Gebelik Haftası & Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama

Gebelik Haftası Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama
Gebelik Haftası Hesaplama ve Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama (bebeğin ne zaman doğacağını) işlemini aşağıdaki hesaplayıcı ile kolayca yapabilirsiniz.  
Son adet tarihinizin ilk gününü girin:

Gün:
Ay:
Yıl:
-

Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!).
ve bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) :
olarak belirlendi.  
Gebelik Haftası Hesaplama: Gebeliğin Kaç Haftalık Olduğunu Hesaplama

Gebelik haftası hesaplama işlemi yaparken hamile  kadının son adet tarihi bilinmelidir. Gebe kadının son adet tarihinin ilk günü, gebeliğinin ilk günü olarak kabul edilir. Gebe bir kadın eğer son adet tarihini bilmiyorsa, gebelik  (hamilelik) haftası hesaplaması için en sağlıklı yol ultrason ölçümleridir. 
Tüp bebek uygulamasında gebelik haftası hesaplama işlemi yaparken yani gebeliğin kaç haftalık olduğu hesaplanırken, embriyonun transfer edildiği tarihte gebeliğin 2 haftalık olduğu kabul edilir ve üzerine bu güne kadar geçen haftalar eklenerek gebelik haftası hesaplanır.

Tahmini Doğum Tarihi  Hesaplama: Bebeğin Ne Zaman Doğacağını Hesaplama

Kabul edilen normal gebelik süresi 40 hafta (280 gün veya 9 ay 10 gün) dır. Hamilelerde tahmini doğum tarihi hesaplama işlemi yaparken, Naegele formülü kullanılır.  Naegele formülü yöntemine göre son adetin ilk gününe 7 gün eklenip ve bu tarihten 3 ay geriye giderek bebeğin tahmini doğum günü bulunur.  Örneğin, son adet tarihi 5 Mayıs olan bir gebenin tahmini doğum tarihi: 5+7=12 Mayıs  ve Mayıs'dan 3 ay geriye gidildiğinde Şubat, yani tahmini doğum tarihi 12 Şubat olacaktır. 

Doğum öncesi ilginizi çekebilecek bir yazı; Doğum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?


ETİKETLER:   Doğum Tarihi Hesaplama, Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama, Gebelik Haftası Hesaplama
Gebelik Haftası & Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama Gebelik Haftası & Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama Reviewed by ebebekçe on Ocak 01, 2015 Rating: 5

5 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.