Prematüre ve RSV Enfeksiyonu

RSV Enfeksiyonu
Prematüre ve RSV Enfeksiyonu
17 Kasım Dünya Prematüre Günü vesilesiyle prematüre annelerini ilgilendiren bir konuya değinelim. Malum kış aylarına yaklaşmış olduğumuz bu günlerde prematüre bebekler için RSV enfeksiyonu ve bu enfeksiyondan prematüre bebekleri korumak büyük önem taşımakta.  Eğer, 29 haftadan küçük prematüre doğmuş bir bebeğiniz varsa, yenidoğan doktorunuz tarafından bebeğinizi RSV'den korumaya yönelik Synagis ilacını yaptırmanız sizlere anlatılacaktır. İşte, RSV Enfeksiyonu ile ilgili detaylar... 
RSV Virüsü Nedir?

RSV virüsü, rsv enfeksiyonu etkeni olan virüstür. RSV harfleri Respiratuvar Sinsityal Virüs kelimelerinin kısaltılmış halidir.  Adından da belli olacağı gibi RSV virüsü, bir virüs yani antibiyotik ile iyileşmeyen enfeksiyonlardandır.  

RSV Enfeksiyonu Nedir?

RSV Enfeksiyonu; RSV virüsünün neden olduğu, gripten zatüreye kadar değişen aralıkta görülebilen enfeksiyonlardır. Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV enfeksiyonu genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu; bebek ve küçük çocuklarda ise ciddi alt solunum yolu enfeksiyonları olarak görülmektedir.  RSV virüsü, bebeklik ve çocukluk döneminde alt solunum yolları enfeksiyonlarının en sık sebebidir.
Hemen hemen tüm çocuklar iki yaşına geldiklerinde en az bir defa  RSV virüsü ile enfekte olmuşlardır. 1 yaşına kadar olan çocukların % 50'sinde ilk rsv enfeksiyonu görülür. Hayat boyu tekrar enfeksiyon görülebilir. 

RSV Nasıl Bulaşır?

RSV virüs enfeksiyonunun tek kaynağı insanlardır. Bulaşma, enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla oluşmaktadır. Damlacık yoluyla bulaşma ise kontamine eşyalarla bulaşmaya göre daha nadirdir. Öksürük, hapşırık veya enfekte eşyalarla bulaş önemlidir. RSV çevre yüzeylerde, ellerde ve atıklarda saatlerce canlı kalabilir.  
RSV virüsü, her yıl sonbaharın sonundan itibaren ilkbahara kadar Ekim-Nisan ayları arasında salgınlar yapmaktadır.  Bununla birlikte, RSV virüsü tüm yıl boyunca enfeksiyona neden olabilir.


RSV İçin Kimler Risk Altındadır?


RSV enfeksiyonu için en önemli 3 risk grubu vardır;
1. 29 haftadan küçük doğan prematüre bebekler
2. Kronik akciğer hastalığı bulunan bebekler
3. Kalp yetmezliği bulunan doğuştan kalp hastalığı olan bebekler.


RSV Enfeksiyonu, Prematüre Bebekler İçin Neden Daha Fazla Risk Oluşturur?   


Prematüre bebekler bağışıklık sistemleri tam gelişmediği için hastalıklara karşı dirençsizdir.  Ayrıca, prematüre bebeklerin akciğerleri tam anlamıyla olgunlaşmamıştır.   


RSV Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 


RSV enfeksiyonu ilk başlarda soğuk algınlığı belirtileri ile karşımıza çıkar. Bu RSV enfeksiyonu belirtileri; hafif ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtilerdir. Hastalığın şiddetlenmesi ile birlikte şikayetler artar ve huzursuzluk, beslenememe, hırıltı, hızlı nefes alma, yoğun öksürük ve solunum güçlüğü gelişebilir. Bu bebeklerde yüksek ateş ise görülmeyebilir. RSV virüsü, 3 aydan küçük bebeklerde ve özellikle de prematüre bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden hastaneye yatışı gerektirebilir.


RSV Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Konur?


RSV enfeksiyonu tanısı solunum yolu salgılarında RSV antijenine bakılarak konulur.  Bu, % 90 oranında doğru sonuç veren bir yöntemdir. Solunum salgılarına virüs kültürü yapılması ise pahalı bir yöntem olduğundan pek kullanılmıyor.


RSV Enfeksiyonu Tedavisi


Ne yazık ki RSV enfeksiyonu başladıktan sonra hastalığın seyrini değiştirebilecek bir ilaç mevcut değildir. RSV enfeksiyonu tedavisi için antibiyotiklerin  yararı olmadığı gösterilmiştir.  RSV enfeksiyonu tedavisi için RSV enfeksiyonlu hastalara destekleyici tedavi (oksijen ihtiyacı varsa oksijen desteği, sıvı kaybının yerine konması, solunum yolu aspirasyonu, gerekirse solunum cihazına bağlama,...vb) uygulanır. Solunum sıkıntısı ve beslenme güçlüğü olan bebeklerin hastaneye yatmaları gerekebilir.  


RSV Profilaksisi:  RSV Enfeksiyonundan Korunmak İçin İlaç?


Günümüzde RSV virüsüne karşı etkin ve güvenilir bir aşı yok fakat koruyucu ilacı var. RSV profilaksisi için RSV antikoru içeren Synagis ilacı koruyucu olarak kullanılıyor. Synagis ilacının etkin maddesi Palivizumab dır. Yanlış olarak bilinenin aksine synagis aşı değil antikordur. Synagis hastalık riski yüksek bebekleri RSV virüsünden koruyucu antikorlar içermektedir. (Not: Aşılarla ilgili bilgi edinmek için; Bebek ve Çocuklar İçin Aşı Takvimi 2019 yazımıza bakabilirsiniz.)


RSV Profilaksisi için Synagis Kimlere Önerilmektedir?


1. Gebelik yaşı 29 haftadan küçük doğan ve RSV sezonu başlangıcında 12 aydan küçük prematüre bebeklere,
2. İki yaşın altındaki kronik akciğer hastalığı olan bebeklere,
3. Kalp yetmezliği bulunan doğumsal kalp hastalığı olan bebeklere.
Synagis, Ekim-Mart ayları arasında kabul edilen RSV sezonu boyunca ayda bir kez ve toplamda 5 doz olarak uygulanıyor.
Synagis oldukça pahalı bir ilaç fakat hastalık riski yüksek bebeklere hastaneden alınan rapor ile SGK tarafından karşılanıyor.  


RSV Enfeksiyonundan Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler


RSV enfeksiyonu bulaşmasını önlemek ve RSV enfeksiyonundan korunmak için bazı önlemler alınmalıdır. Bu önlemler;
1. RSV bulaşını ve hastalık riskini azaltan en basit yöntem iyi el hijyeni ve temasın önlenmesidir. RSV virüsü vücut dışında da canlı kalabileceğinden bebeğe dokunmadan önce eller su ve sabunla yıkanmalı
2. Bebek, nezle ve grip benzeri şikayetleri olan kişilerle aynı ortamda beulunmamalı ve kalabalık ortamlardan da (alışveriş merkezleri, toplu taşıtlar,...vb) uzak tutulmalı 
3. Bebeğin oyuncaklarını sık sık yıkamalı
4. Hasta kişiler maske takmalı
5. RSV enfeksiyonu bulaşma riskine karşı bebeği sık sık öpmekten kaçınmalı
6. Bebeği kardeşleriyle ya da büyükleri ile aynı odada yatırmamalı.


Prematüre ve RSV enfeksiyonu ile ilgili bu yazımız umarım prematüre anneleri ve diğer bebeklerin anneleri için faydalı olur. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen doktorunuza başvurun.  

Prematüre bebekler ile ilgili yaralı olabilecek diğer yazılarımız:
1. Prematüre Bebek Beslenmesi
2. Bebek Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? 

Son Güncelleme: 16 Ekim 2019   

Benzer Yazılar

Bebek Sağlığı 6271933121678913390

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item