Bebek ve Çocuklar İçin Aşı Takvimi 2019

Bebek ve Çocuk  Aşı Takvimi
Çocuk ve Bebek Aşı Takvimi 2019
Bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklara karşı insanları korumak amacıyla geliştirilen aşılar, insanları bağışık hale getirerek hastalıklardan korumaktadır. Hastalıktan korunan kişiler mikroorganizmaları diğer kişilere taşımayacağı için aşılanmamış kişilere de hastalığın geçişi engellenir ve onlar da korunmuş olur.  Bebeğimizi enfeksiyon hastalıklarından ancak aşı ile koruyabiliriz. Bu yüzden bebeğimizin "Ay Ay Bebek Aşı Takvimi"'ni takip edip aşı yaptırmamız, en yüksek düzeyde koruma sağlanması açısından çok önemlidir.  İşte, Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi 2019 ...

Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi  2019

Türkiyede yapılan ilk aşı 1930'da çiçek hastalığına karşı yapılan çiçek aşısı olmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından son yıllarda güncel aşılama programına eklenen aşılar ise; 2011 yılında 13 bileşenli konjuge pnömokok aşısı,  2012'de Hepatit A aşısı ve 2013'de suçiçeği aşısı olmuştur. En son suçiçeği aşısının aşı takvimine eklenmesi ile Türkiyede aşısı yapılan hastalık etkeni sayısı 13'e yükselmiştir. Türkiyede 2019 yılı itibarı ile uygulanmakta olan Çocuk ve Bebek Aşı Takvimi aşağıdaki şekildeki gibidir.  Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi 2019 içindeki bu aşılar aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.  

Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi 2019 - Ne Zaman Hangi Aşıları Yaptıracağım?

Bebeğimizin doğumundan itibaren büyüdükçe hangi ay ve yaşında hangi aşıları yaptıracağımızı Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi 2019 ile aşağıdaki şekilde çok daha kolay olarak takip edebiliriz. İşte, 2019 yılı Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi içindeki aşıların ay ay bebek ve çocuk aşı tablosu;

Doğumda
Hepatit B
1.ay sonu
Hepatit B
2.ay sonu
BCG (Verem), DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), KPA
4.ay sonu
DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), KPA
6.ay sonu
DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), KPA, Hepatit B
12.ay sonu
KKK (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak), Suçiçeği, KPA
18.ay sonu
DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), OPA, Hepatit A
24.ay sonu
Hepatit A
İlköğretim 1.sınıf
KKK (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak), DaBT-İPA
Ortaöğretim    4.sınıf
Td


Bebek Aşıları ve Özellikleri

Bebek aşı takvimi içinde bulunan bebek aşıları ve özelliklerine özet bir şekilde bakalım.
1. Hepatit B aşısı:  Bebek aşıları içinde ilk bebek aşısı Hepatit B aşısıdır.  Hepatit B aşısı, ölü virüs aşısıdır. Hepatit B aşısı, Hepatit B enfeksiyonundan korunmanın en etkin yoludur. Doğum ağırlığı 2000 gramdan düşük olan bebeklerin aşıları geciktirilir, aşı uygulaması vücut ağırlığı 2000 g veya bebek 1 aylık olunca yapılır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.  
2. BCG aşısı: Tüberküloz yani verem mikrobuna karşı bağışıklık sağlayan aşıdır. Hastalık yapma gücü azaltılmış canlı bakteri aşısıdır. Doğumdan sonraki 2.ayda cilt içine enjeksiyon ile uygulanır. BCG aşısı doğumdan itibaren yapılabilir, ancak bağışıklamanın daha güçlü gelişmesi için bebek 2 ayı doldurduğunda uygulanmalıdır. Aşı yapıldıktan yaklaşık 8 hafta sonra yapılan yerde iz bırakarak iyileşen cilt reaksiyonu olur. BCG aşısı, 3.aydan sonra yapılacaksa ppd ile cilt testi yapıldıktan sonra sonucuna göre uygulanır.      
3. DaBT-İPA-Hib aşısı:  Bebek aşıları içerisinde bulunan bir aşıda beşli karana aşı olarak bilinen; difteri, boğmaca, tetanoz, hemofilus influenza B ve çocuk felci olmak üzere beş hastalığa karşı etkili, karma, ölü bakteri ve ölü virüs aşısıdır. Yaşa göre bacak ya da koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. 
4. DaBT-İPA aşısı: Difteri, boğmaca, tetanoz ve çocuk felci olmak üzere dört hastalığa karşı etkili, karma, ölü bakteri ve ölü polio virüs aşısıdır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. DaBT-İPA aşısı, İlköüretim 1.sınıfta yapılan bir çocuk aşısıdır. 
5. OPA aşısı:  Polio (çocuk felci) enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. Canlı (OPA) ve inaktif (IPA) olmak üzere iki tip polio aşısı vardır. OPA aşısı, hastalık yapma gücü azaltılmış canlı virüs aşısıdır. Ağızdan uygulanır. Evde immün yetmezlikli bir hasta varsa çocuğa OPA yerine IPA yapılır. 
6. Hemofilus influenza(Hib) aşısı: Özellikle süt çocukluğu döneminde en sık menenjite neden olan hemofilus influenza bakterisine karşı olan aşıdır. Halk arasında menenjit aşısı olarak da bilinir.
7. Td aşısı: Tetanoz ve difteri hastalığına karşı etkili, karma, ölü bakteri aşısıdır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.
8. KPA aşısı (Konjuge Pnömokok aşısı): Ölü bakteri aşısıdır. Pnömokok bakterisinin neden olduğu zatürre, orta kulak iltihabı ve menenjit  hastalığına karşı bağışıklık sağlar. Yaşa göre bacak veya koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. 
9. KKK aşısı: Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak olmak üzere üç hastalığa etkili karma bir aşıdır.  Hastalık yapma gücü azaltılmış canlı virüs aşısıdır. 1 yaşında ve ilköğretim 1.sınıfta olmak üzere toplam 2 kez uygulanır. Bu üç hastalıktan herhangi birinin geçirilmiş olması, üçlü kombine aşının uygulanmasına engel değildir. Koldan cilt altına enjeksiyonla uygulanır.
10. Hepatit A aşısı: Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi içine 2012 yılında dahil edilen bir aşıdır. Ölü virüs aşısıdır. Hepatit A virüsünün neden olduğu sarılık hastalığına karşı yapılır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.
11. Suçiçeği  aşısı: Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi içine 2013 yılında dahil edilen bir aşıdır.  Bir yaşında uygulanan ölü virüs aşısıdır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. Aşılama sonrası 6 hafta salisilat (Aspirin) kullanılmaması önerilir. 

Sağlık Bakanlığı'nın bebek aşı takvimi içinde olmayan ailenin isteği üzerine yapılan özel aşılar ise;
1. Rotavirüs aşısı: Bebek aşıları arasında bulunan Rota aşısı, Sağlık Bakanlığının rutin aşı programında olmayan ailenin isteği üzerine yapılan özel bir aşıdır.  Özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde ateş, kusma ve ishal şeklinde barsak enfeksiyonu yapan rota virüsüne karşı koruma sağlar.  2 ve 3 doz şeklinde yapılabilen 2 formu (Rotarix aşısı 2 doz, Rotateq aşısı 3 doz) vardır. Ağızdan damla şeklinde uygulanır.  İlk dozun 6 haftalıktan sonra ve 12 haftalıktan geç olmamak kaydıyla yapılması gerekir.
2. Grip aşısı: Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi içinde olmayan aşılardan bir tanesi de grip aşısıdır.  Grip aşısı 6 aydan küçük bebeklere yapılmaz. 6 aylıktan 3 yaşına kadar olanlara grip aşısı yarım doz (0.25 ml) olarak uygulanır. Grip aşısı olmak için en uygun zaman Eylül, Ekim ve Kasım aylarıdır. 

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak olan Aşı Takvimi içinse; Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi 2020 yazımıza bakabilirsiniz. 
Bebek aşıları dışında prematüre bebekleri RSV enfeksiyonundan korumak için ise, RSV antikoru içeren Synagis ilacı kullanılıyor.

Sevgili anneler ve babalar, bebeklerimizi enfeksiyon hastalıklarından korumak için bebek aşı takvimi içinde bulunan bebek aşıları ile minik bebeklerimizi aşılatmayı ihmal etmeyelim. Sevgi ve Sağlıkla Kalın...  

Son Güncelleme: 10 Ekim 2019

Benzer Yazılar

Bebek Sağlığı 3953205165393474845

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item