Anne Sütünü Artırmanın 5 Yolu

Bebekler için en yararlı besinin anne sütü olduğunu belirten uzmanlar, her annenin bebeğine yetecek kadar sütü üretebileceğini belirtiyorlar. Ancak, bazı annelerin sütü az olabiliyor. Peki, anne sütünü artırmanın yolları nelerdir? Bu yazımızda anne sütünü artırmanın yolları olan anne sütünü artırmak için dikkat edilmesi gereken 5 durumdan bahsedilmekte...     

Anne Sütünü Artıran Besinler
Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Anne Sütünün Yapımı

Süt yapımından beyindeki hipofiz bezinden salgılanan Prolaktin ve Oksitosin hormonları sorumludur. Prolaktin hormonu memenin içinde bulunan süt salgılama hücrelerinden sütün salgılanmasını, oksitosin hormonu ise sütü meme ucuna doğru sağan kas hücrelerinin kasılmasını sağlar. Bebeğin anne memesini emmeye başlamasıyla birlikte prolaktin ve oksitosin hormonu devreye girer ve sütün yapımı ve meme ucuna doğru ulaşması sağlanır. Bu nedenle sütün yapımı annenin beyninde başlamış olmaktadır.  


Anne Sütünü Artırmanın Yolları: Anne Sütünü Artırmak İçin Ne Yapılır?

Anne sütünün yararlarını annelerin çoğu bilmesine karşın; annelerin çok azı, anne sütünü artırmak için ne yapılır ve anne sütünü artırmanın yolları nelerdir? denince bunları yeterince bilemiyorlar. İşte, Anne Sütünü Artırmanın Yolları...       

1. Emzirme
1a. Doğumu izleyen ilk yarım saat içinde emzirin: Doğumu izleyen ilk yarım saat içinde sütünüz gelmese de bebeğinizi emzirmelisiniz.  Bu emzirme prolaktin hormonunun salınarak süt yapımının başlaması açısından önemlidir.
1b. Bebeğinizi sık sık emzirin:  Anne sütünü artırmanın yolları içinde birinci kural bebeğin sık sık emzirilmesi diyebiliriz. Anne sütünü en çok artıran etken bebeğin sık sık emzirilmesi ve memenin tam boşalmasıdır. 
1c. Göğüs dolunca boşaltın: Aşırı gergin tam boşaltılamayan memede süt yapımı durabilir. Annelerin göğsü dolunca mümkün olduğunca çok emzirerek göğsünü boşaltmalıdır.  
1d. Gece mutlaka emzirin: Geceleri daha çok salınan prolaktin hormonu anneyi gevşeterek uykusunu getirir. Bu nedenle gece emzirmeleri hem süt yapımını artırır hem de annenin uykusunun kaliteli olmasını sağlayarak dinlenmesini sağlar. 

2. Anne Sütünü Artıran Besinler Alınmalı
Anne sütünü artırmanın yolları içerisinde ikinci önemli husus annenin beslenmesidir. Bunun için de anne,  anne sütünü artıran besinler nelerdir?  bilmeli ve buna göre beslenmelidir. İşte, Anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler ...   
2a. Günde 3 litre sıvı alın: Annenin yeterli düzeyde sütü olması için, günde en az 3 litre sıvı alması çok önemli.  Bu sıvının en az yarısı su olmalı. Geri kalan yarısı ise süt, ayran, komposto, taze sıkılmış meyve suları, şekersiz bitki çayları (papatya veya rezene çayı,...gibi), limonata, loğusa şerbeti ve çorbalardan sağlanabilir. Sıvı tüketimi anne sütünü artırmanın olmazsa olmaz kurallarından biridir.
2b. Günde bir-iki bardak süt için: Kalsiyumdan zengin olan süt ve süt ürünleri anne sütü üretimine yardımcı olacaktır. Her gün bir-iki bardak süt içmeye, yoğurt ya da peynir tüketmeye özen gösterin.
2c. Anne sütünü artıran bitkiler alın: Anne sütünü artıran bitkiler; rezene,  papatya, çemen otu, dere otu, ısırgan otu, anason ve tarçın  gibi bitkilerdir.  Anne sütünü artırmak için yapılan bitki çayında ölçü bir su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kuru bitkidir.
Anne sütünü azaltan bitkiler ise; adaçayı ve maydanoz gibi bitkilerdir. Adaçayı ve maydanoz alınması anne sütünü azaltabilmektedir.
2d. Malt içecekler için: Daha çok malt içecek olarak kullanılan, arpa ile hazırlanmış içeceklerin anne sütünü artırdığı gözlenmiştir.
2e. Proteinli beslenme olmadan anne sütü artmaz: Emziren anneler, süt ve süt ürünleri (ayran, yoğurt, peynir), et, yumurta ve kuru baklagiller gibi kaliteli protein kaynaklarını her gün düzenli olarak tüketmelidirler.

3. Annenin Moralinin İyi Olması
Üzüntüden kaçının ve moralinizi yüksek tutun: Doğumdan sonra sütünüz hemen gelmeyebilir veya sütünüz yetmeyebilir. Bu durumda kendinizi sütüm gelmedi, sütüm yetmiyor diye üzmeyin. Çünkü üzüldüğünüz anda, beyninize gönderdiğiniz "sütüm az" sinyallerinden dolayı sütünüz azalacaktır. Üzüntülü ve moralsiz olunduğunda stres hormonları salgılanıyor. Bu da oksitosin hormonunu baskılayarak süt üretimini olumsuz yönde etkiliyor. 

4. Annenin Yeterince Dinlenmesi
Anne sütünü artırmanın yolları içinde dikkat edilmesi gereken bir etken de, annenin yeterince dinlenmesidir. 
4a. Bol bol dinlenin: Yorgunluk, kaygı ve stres anne sütünü azaltabilir. Annenin dinlenmesi ise süt üretimine olumlu etki yapar.  
4b. Göğüs masajı yapın: Göğsünüze yapacağınız 1-2 dakikalık masaj süt bezlerini uyararak ve kan akışını düzenleyerek anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, anneye yapılan sırt masajı ve göğüslere ılık kompres uygulaması da oksitosin hormonunu salgılatarak anne sütünü artırabilir. 
4c. Bebeğinizi öpün, koklayın ve sevin: Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşlar anneyi rahatlatır ve anne beynine bebeğini beslemek için süt üretmesi gerektiğini hatırlatarak süt salgısını artırır.

5. Annenin Kaçınması Gereken Durumlar
Anne sütünü artırmanın yolları dışında anne sütünü azaltan durumlar da vardır. Anne sütünü azaltan durumlar da bilinmeli ki annenin yeterince sütü olabilsin. İşte, anne sütünü azaltan durumlar...
5a. Sigara ve kafeinden uzak durun: Emziren annelerin anne sütünü azaltabilen alkol, sigara, kafeinli içecekler (kola, kahve, çay) ve ada çayından uzak durması gerekmektedir.
5b. Şekerden uzak durun: Süt oluşumu için fazla şekerli, tatlı ve hamur işleri tüketmeye gerek yoktur. Tatlı tüketilmesi annenin kilo almasına da neden olacaktır. Tatlı tüketmek istediğinizde sütlü tatlılar, meyve tatlıları veya kurutulmuş meyveler tercih edilebilir.
5c. Mama ile beslemekten kaçının: Mama ile beslemek anne sütünün azalmasına neden olacaktır. Mümkün oldukça mama ile beslemekten kaçınmalıdır.    


Anne Sütünün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebek ilk 5 ay, ayda en az 500 gram kilo alıyorsa ve günde en az  5 kez idrarını yapıyorsa anne sütü yeterli demektir.   

Anne sütünü artırmanın yolları olarak bahsettiğimiz "Anne Sütünü Artırmanın 5 Yolu" yazımız dışında ilginizi çekebilecek bir diğer yazı; Bebekler İçin Sebze Püresi ve Meyve Püresi Hazırlama

Son Güncelleme: 7 Ekim 2019   

Benzer Yazılar

Bebek Beslenmesi 7743254321896962194

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item