Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür
Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?
Anne ve babanın bebeklerinin sağlığı ile ilgili en çok korktuğu durumların başında, ateş geliyor. Bu yazıda; Bebeklerde ateş kaç derece olmalı?, Bebeklerde  ateş nereden ölçülür?, Bebeklerde ateş nedenleri?, Bebeklerde ateş belirtileri? ve Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? gibi soruları inceleyeceğiz.

Bebeklerde Ateş Nereden Ölçülür?

Bebek ve çocuklarda ateş vücudun ağız, alın, kulak, koltuk altı ve makat(rektal) olmak üzere 5 farklı bölgesinden ölçülebilir. Vücudun hangi bölgesinden ateşin ölçüleceğini çocuğun yaşı belirler.
Makattan ölçüm ve koltuk altından ölçüm en güvenilir ölçüm yöntemleridir. 2 yaşına kadar makattan, 2 yaş sonrasında ise koltuk altından ölçüm tercih edilmelidir.  1 yaşından önce kulaktan ölçüm, 4 yaş öncesi ağızdan ölçüm ve 2 yaş sonrası ise makattan ateş ölçümü önerilmez. 


Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?

Anne ve babanın bebekleri ateşli olduğunda bilmek istedikleri hususlardan biriside; Bebeklerde ateş kaç derece olmalı? Bebeklerde normal ateş değerleri nedir? Bebeklerde ateş sınırı nedir? Koltuk altı, makat veya alından ölçülen ateşin normal değeri nedir? gibi sorulardır. İşte, Bebeklerde ateş kaç derece olmalı konusu yani Bebeklerde normal ateş değerleri;
* Bebeklerde makattan ölçülen ateş..........  38.0 °C altında ise normal
* Bebeklerde alından ölçülen ateş.............  37.5 °C altında ise normal
* Bebeklerde koltuk altından ölçülen ateş...  37.2 °C altında ise normal
kabul edilir. 
Kullanılan ısı ölçüm bölgeleri içinde en yüksek ısı makattaki ısıdır. Ağızdan alınan ısı makattan alınandan daha düşüktür. Koltuk altı ısısı ise en düşük ısıdır.
Bir bebekte ölçülen vücut sıcaklığı;
* Bebeklerde makattan ölçülen ateş..........  38.0 °C üzerinde ise ateşli
* Bebeklerde alından ölçülen ateş.............  37.5 °C üzerinde ise ateşli
* Bebeklerde koltuk altından ölçülen ateş...  37.2 °C üzerinde ise ateşli
kabul edilir. 

Bebeklerde Ateş Nedenleri

1. Bebeklerde ateş nedenleri içerisinde ateşin en sık nedeni enfeksiyonlardır. Ateş genellikle basit bir soğuk algınlığına bağlı olabileceği gibi daha ciddi enfeksiyonlara bağlı da görülebilir.
2. Küçük bebeklerde yeterince beslenememe, kusma gibi nedenlerle sıvı kaybına bağlı ateş görülebilir.
3. Yenidoğan dönemindeki bebekler vücut ısısını dengelemekte zorlandıkları için aşırı giydirildiklerinde veya ortam sıcaklığı yüksek ise ateş görülebilir.
4. Aşılardan sonra ateş görülebilir.
5. Bebeklerde diş çıkarırken ateş görülebilir. Ancak 38 derecenin üzerindeki ateş genellikle diş çıkarmaya bağlı değildir.
6. Bebeklerde ateş nedenleri olarak diğer ateş nedenleri; romatizmal hastalıklar, tümörler, hipertiroidi, otoimmün hastalıklar,...vb. dir.
  

Bebeklerde Ateş Belirtileri ve Ateşli Havale

Bebeklerde ateş 39 derecenin üzerine çıktığında vücut enerji harcamaya başlar, kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışır. Vücut alacalı bir görüntü alır, el ve ayaklar soğurken gövdede yüksek sıcaklık görülür.
Üşüme ve titreme ateşin yükselmekte olduğunu, hastanın pembe görünümü ateşin en yüksek düzeye çıktığını ve terleme ateşin düşmekte olduğunu gösterir.
Ateşli havale, çocuğun ateşli hastalıkları sırasında %5 ihtimalle görülebilen bir tablodur. Genellikle 3 ay ile 5 yaş arasında görülür. Ateşli havale sadece bebeklerde yüksek ateş sırasında değil düşük ateş olduğunda da görülebilir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Ateşin Düşürülmesinde 5 Yöntem

Anne ve baba için bebeklerinin ateşi olması oldukça kaygı verici bir durum. Anne ve babanın Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı konusunu bilmesi kadar önemli olan bir konu da Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür konusunu bilmesidir. Bebeklerde ateş nasıl düşürülür konusunda anne ve babaya yardımcı olabilecek 5 yöntemi şu şekilde sayabiliriz;  
1. Kıyafetlerini çıkarın, Üzerini örtmeyin
Bebeklerde ateş düşürme için ilk olarak yapılması gereken, çocuğun üzerindeki fazla giysilerin çıkarılıp üzerinin fazla örtülmemesi ve ince bir atlet ya da örtü ile bırakılmasıdır. Hatta eğer ateşi çok yüksekse çocuk tamamen soyulabilir.
2. Odanın sıcaklığına dikkat edin
Bebeklerde ateş düşürme için ateşli bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı 20 °C civarında ayarlanmalı, odanın sıcaklığı yüksek olmamalıdır.  Bebek oda sıcaklığı ile ilgili daha detaylı bilgi için...  Bebeklerin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? yazımıza bakabilirsiniz.   
3. Sıvı alımını artırın 
Ateş, terlemeyi ve solunum sayısını artırarak sıvı kaybına yol açar. Ateşi olan bebeğe bol miktarda sıvı (ek gıdaya geçmeyen bebekte anne sütü, ek gıdaya geçen bebekte anne sütü, su ve diğer sıvılar) verilmelidir.
4. Ilık duş aldırın
Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? konusunda bir diğer ateş düşürme yöntemi; Ilık duş aldırmaktır. Ateşlenen bebek ve çocuğa 30-33 °C sıcaklıktaki ılık suyla duş aldırmalı veya ılık-ıslak bezlerle pansuman yapılmalıdır. Bebeğin titremesine neden olacağından soğuk su kullanılmamalıdır.
5. Bebeklerde Ateş düşürücü ilaç kullanımı
Üç aydan küçük bebeklerde ateşlenme durumunda doktora danışmadan ilaç verilmemelidir.  
Koltuk altı 38 °C (makattan 39 °C)  altındaki ateş düzeyleri bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve mikroorganizmanın yok edilmesini kolaylaştırır. 3 aylıktan büyük bebeklerde koltuk altı ateş 38 °C altında ve bebeğin durumu iyi olduğu sürece ateş düşürücü ilaç gerekmeyebilir. 
3 aylıktan büyük bebeklerde koltuk altı ateşin 38 °C üzerine çıkması durumunda, bebeğe ateş düşürücü verilebilir.   
Bebeklerde ateş düşürücü ilaçlar; 
Bebeklerde ateş nasıl düşürülür konusunda önemli bir destek de; ateş düşürücü ilaçlardır. Bebeklerde 2 tür ateş düşürücü ilaç bulunmaktadır;
1. Parasetamol grubu ilaçlar (Calpol, Minoset, Paranox,...vb.): Yenidoğan döneminden itibaren kullanılabilir. Parasetamol ateş düşürücü olarak güvenilir bir ilaçtır.
2. İbuprofen grubu ilaçlar (Dolven, Pedifen, İbufen,...vb): 6.aydan itibaren kullanılabilir.

Bebeklerde Ateş Tedavisinde Dikkat
1. Alın, koltuk altı ve kasıklara ılık kompres uygulaması ateşi düşürmede etkilidir. Ateşli bölgeye soğuk su, sirke veya alkol (kolonya dahil) sürülmesi yanlış bir uygulamadır, uygulanmamalıdır.
2. Antibiyotikler ateş düşürücü değildir. Her ateşli hastalıkta antibiyotik almak gerekmez, birçok virüs hastalığında yüksek ateş görülebilir. Antibiyotiklerin ateş düşürücü gibi kullanılmaması gerekir. 

Bebeklerde Ateş Durumunda Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

1. Üç aydan küçük bebeklerdeki ateş ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Üç aydan küçük bebeklerde koltuk altı 37,2 °C üzeri ateşte mutlaka doktora başvurulmalı
2. Üç aydan büyük bebeklerde koltuk altı 38 °C ve üzeri ateşte, ateş düşürücü verip doktora başvurulmalı
3. Üç aydan büyük bebeklerde genel durumu iyi, beslenmesi bozulmamış, koltuk altı ateşi 38 °C altında ise evde ateş tedavisi ile 2 güne kadar izlenebilir. Şayet ateşin süresi 2 günü geçiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı yazımızın dışında bebek sağlığı ile ilgili olan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ve Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer yazılarımız da siz anne ve babalarımız için yararlı olacaktır.

Sağlıklı, ateşsiz ve hastalıksız günler dilerim...  

Son Güncelleme: 5 Kasım 2019

Benzer Yazılar

Bebek Sağlığı 349852360823119836

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item