Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Annelerin en fazla sıkıntı duyduğu konular  bebeğinin beslenmesi ve bebek uyku düzeni için nasıl bir bebek uyku eğitimi vereceğidir.  Bebeklerin sağlıklı büyümeleri ve huzurlu olmaları için en az beslenme kadar önemli olan etken uykudur.  Tıpkı sağlıklı beslenme alışkanlığı gibi, bebek uyku düzeni temelleri de bebeklik döneminde  atılmaktadır.       
Bebek Uyku Eğitimi, Ama Nasıl?
Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulur? Bebeği emzirerek veya sallayarak uyutmak doğru mu?  Bebeğin kendi kendine mi uyuması gerekli? Bebeğin odasını ne zaman ayırmalı? Geceleyin uyanan veya ağlayan bebeğe nasıl davranmalı? ve Bebeklerde uyku eğitimi nasıl verilir? ... 

Bebek Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur? ve  Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir? ...


1. İki haftadan sonra bebeğinize gündüz ve gece ayrımını öğretin. Bebeklerin doğumdan sonraki iki haftada gündüz ve gece ayrımını yapması zor. Bebeğiniz iki haftalık olduğunda gündüz ve gece ayrımını öğretmeye başlamalısınız. Bebek uyku eğitimi için ilk adımı bebeğinize gündüz ve gece ayrımını öğretmektir. Bunun için gündüzleri; uyuduğunda odasını karanlık yapmayın ve günlük olağan sesleri (konuşmalar, telelefon, televizyon,...) çok azaltmaya çalışmayın. Geceleri ise uyuduğu ortam loş karanıklıkta  ve mümkün olduğunca sessiz olmalıdır. Yine geceleri uyandığında  yanına gidin beslenme ve altını kontrol gibi ihtiyaçlarını karşılayın fakat ışıkları açmayın, mümkünse konuşmayın ve yanında fazla kalmayın.

2. Dördüncü aydan sonra bebeğinize kendi kendisine uyumasını öğretin
İlk dört ay bebek uyku düzeni olmaması normaldir.  Bebek uyku eğitimi için ikinci adım, bebeğinize kendi kendisine uyumasını öğretmek olmalıdır ve bu da dördüncü aydan sonra başlanmalıdır. Bebeğinizi sallamadan ya da emzirmeden kendi kendine uykuya dalması için fırsat verin. En iyisi, uykusu geldiğinde yatağına yatırıp kendi kendine uyumasını öğrenmesini sağlayın.
Uyku eğitiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus; bebeğinizi uyuduğunda değil, uykusu geldiğinde yatağına yatırmaktır.

3. Hatalı uyku ilişkilendirmelerinden uzak durun
Uyumasını kolaylaştırmak için bebeğinizi sallamanız, emzik vermeniz ya da emzirirken uyutmanız hatalı uyku ilişkilendirmeleridir ve doğru değildir. Eğer bebeğinizi emzirerek uyutuyorsanız geceleri uyandığında tekrar uyuyabilmek için yine emmek isteyecektir. Ya da emzik ile uyuyorsa, gece ağzından her emzik düşmesinde emziği geri vermeden uyumayacaktır. 
Emzik bebeğin emme refleksini tatmin etmesi için bir araçtır, bebeğin uyumasını  sağlayan bir araç değil.  Bebeğin  sallayarak uyutulması ise,  bebeğin beyni için zararlı olabilmektedir. 

4. Uyku öncesi rutininiz olsun
Bebeğinizi yatırmadan önce mutlaka bir uyku öncesi rutininiz olsun. Her uyku öncesinde aynı şeyleri yapın. Örneğin; gece yatmadan önce pijama giydirme, süt verme,  kitap okuma, ninni söyleme, şarkı söyleme gibi.  Bebeğinizin uyku öncesi rutini ne ise onu pek bozmayın.

5. Bebeğiniz kendi yatağında yatmalı   
Ani bebek ölümü sendromu riskinden dolayı anne babaların bebekleriyle aynı yatakta yatmamaları önerilir. Anne baba ile aynı odada yatsa bile kendine ait yatağı olmalıdır.

6. Altı aylıktan sonra bebeğinizin odasını ayırın
Bebek uyku eğitimi için önemli bir dönüm noktası da, altı aylıktan sonra bebeğinizin odasını ayırmaktır. Ani bebek ölümü sendromu riskinden dolayı ilk 6 ay bebeğin anne baba ile aynı odada uyuması önerilir.  Altıncı ayını doldurduktan sonra yapılması gereken bebek uyku eğitimi ise, bebeğinizin odasını ayırmak olacaktır. Eğer bebeğinizi kendi odasına geçirmekte geç kalırsanız, anne babadan ayrı yatmaya alışması çok zor olacaktır. Altı aylıktan sonra bebeğin odasını ayırmak, bebek uyku eğitimi için önemli bir aşamadır..

7. Bebeğinizi uyuturken yastık kullanmayın ve yüzüstü yatırmayın
. Bir yaşına kadar bebeğinizi uyuturken yastık kullanmayın. Bu  kural, bebek uyku eğitimi içerisinde mutlaka dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Yastık kullanılması bebeğin boğulmasına neden olabileceğinden tehlikelidir. 
. Yüzüstü yatma, ani bebek ölümü riski nedeniyle önerilmiyor. Bebek uykusu için en uygun pozisyon bebeğin sırt üstü veya yan yatmasıdır.

8. Her gece aynı saatte uyutun
Bebek uyku düzeni oluşması için; bebeğinizi altıncı aydan sonra her gece aynı saatte (tercihan 20:00-21:00 arası) uyutmaya özen gösterin. Yatağa gidiş hep aynı saatte olursa bebeğinizin uykuya dalması kolaylaşacaktır. 

9. Geceleyin uyanan veya ağlayan bebeğe nasıl davranmalı?
Bebeğiniz odasında uyandığında ve her ağladında odasına hemen gitmeyin. Dört beş dakika kadar bekleyin, belki de kendi kendine tekrar uykuya dalacaktır. Bu, bebek uyku eğitiminin önemli bir parçasıdır. Ancak ağlaması beş dakikayı geçerse odaya geri dönün ve ona sevecen bir yaklaşımla tekrar uyutmaya çalışın. 

Bir aylık bebek uyku düzeni için 1 Aylık Bebek Gelişimi ve iki aylık bebek uyku düzeni için 2 Aylık Bebek Gelişimi yazılarımız da sizlere faydalı olabilir... 

Bebek uyku eğitimi ile bebek uyku düzeni edinen bebekler sağlıklı büyümekte ve huzurlu olmaktalar. Geceler de anne ve babaları için huzurlu ve rahat olmakta. 

Son Güncelleme: 9 Ekim 2019

Benzer Yazılar

Editörün Seçtikleri 3472750738220327714

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item