Bebek Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için anne ve babaların dikkat etmeleri gereken hususlardan biri de bebek oda sıcaklığıdır. Bebek odasının fazla sıcak veya soğuk olması bebekte pek çok sıkıntıya neden olur. Bu nedenle bebekler uygun oda sıcaklığında tutulmalı ve ortam sıcaklığına uygun giydirilmelidir. Bebeğin odası fazla sıcak olduğunda havadaki nem oranı azalmakta, solunan hava sıcak ve kuru olmaktadır. 
Bebeklerin Oda Sıcaklığı
Bebek Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?
Buna bağlı olarak da solunum yollarının iç duvarı olan mukozası şişmekte ve solunum yollarının daralıp tıkanmasına neden olmaktadır. Bebeklerin burun tıkanıklığı ve buna bağlı huzursuzluk, uyku sorunu yaşaması durumunda bebek oda sıcaklığı gereğinden fazla sıcak ve kuru olabileceği akla gelmelidir. Ayrıca aşırı sıcakta bebek sürekli uyumak ister ve yeterince beslenemez. Soğukta ise, üşüyen bebekler iyi gelişip büyüyemezler.  Peki, Bebek Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? ...

Bebeklerin Üşüyüp Üşümediğini Nasıl Anlarız?

Bebeklerin üşüyüp üşümediğini onların ellerine ve ayaklarına dokunarak anlayamayız. Çünkü bebeklerin dolaşım sistemleri yeterince gelişmediği için
elleri ve ayakları soğuk olabilir. Buna bakarak hareket edildiğinde bebeği fazlaca giydirebilir ve terlemesine sebep olabiliriz.  Üstelik ter vücutta kuruyunca üşümeye sebep olacağından bir kat daha giydirme ihtiyacı hissederiz. 
Bebeklerin vücut sıcaklığının kontrolü bebeğin el ve ayaklarına dokunarak değil bebeğin karın, sırt veya ensesine dokunarak yapılmalıdır. Elimizle bebeğin karın, sırt veya ensesine dokunarak vücudu sıcak mı soğuk mu diye kontrol ettiğimizde eğer soğuksa bir kat daha giydirip, aşırı sıcaksa bir kat çıkartabiliriz. 

Bebek Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? 

Bebek için ideal oda sıcaklığı 21-24 0C olmalıdır. 
Yaşamın ilk bir ayı olan yenidoğan döneminde yenidoğan bebek oda sıcaklığı 22-24 0C (prematüre bebek oda sıcaklığı 23-24 derece, zamanında doğan bebeklerde oda sıcaklığı 22-23 derece), 1 aydan büyük bebek oda sıcaklığı ise 21-22 0C olmalıdır. 
Prematüre bebeğin cilt altı yağ dokusu henüz yeterli olmadığından bu bebeklerin vücut ısısını koruma yeteneği gelişmemiştir. Bu nedenle prematüre oda sıcaklığı zamanında doğan bebeklere göre 1-2 derece daha yüksek olmalıdır. Üşüyen prematüre bebek kendini ısıtmak için daha fazla enerji harcadığından büyüme hızı da yavaşlayacaktır. 

Bir Kat Daha Fazla Giydirme Konusu...

Bazı kaynaklarda bebeğin giyim şeklini ayarlarken kendi giyimimizden bir kat daha fazlasını giydirmemiz öneriliyor. Bu bir kat daha fazla giydirme önerisi hem doğru ve de hem doğru değil diyebiliriz. Çünkü, insan vücudunun ısıyı algılayış şekli koşullara göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin ev işi yapıldığında veya hareketli olunduğu zamanlarda ev çok sıcak hissediliyor ve daha az giyinme ihtiyacı hissedebiliyoruz. Hareketsiz olunduğu zaman bu defa da evin sıcaklığı düşük geliyor ve üşümeye başlıyoruz. Bu durumlarda bebeğin giyimini kendimize göre ayarladığımızda ya bebeği olması gerekenden ince giydirerek üşütecek ya da olması gerekenden çok giydirerek terleteceğiz.


Bebek Oda Termometresi Almalı mıyız?

Bebek oda sıcaklığı ölçümü için bebek oda termometresi almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü, bebek oda sıcaklığını kontrol edebileceğimiz bir termometre sizin en önemli yardımcınız olacaktır. Termometre sayesinde  hem bebeğin giyiminde bir düzenlilik sağlamış hem de bebek oda sıcaklığı kontrolü yapılmış olarak  içimiz rahatlamış olur.  

Bebekleri Giydirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğin yatak odası sıcaklığı gündüz oda sıcaklığından 1-2 derece düşük tutulmalı. Odayı çok sıcak tutmamalı, bunun yerine gerekirse bebeği bir kat fazla giydirmeli. Ancak, uyuturken çok kalın da giydirilmemesi, üzerine bir battaniye örtülmesi uygun olur. Polar kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. 
Bir diğer önemli husus da,  bebeğin giysileri bebeğin bedenini saran giysiler olmalıdır. Bebeğe büyük gelen giysiler onun bedenini tam olarak sarmayacağından ısıyı korumada yetersiz kalacaktır. Ayrıca bol olan kısımlardan hava girerek üşümesine sebep olacaktır. 

Aşırı Sıcaklık ve Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) ile ilişkili pek çok etken olmakla birlikte, SIDS büyük oranda aşırı sıcaklık ile ilgilidir. Çünkü, yüksek sıcaklıklar bebeğin dış uyaranlara uyanmasını zorlaştırır. Araştırmalar, bebek oda sıcaklığı çok yüksek olması durumunda bebeğin SIDS riskini artırdığını göstermiştir. Bu nedenle, bebek oda sıcaklığı 21-22 °C arasında tutulmaya çalışılmalıdır. 
Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) en çok doğumdan altı aya kadar görülür. Ani Bebek Ölümü Sendromu riskinden dolayı ilk 6 ay bebeğin anne baba ile aynı odada uyuması önerilir.  "Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?" yazımız bebek uykusu ile ilgili merak ettikleriniz konusunda size faydalı olacaktır.  

Bebek Odası Nem Oranı Ne Olmalı?

Bebek oda sıcaklığı için bebek odasını 21-24 0C tuttuğumuz gibi bebek odası nem oranı nedir? bunu da bilmeliyiz.  Bebek odası nem oranı % 50 civarında olmalıdır. Bebek odası nem oranı % 40'dan az veya % 60'dan fazla olmamalıdır. Bebeğin odası aşırı kuru ise odada nemi artıracak basit önlemler alınmalıdır. Bebek odasında radyatörler üzerine içi su dolu kaplar koymak veya ıslak havlunun bulundurulması yeterli olacaktır. Buhar makinalarının aşırı kullanımı ise aşırı neme ve küflenmelere sebep olacağından uzun süre kullanımı tercih edilmemelidir.

Bebek Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? yazımız ile ideal bebek oda sıcaklığı ne olmalı?, bunu öğrendik.
Peki, bebeğin normal sıcaklığı ve ateşi ne olmalı?...  Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı? yazımız ise bebeklerin normal sıcaklığı ve ateşi ne olmalı?'dan bahsetmekte.

Son Güncelleme: 12 Ekim 2019  

Benzer Yazılar

Bebek Sağlığı 1423501857049399448

Yorum Gönder

 1. Bu faydalı yazı için çok teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Allah sizden razı olsun biz şuan hastanedeyiz ve oda sıcaklığı hiç bir şekilde 28 derecenin altına inmiyor ve bizim çocuğumuz tam üç gündür yüksek ateşten özel hastanede tedavi görüyor

  YanıtlaSil
 3. Ben ilk cocuguMDA oda ısısı hep 25 derecede dururdu cocuk hep hasta büyüdü. 2 ci cocuguma ise 22 den yukarı geçirmedim dereceyi ve çocuk böyle daha rahat uykusu falan daha duzenli

  YanıtlaSil
 4. Ozel hastanede doğum yaptı eşim doktorlar bu sıcak havada yani antalyadan bahsediyorum 26 olmasi gerekiyor dedi

  YanıtlaSil
 5. 21 derece çok düşük benim bebeğim prematüre doğdu taburcu oldu doktor kitapçık verdi orda oda sıcaklığı 21-22° yazıyor ama çocuk 25 derece olduğu halde eli yüzü Üşüyor bence ideal sıcaklık 27 derece

  YanıtlaSil

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item