Bebekler İçin Sebze ve Meyve Püresi Hazırlama

İlk altı ay bebekler için en uygun gıda anne sütüdür. Bu nedenle bebekler ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan itibaren anne sütüne ilave olarak uygun ek besinler verilmelidir. Bu dönemde verilecek ek besinler sebze püresi, meyve püresi, yoğurt, peynir, ekmek, yumurta,...vb. gibi besinlerdir.  İşte, Bebekler İçin Sebze ve Meyve Püresi Hazırlama ...

Ek Besinlere Başlarken İlk Ne Vermeliyim?  

Sebze Püresi ve Sebze Püresi Tarifi

Daha önceki yıllarda bebeklere ek gıdaya geçişte ilk başlanacak gıda olarak meyve püresi, muhallebi veya yoğurt  öneriliyordu. Günümüzde ise artık ek gıdalara sebze püresi veya yoğurt ile başlanılması ve sebze püresi ve yoğurt'un ardından meyve püresi ile devam edilmesi önerilmektedir. Bebeklerin çoğu meyve ve muhallebinin tatlı, şekerli ve leziz tadından sonra sebze püresinin tatsız tuzsuz tadına alışmakta zorluk çekmekte ve sebzeleri istememektedir. 

Sebze Püresi Nasıl Hazırlanır? (Sebze Püresi Tarifi)

Ek gıdaya geçişte en sık yapılan yanlışlardan biri, bebeklere sebze püresi vermek yerine sebze çorbası içirmektir. Yarısı su olan çorba, enerji ve besin öğeleri açısından fakirdir. Bu nedenle bebeklere sebze suyu veya çorbası değil, sebze püresi verilmesi daha doğrudur. İşte size, Sebze Püresi Tarifi ...


İlk 3 gün: Sebze püresine patatesle başlanması önerilir. Bir orta boy patates iyice yıkanıp kabuğu soyulur. Bu orta boy patates ile 1 tatlı kaşığı pirinç tencereye  konur. Yarım bardak su ile haşlanıncaya kadar pişirilir. Pişen patates sadece çatalla iyice ezilip, püre haline getirilir.
İkinci 3 gün: Sebze püresi hazırlamada patatesten sonra ikinci sırada ilave edilecek sebze havuçtur. Yıkanmış ve ufak parçalara doğranmış olan 2 orta boy havuç ve 1 orta boy patates ile 1 tatlı kaşığı pirinç bir tencereye konur, üzeri örtülene kadar su eklenir. Ağzı kapalı tencerede haşlanıncaya kadar pişen patates ve havuç çatalla ezilip püre haline getirilir.
2.hafta: 2.haftadan itibaren sebze püresi hazırlamada patates ve havuca ek olarak her 3 günde bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler (örneğin: ilk 3 gün bir küçük kabak, ertesi 3 gün kabak + 4-5 yaprak maydanoz ve daha sonrasında ıspanak, enginar, kereviz, bezelye, brokoli, biber, yeşil fasulye, domates, pancar,...vb.) eklenir. Yukarıda tariflenen şekilde sebze püresi hazırlanır.   
3.hafta ve sonrasında: Sebze püresine ilk 2 hafta yağ, ilk 3 hafta kıyma konulması önerilmiyor. Sebze püresine 3.haftadan itibaren 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı veya yarım tatlı kaşığı tereyağı, 4.haftadan itibaren de bir tatlı kaşığı kıyma (en az 2 kere çekilmiş) eklenebilir.  Sebze Püresi Hazırlama: Dikkat Edilecekler... 

 1. Sebze püresine tuz katılmamalı, tuzsuz yapılmalıdır. 
 2. Her sebze püresinde patates ve havuç mutlaka olacak diye bir kural yok. Örneğin, patates yerine kereviz, havuç yerine domates verilebilir.
 3. Sebze püresi hazırlarken blender ve tel süzgeç kullanılmamalı, çatalla ezerek verilmelidir. Bu şekilde bebekler taneli gıdaya daha çabuk alışırlar.
 4. Lahana, pırasa ve soğan gaz yapabileceğinden 9.aya kadar önerilmez. Ispanak, pancar, kara lahana ve şalgam nitrat içerdikleri için piştikten sonra 24 saatte tüketilmelidir. 

Meyve Püresi Nasıl Hazırlanır? (Meyve Püresi Tarifi)

Bebekler İçin Meyve Püresi Tarifi
Bebeğe ilk verilecek meyve mevsimine göre elma, muz veya şeftalidir. Armut, üzüm, kayısı,...vb. gibi meyveler de daha sonra verilebilecek meyvelerdir. İşte size, Meyve Püresi Tarifi ...

Elma: Elma iyice yıkanır ve kabukları soyulur. Cam rendede püre haline getirilir ve bebeğe püre olarak verilir. İyice soyulmuş ve rendelenmiş elmanın suda haşlanmış olması da bebeğin elmayı sindirmesini kolaylaştıracaktır.
Muz: Çatalla püre haline getirilerek bebeğe verilir. 
Şeftali: Şeftali iyice yıkanıp ve kabukları soyulduktan sonra dilimlere ayrılır. Çatalla veya cam rendede püre haline getirilir ve  bebeğe püre olarak verilir.

Meyve Püresi Hazırlama: Dikkat Edilecekler...

 1. Portakal ve mandalina bazı bebeklerde gaz, karın ağrısı ve alerjilere yol açabilmektedir. Bu nedenle portakal ve mandalinayı 7.aydan sonra vermek yararlı olur. Alerjiye yol açabilecek çilek ve kivi ise 1 yaşından sonra verilmelidir.
 2. Meyve püresi yapımında vitaminlerin korunmasını sağlamak için mikser yerine cam rende kullanılmalıdır.


 

Bebeğime Sebze ve Meyve Püresi Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Bazı sebze ve meyveler çocuklarda döküntü, kaşıntı ve ishal gibi alerjik reaksiyonlar yapabilir. Alerji riskine karşı sebze ve meyveleri tek başına 3 gün vermeli ve bu üç gün bekleme süresinden sonra yeni sebze ve meyveyi vermelidir.
 2. Sebze ve meyve püresi, 1 tatlı kaşığından başlanarak ve yavaş yavaş artırarak (her gün bir önceki günün iki katı artırılarak) verilir. Günlük, bir küçük kase (100-150 ml) püre yiyecek şekilde miktarı artırılmalıdır.
 3. Meyve püresi için ideal öğün kuşluk vakti (Saat 10), sebze püresi için ideal öğün öğle (Saat 13) öğünüdür. 


Sebze ve Meyve Püresi Nasıl Saklanır? 

Annelerin merak ettiği konulardan birisi de; Sebze Püresi Nasıl Saklanır ve Meyve Püresi Nasıl Saklanır? sorusudur.
* Sebze ve meyve püreleri buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay saklanabilir.


Sebze püresi ve meyve püresi ile ilgili ayrıntılar bebek beslenmesinde önemli bir yere sahip. Sağlıklı beslenen ve büyüyen bebeklerinizin olması dileğimizle...

Son Güncelleme: 6 Şubat 2019  
ETİKETLER:  Sebze Püresi, Meyve Püresi, Sebze Püresi Hazırlama 
Bebekler İçin Sebze ve Meyve Püresi Hazırlama Bebekler İçin Sebze ve Meyve Püresi Hazırlama Reviewed by ebebekçe on Ocak 01, 2015 Rating: 5

9 yorum:

 1. Merhaba ayrıntılı ve örnekler vererek çok güzel yazmışsınız Teşekkürler bende deneyeceğim :)

  YanıtlaSil
 2. denemeye baslicam cok ayrintili yazmisssiniz teskler😉

  YanıtlaSil
 3. Cok güzel anlatmışsınız tesekkürler

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel anlatılmış teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Cok guzel bi anlatim olmus.tesekkrler.

  YanıtlaSil
 6. Yaptigim pure bebege koyu geliyor biraz anne sütü eklesem olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz anne sütü eklemenin herhangi bir zararı olmaz, eklenebilir

   Sil
 7. gunde kac kere sebze puresi verebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebeğin ayına, ana-ara öğün sayısına ve bebeğin iştah durumuna göre değişmekle birlikte tercihan günde 1 kez ve nadiren en fazla günde 2 kez sebze püresi verilebilir

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.