0-6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
0-6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
Oyun ve oyuncaklar bebeklerin en büyük eğlencesi olduğu gibi fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine de yardımcı  olan  faktörlerden biridir.  Bebeklere el becerisi ve hayal gücü kazandırma gibi pek çok faydası da vardır. Oyun ve oyuncakların bu faydalarından yararlanmak için anne babaların  dikkat etmesi gereken noktalar var.  İşte, 0-6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçimi ve Bebekler İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar...


0-6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

1 aylık bebek oyuncak seçimi
1 aylık bebek için alınabilecek ilk bebek oyuncakları ses çıkaran yatak dönencesi, renkli ve müzikli yatak kenarı oyuncakları, çıngıraklar ve müzikli kutular olabilir. İlk haftalarda bebekler çoğunlukla sağ tarafına baktıklarından, oyuncaklar bebeklerin sağ tarafına asılmalıdır.

2 ve 3 aylık bebek oyuncak seçimi
Bu dönemde bebekler renkli ve sesli oyuncaklara ilgi gösterdiğinden, görsel ve işitsel duyulara yönelik oyuncaklar bu dönemdeki bebekler için uygundur. 2 ve 3 aylık bebekler için oyuncaklar şunlar olabilir:
 1. Yatağına asılan dönenceler, yatağına asılan müzikli oyuncaklar
 2. Çıngıraklar: Çıngıraklar bebek gelişiminde çok önemli bir yere sahip. Kavramayı, tepki vermeyi, el denetimini ve el-göz uyumunu sağlamayı geliştirir.
 3. Müzik kutuları veya müzikli oyuncaklar
 4. Plastik yumuşak bebekler
 5. Yumuşak, sıkılabilen toplar
 6. Üç boyutlu renkli kitaplar, siyah-beyaz kitaplar: Bebeklerin ilk kitaplarının zıt renkli olması öneriliyor.
 7. Renkli resimler, özellikle üzerinde siyah beyaz kontrast bulunan resimler ve oyuncaklar: Bebekler önce siyah-beyaz kontrast olan renkleri seçiyorlar, sonra da kırmızıyı. Siyah beyaz oyuncaklar, resimler veya kartlar bebeklerin zihinsel ve duyusal gelişimleri için çok faydalı olduğu belirtiliyor. 
 8. Kırılmaz aynalar: Kırılmayan aynalar ile bebeğinize kendisini ve sizi gösterin.
4 - 6 aylık bebek oyuncak seçimi
4 - 6 aylık bebekler nesnelere dokunmak, tutmak, eliyle vurarak döndürmek, sallamak, ağzına almak ve tadına bakmaktan hoşlanırlar. 4 - 6 aylık bebekler için oyuncaklar şunlar olabilir:

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
0-6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
 1. Çıngıraklar
 2. Bez bebekler (küçük parçaları olmayan) ve diğer yumuşak oyuncaklar
 3. Yumuşak toplar (ellerinin ve gözlerinin gelişmesini desteklemek için)
 4. Yetişkinler tarafından oynatılabilecek minik parmak kuklaları, el kuklaları
 5. Renkli, ses ve ışık çıkaran oyuncaklar: Parlak ve zıt renklerin kullanıldığı oyuncaklar ilgilerini daha çok çekecektir.
 6. Üst üste dizilen küpler
 7. Üç boyutlu ve sesli kitaplar, siyah-beyaz kitaplar, renkli kitaplar veya kumaş kitaplar: Kumaş kitaplar, dokunma deneyimini kazandırır ve kitap sevgisini besler.
 8. Kırılmaz ayna: Kendisini tanımasını sağlar.
 9. Bebeğinizin çıkan dişlerini rahatlatmak için diş halkaları, diş kaşıyıcılar.

0-6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar?

Bebekler için oyuncak seçimi yaparken anne babalara önemli görevler düşmekte. 0-6 ay bebekler için oyuncak seçerken dikkat edilecek noktalar  şu şekilde sıralanabilir:
 1. Alınan oyuncağın bebeğin yaşına ve zihinsel gelişim düzeyine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Oyuncak kutularının üzerinde yazan kaç yaşındaki bebeğe uygun olduğu gibi güvenlik önlemleri mutlaka okunmalıdır. 
 2. Oyuncak üzerinde "0-3 yaş arası uygun değildir" işaretinin olması, oyuncağın küçük parçalar içerdiğinden 3 yaş altına uygun olmadığını gösterir.
 3. Bebekler için oyuncak seçerken aldığımız ürünün kutusunda CE (Conformite Europeenne) işaretinin bulunmasına özen gösterin. CE işareti, ürünün sağlık, güvenlik ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösteren, kalite güvencesi sağlayan işarettir.
 4. Bebeklerin işitme fonksiyonlarını bozacak karakterde ses ve gürültü yapan oyuncaklar seçilmemelidir.
 5. 0 - 6 ay bebekler için oyuncak seçimi yaparken dikkat edilecek noktalardan biri de güvenliktir. Oyuncak seçerken dikkat edilecek güvenlik unsurlarından önemlileri şunlardır: 
       * Keskin ve sivri uçları olmamalı
       * Uzun tel yahut ipi olmamalı
       * Küçük parçaları olmamalı
       * Tüylü oyuncak olmamalı
       * Sağlam ve dayanıklı olmalı,...vb.dir.
4 cm'den küçük oyuncaklar (minik parçalı oyuncaklar, bilyeler, küçük oyun zarları ve küçük bateriler,...gibi) bebeklerin erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır. Boğulma tehlikesi yapabileceğinden 1 yaşın altındaki bebeklere tüylü oyuncaklar alınmamalıdır.

Bebek Oyunları

Bebekler için oyuncak seçimi dışında bebek oyunları belirlerken de hangi oyunların bebeklerin ilgisini çekebileceği ve bebeklerin gelişimine faydalı olacağı bilinmelidir.

1 aylık bebek oyunları
1 aylık bebek için annesi her şeyi ve elbette en önemli oyun arkadaşıdır. Bu ayda bebeğin göz kaslarını geliştirmek için göreceği mesafeden "beni izle" oyunları oynanabilir. Ayrıca, bebeğe ninni ya da şarkı söylenebilir.

2-3 aylık bebek oyunları
Göz kaslarını geliştirmek için "beni takip et" oyunları, cee-e oyunları, duyma yetisini geliştirmesi, değişik sesleri ayırt edebilmesi için şarkılı-ninnili kucak oyunları ve bebek ninnileri tercih edilebilir. Cee-e oyunları (bir mendil yardımıyla cee-e yapma...) dikkatini yoğunlaştırmaya ve nesne devamlılığını sağlamaya yönelik oyunlardandır.
En güzel bebek ninnilerini içeren, Bebek Ninnileri: En Güzel 10 Bebek Ninnisi  yazımızla bebeklerinize güzel ninniler söyleyebilirsiniz. 

4-6 aylık bebek oyunları
4 - 6 aydaki bebekler tekrardan hoşlanırlar ve tekrar bebeğin öğrenme ve hafızası için gereklidir. Sık sık söylenen bir şarkı veya ritm, oynanan bir oyun, okunan bir kitap bebeğin gelişimini etkileyecektir. Bu dönemde yaptığı hareketlerin aynısını yapın ve çıkardığı sesleri taklit edin. Oyuncakları hareket ettirin, kaybedin ve tekrar ortaya çıkarın. 

0 - 6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçimi yazımız dışında ilginizi çekebilecek bir diğer yazımız: Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?     

Son Güncelleme: 5 Ekim 2019   

Benzer Yazılar

Editörün Seçtikleri 7761686362205536168

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item