Bebekler İçin Sebze Püresi ve Meyve Püresi Hazırlama

İlk altı ay bebekler için en uygun gıda anne sütüdür. Anne sütünün yararlarından faydalanabilmek için bebekler ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan itibaren anne sütüne ilave olarak uygun ek besinler verilmelidir. Bu dönemde verilecek ek besinler sebze püresi, meyve püresi, yoğurt, peynir,  yumurta,...vb. gibi besinlerdir.  İşte, Bebekler İçin Sebze Püresi Hazırlama ve Meyve Püresi Hazırlama ...

Ek Besinlere Başlarken İlk Ne Vermeliyim?  

Daha önceki yıllarda bebeklere ek gıdaya geçişte ilk başlanacak gıda olarak meyve püresi, muhallebi veya yoğurt  öneriliyordu. Günümüzde ise artık ek gıdalara sebze püresi ya da yoğurt ile başlanılması, sebze püresi ve yoğurt'un ardından meyve püresi ile devam edilmesi önerilmektedir. Bebeklerin çoğu meyve ve muhallebinin tatlı, şekerli ve leziz tadından sonra sebze püresinin tatsız tuzsuz tadına alışmakta zorluk çekmekte ve sebzeleri istememektedir. 
Sebze Püresi ve Sebze Püresi Tarifi
Sebze Püresi Hazırlama

Sebze Püresi Nasıl Hazırlanır? (Sebze Püresi Tarifi)

Ek gıdaya geçişte en sık yapılan yanlışlardan biri, bebeklere sebze püresi vermek yerine sebze çorbası içirmektir. Yarısı su olan çorba, enerji ve besin öğeleri açısından fakirdir. Bu nedenle bebeklere sebze suyu veya çorbası değil, sebze püresi verilmesi daha doğrudur. İşte, Sebze Püresi Hazırlama...

İlk 3 gün: Sebze püresine patatesle başlanması önerilir. Bir orta boy patates iyice yıkanıp kabuğu soyulur. Bu orta boy patates ile 1 tatlı kaşığı pirinç tencereye  konur. Yarım bardak su ile haşlanıncaya kadar pişirilir. Pişen patates sadece çatalla iyice ezilip, püre haline getirilir.
İkinci 3 gün: Sebze püresi hazırlama işleminde patatesten sonra ikinci sırada ilave edilecek sebze havuçtur. Yıkanmış ve ufak parçalara doğranmış olan 2 orta boy havuç ve 1 orta boy patates ile 1 tatlı kaşığı pirinç bir tencereye konur, üzeri örtülene kadar su eklenir. Ağzı kapalı tencerede haşlanıncaya kadar pişen patates ve havuç çatalla ezilip püre haline getirilir.
2.hafta: 2.haftadan itibaren sebze püresi hazırlamak için patates ve havuca ek olarak her 3 günde bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler (örneğin: ilk 3 gün bir küçük kabak, ertesi 3 gün kabak + 4-5 yaprak maydanoz ve daha sonrasında ıspanak, enginar, kereviz, bezelye, brokoli, biber, yeşil fasulye, domates, pancar,...vb.) eklenir. Yukarıda tariflenen şekilde sebze püresi hazırlanır.   
3.hafta ve sonrasında: Sebze püresine ilk 2 hafta yağ, ilk 3 hafta kıyma konulması önerilmiyor. Sebze püresine 3.haftadan itibaren 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı veya yarım tatlı kaşığı tereyağı, 4.haftadan itibaren de bir tatlı kaşığı kıyma (en az 2 kere çekilmiş) eklenebilir.  

Sebze Püresi Hazırlama: Dikkat Edilecekler... 

 1. Sebze püresine tuz katılmamalı, tuzsuz yapılmalıdır. 
 2. Her sebze püresinde patates ve havuç mutlaka olacak diye bir kural yok. Örneğin, patates yerine kereviz, havuç yerine domates verilebilir.
 3. Sebze püresi hazırlarken blender ve tel süzgeç kullanılmamalı, çatalla ezerek verilmelidir. Bu şekilde bebekler taneli gıdaya daha çabuk alışırlar.
 4. Ispanak, pancar, kara lahana ve şalgam nitrat içerdikleri için piştikten sonra 24 saatte tüketilmelidir. 


Hangi Ayda Hangi Sebze ve Sebze Püresi Verilmez? 

Bebeklere hangi sebzeler hangi aydan önce verilmez? En çok dikkat edilecek sebzeler;
 1. Lahana, pırasa ve soğan gaz yapabileceğinden 9.aya kadar önerilmez.
 2. Bakla ve patlıcan 2 yaşından önce verilmez. Kan hücrelerinde Glukoz-6-fosfat-dehidrojenaz enzim eksikliği olan bebeklerde bakla verilince sarılık ve anemi (kansızlık) oluşma riski vardır. İçerisinde bebeklere zarar verebilecek oranda nikotin içeren patlıcan da 2 yaşından önce önerilmez. 

Meyve Püresi Nasıl Hazırlanır? (Meyve Püresi Tarifi)

Bebeğe ilk verilecek meyve mevsimine göre elma, muz veya şeftalidir. Armut, üzüm, kayısı,...vb. gibi meyveler de daha sonra verilebilecek meyvelerdir.  İşte, Meyve Püresi Hazırlama ...
Meyve Püresi Hazırlama, Meyve Püresi Tarifi
Meyve Püresi Hazırlama
Elma: Elma iyice yıkanır ve kabukları soyulur. Cam rendede püre haline getirilir ve bebeğe püre olarak verilir. İyice soyulmuş ve rendelenmiş elmanın suda haşlanmış olması da bebeğin elmayı sindirmesini kolaylaştıracaktır.
Muz: Çatalla püre haline getirilerek bebeğe verilir. 
Şeftali: Şeftali iyice yıkanıp ve kabukları soyulduktan sonra dilimlere ayrılır. Çatalla veya cam rendede püre haline getirilir ve  bebeğe püre olarak verilir.

Meyve Püresi Hazırlama: Dikkat Edilecekler...

 1. Portakal ve mandalina bazı bebeklerde gaz, karın ağrısı ve alerjilere yol açabilmektedir. Bu nedenle portakal ve mandalinayı 7.aydan sonra vermek yararlı olur. Alerjiye yol açabilecek çilek ve kivi ise 1 yaşından sonra verilmelidir.
 2. Meyve püresi hazırlama sırasında vitaminlerin korunmasını sağlamak için mikser yerine cam rende kullanılmalıdır.

 

Bebeğime Sebze Püresi ve Meyve Püresi Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Bazı sebze ve meyveler çocuklarda döküntü, kaşıntı ve ishal gibi alerjik reaksiyonlar yapabilir. Alerji riskine karşı sebze ve meyveleri tek başına 3 gün vermeli ve bu üç gün bekleme süresinden sonra yeni sebze ve meyveyi vermelidir.
 2. Sebze püresi ve meyve püresi, 1 tatlı kaşığından başlanarak ve yavaş yavaş artırarak (her gün bir önceki günün iki katı artırılarak) verilir. Günlük, bir küçük kase (100-150 ml) püre yiyecek şekilde miktarı artırılmalıdır.
 3. Meyve püresi için ideal öğün kuşluk vakti (Saat 10), sebze püresi için ideal öğün öğle (Saat 13) öğünüdür. 


Sebze Püresi ve Meyve Püresi Nasıl Saklanır? 

Annelerin merak ettiği konulardan birisi de; Sebze Püresi Nasıl Saklanır ve Meyve Püresi Nasıl Saklanır? sorularıdır.
* Sebze püresi ve meyve püresi buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay saklanabilir.

Sebze Püresi Hazırlama ve Meyve Püresi Hazırlama dışında ilginizi çekebilecek bir diğer yazımız; Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilmeli?
Son Güncelleme: 01 Eylül 2020 

Benzer Yazılar

Bebek Beslenmesi 7361527127048763071

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item