Bebeklerin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için anne ve babaların dikkat etmeleri gereken hususlardan bir tanesi de bebek oda sıcaklığıdır. Bebek odasının fazla sıcak veya soğuk olması bebekte pek çok sıkıntıya neden olur. Bu nedenle bebekler uygun oda sıcaklığında tutulmalı ve ortam sıcaklığına uygun giydirilmelidir. Bebeğin odası fazla sıcak olduğunda havadaki nem oranı azalmakta, solunan hava sıcak ve kuru olmaktadır. 
Bebeklerin Oda Sıcaklığı
Buna bağlı olarak da solunum yollarının iç duvarı olan mukozası şişmekte ve solunum yollarının daralıp tıkanmasına neden olmaktadır. Bebeklerin burun tıkanıklığı ve buna bağlı huzursuzluk, uyku sorunu yaşaması durumunda bebek oda sıcaklığı gereğinden fazla sıcak ve kuru olabileceği akla gelmelidir. Ayrıca aşırı sıcakta bebek sürekli uyumak ister ve yeterince beslenemez. Soğukta ise, üşüyen bebekler iyi gelişip büyüyemezler. Peki, Bebeklerin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? ...


Bebeklerin Üşüyüp Üşümediğini Nasıl Anlarız?

Bebeklerin üşüyüp üşümediğini onların ellerine ve ayaklarına dokunarak anlayamayız. Çünkü bebeklerin dolaşım sistemleri yeterince gelişmediği için
elleri ve ayakları soğuk olabilir. Buna bakarak hareket edildiğinde bebeği fazlaca giydirebilir ve terlemesine sebep olabiliriz.  Üstelik ter vücutta kuruyunca üşümeye sebep olacağından bir kat daha giydirme ihtiyacı hissederiz. 
Bebeklerin vücut sıcaklığının kontrolü bebeğin el ve ayaklarına dokunarak değil bebeğin karın, sırt veya ensesine dokunarak yapılmalıdır. Elimizle bebeğin karın, sırt veya ensesine dokunarak vücudu sıcak mı soğuk mu diye kontrol ettiğimizde eğer soğuksa bir kat daha giydirip, aşırı sıcaksa bir kat çıkartabiliriz. 
Bebekler İçin İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? 

Bebekler için ideal oda sıcaklığı 20-24 0C olmalıdır. 
Yaşamın ilk bir ayı olan yenidoğan döneminde yenidoğan bebek oda sıcaklığı 22-24 0C (prematürelerde 23-24 derece, zamanında doğan bebeklerde 22-23 derece), 1 aydan büyük bebeklerde ise 20-22 0C olmalıdır. 
Prematüre bebeğin cilt altı yağ dokusu henüz yeterli olmadığından bu bebeklerin vücut ısısını koruma yeteneği gelişmemiştir. Bu nedenle prematüre bebek oda sıcaklığı zamanında doğan bebeklere göre 1-2 derece daha yüksek olmalıdır. Üşüyen prematüre bebek kendini ısıtmak için daha fazla enerji harcadığından büyüme hızı da yavaşlayacaktır. 

Bir Kat Daha Fazla Giydirme Konusu...

Bazı kaynaklarda bebeğin giyim şeklini ayarlarken kendi giyimimizden bir kat daha fazlasını giydirmemiz öneriliyor. Bu bir kat daha fazla giydirme önerisi hem doğru vede hem doğru değil diyebiliriz. Çünkü, insan vücudunun ısıyı algılayış şekli koşullara göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin ev işi yapıldığında veya hareketli olunduğu zamanlarda ev çok sıcak hissediliyor ve daha az giyinme ihtiyacı hissedebiliyoruz. Hareketsiz olunduğu zaman bu defa da evin sıcaklığı düşük geliyor ve üşümeye başlıyoruz. Bu durumlarda bebeğin giyimini kendimize göre ayarladığımızda ya bebeği olması gerekenden ince giydirerek üşütecek ya da olması gerekenden çok giydirerek terleteceğiz.


Bebek Oda Termometresi Almalı mıyız?

Bebek oda termometresi almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü, bebek oda sıcaklığını kontrol edebileceğimiz bir termometre sizin en önemli yardımcınız olacaktır. Termometre sayesinde  hem bebeğin giyiminde bir düzenlilik sağlamış hem de oda ısısının sabit olduğundan emin olarak  içimiz rahatlamış oluruz.  Bebekleri Giydirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğin yatak odası sıcaklığı gündüz oda sıcaklığından 1-2 derece düşük tutulmalı. Odayı çok sıcak tutmamalı, bunun yerine gerekirse bebeği bir kat fazla giydirmeli. Ancak, uyuturken çok kalın da giydirilmemesi, üzerine bir battaniye örtülmesi uygun olur. Polar kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. 
Bir diğer önemli husus da,  bebeğin giysileri bebeğin bedenini saran giysiler olmalıdır. Bebeğe büyük gelen giysiler onun bedenini tam olarak sarmayacağından ısıyı korumada yetersiz kalacaktır. Ayrıca bol olan kısımlardan hava girerek üşümesine sebep olacaktır. 

Aşırı Sıcaklık ve Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) ile ilişkili pek çok etken olmakla birlikte, SIDS büyük oranda aşırı sıcaklık ile ilgilidir. Çünkü, yüksek sıcaklıklar bebeğin dış uyaranlara uyanmasını zorlaştırır. Araştırmalar, odanın çok sıcak olması durumunda bebeğin SIDS riskini artırabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, bebek oda sıcaklığı 20-22 °C arasında tutulmaya çalışılmalıdır. 
Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) en çok doğumdan altı aya kadar görülür. Ani Bebek Ölümü Sendromu riskinden dolayı ilk 6 ay bebeğin anne baba ile aynı odada uyuması önerilir. (Bebek Uykusu ile ilgili daha geniş bilgi için; "Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?" yazımıza bakabilirsiniz). 


Bebek Odası İdeal Nem Oranı Ne Olmalı?

Bebek odası ideal nem oranı % 50 civarında olmalıdır. Bebek odası nem oranı % 40'dan az veya % 60'dan fazla olmamalıdır. Bebeğin odası aşırı kuru ise odada nemi artıracak basit önlemler alınmalıdır. Bebek odasında radyatörler üzerine içi su dolu kaplar koymak veya ıslak havlunun bulundurulması yeterli olacaktır. Buhar makinalarının aşırı kullanımı ise aşırı neme ve küflenmelere sebep olacağından uzun süre kullanımı tercih edilmemelidir.


Bebeklerin oda sıcaklığı uygun sıcaklıklarda tutulduğunda bebekler daha sağlıklı ve huzurlu olmaktalar. Bebeğinizle sağlıklı ve huzurlu günler dileriz...

Yazılarımızı Facebook'tan Takip İçin... https://www.facebook.com/ebebekce.ebebekce

Son Güncelleme: 8 Şubat 2019 
ETİKETLER:  Bebeklerin Oda Sıcaklığı, Bebek Oda Sıcaklığı, Yenidoğan Bebek Oda Sıcaklığı  
Bebeklerin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? Bebeklerin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? Reviewed by ebebekçe on Kasım 23, 2014 Rating: 5

15 yorum:

 1. Bu faydalı yazı için çok teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Çok faydalı bir yazı. Emeğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Allah sizden razı olsun biz şuan hastanedeyiz ve oda sıcaklığı hiç bir şekilde 28 derecenin altına inmiyor ve bizim çocuğumuz tam üç gündür yüksek ateşten özel hastanede tedavi görüyor

  YanıtlaSil
 4. gece insan hareketsiz kaldığından metabolizma yavaşlar bu yavaşlamadan dolayı vucut az ısı ürettiği için daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyar siz ise yazınızda gece gündüzden 2 derece daha düşük olmalı demişsiniz bunun bilimsel açıklamasını yaparmısınız yeni doğan için 20 derece önermişsiniz gece ise eksi 2 dersek 18 derece sıcaklık sizcede çok düşük değilmi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denedim..
   Uyurken yüksek ısıda rahat edemiyolar.odatermostadı aldım.gece 20 gündüz 22..
   İnanın ben faydasını gördüm..
   Denemenizi tavsiye ederim

   Sil
 5. Bu bilgiler için teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 7. 24 derecede ben donuyorum bebekler için ideal ısı en az 27-28 derece olmalı

  YanıtlaSil
 8. Bence de 21 22derce sicaklik cocuk icin cok dusuk isı.Kiz cocugu isiyi daha cok sever,erkekse daha az.Bence en iyisi cocugunun halinden annesi bilir.Yine de cok tesekkur faydali bilgiler icin

  YanıtlaSil
 9. Ben ilk cocuguMDA oda ısısı hep 25 derecede dururdu cocuk hep hasta büyüdü. 2 ci cocuguma ise 22 den yukarı geçirmedim dereceyi ve çocuk böyle daha rahat uykusu falan daha duzenli

  YanıtlaSil
 10. Ozel hastanede doğum yaptı eşim doktorlar bu sıcak havada yani antalyadan bahsediyorum 26 olmasi gerekiyor dedi

  YanıtlaSil
 11. 21 derece çok düşük benim bebeğim prematüre doğdu taburcu oldu doktor kitapçık verdi orda oda sıcaklığı 21-22° yazıyor ama çocuk 25 derece olduğu halde eli yüzü Üşüyor bence ideal sıcaklık 27 derece

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.