Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Gaz Sancısı
Bebeklerde Kolik - Bebeklerde Gaz Sancısı
Bebeklerde gaz sancısı anne babaları üzen, sinirlerini yıpratan ve bu konuda çare aranılan bebek rahatsızlıklarından biridir. Peki, bebeklerde kolik nedir? Bebeklerde gaz sancısı ne zaman başlar? Gaz sancısı ne kadar sürer? Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Bebeklerde kolik nasıl giderilir? ...

Gaz Sancısı (Kolik) Nedir? 

Bebeklerde kolik basit gaz sancılarından farklıdır. Kolik; yaşamın ilk 4 ayında olan bir bebekte başka bir hastalık olmaksızın 3 hafta üst üste, her haftada en az 3 gün ve her günde en az 3 saat ağlama nöbetleri olması olarak tanımlanır. Yani her gazlı bebek kolik tanımına uymuyor. 

Bebeklerde Kolik Belirtileri

Bebeklerde kolik belirtileri arasında en başta bebeğin ağlaması ve ağlama nöbetleri bulunmaktadır. Gaz sancısında bu ağlama nöbetlerine yüz kızarması, bacakların karına doğru çekilmesi, vücudun geriye doğru yay gibi bükülmesi, parmakların yumruklaşması eşlik eder. 

Bebek Kolik Neden Olur? 

Bebeklerde kolik nedenleri kesin olarak bilinmiyor. Bebeklerde kolik nedenleri olarak; barsakların tam gelişmemiş olması, yaygın gaz oluşumu, annenin yediklerinin gaz yapıcı özellikte olması veya annenin endişesi-stresi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Başlar? Bebeklerde Kolik Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde kolik, bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 6.haftada en yoğun döneme ulaşır ve çoğunlukla 3.ayın sonunda (bazende 4.ayın sonunda) biter.
Bebeklerde kolik herhangi bir saatte olabilirse de genellikle öğleden sonra yada akşamları olur. Ağlama çoğu zaman bebeğin yorulması ya da gazı veya dışkısının çıkmasıyla diner.  

Bebeklerde Kolik Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sancısı yani bebeklerde kolik bir süreçtir ve kesin bir tedavisi yoktur. Bebeklerde kolik, bebek üç-dört aylık olduğunda kendi kendine geçecektir. Kolikte bebeğin büyümesini beklemek ve gaz sancısının devam ettiği süre boyunca bebeğin rahatlatılmasını sağlamak en anlamlı yaklaşım olacaktır.
Bebeklerde kolik sancılarının geçici bir dönem olduğunu ve bebeğe zararının olmadığını bilmek anne babaları rahatlatır. Peki, Bebeklerde Kolik Nasıl Giderilir?... Bunun için, gaz sancısı olan bebeğin tedavisinde çok yönlü yaklaşım yapılmalıdır. Bunlar; 

1. Anne Sakin Olmalı
Bebeklerde kolik ağlamasına sebep olan etkenlerden biri annenin endişe ve stresinin olmasıdır. Bebeklerde gaz sancısını gidermek için öncelikle annenin sakin olması gerekir. Annenin sakin olması, bebeğin sakinleşmesine katkı sağlayacaktır. 
2. Annenin Kaçınması Gereken Besinler
Annenin beslenmesi ile bebeğin gazı arasında ilişki var mı? Bu husus tartışmalı olmakla birlikte eğer annenin aldığı gaz yapıcı bir besin bebekte huzursuzluk ve gaz problemine neden oluyorsa o besinden anne uzak durmalı.
Annenin gaz yapıcı özelliğe sahip olan; kurubaklagiller, baharatlı yiyecekler, lahana, karnıbahar, brokoli, soğan, portakal, inek sütü, çikolata, çay, kahve ve kola gibi besinleri daha az tüketmesi bebeğin gaz sancısını azaltabilir. Anne, bebekte huzursuzluk yapan ve gaz sancısını arttıran kafeinli içecekleri (çay, kahve, kola) tüketmemeye özellikle dikkat etmelidir.  
3. Emzirirken Dikkat
a. Emzirme aralığı en az 2 saat olmalı. Böylece emdiğini sindirir ve gaz oluşmaz. 2 saatten erken emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir. 
b. Bebeklerde kolik sancısını önlemek için emzirmeden sonra en az 15 dakika bebeği dik pozisyonda tutarak sırtını sıvazlayıp bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
c. Mama ile beslenen bebeklerde kullanılan biberon başlığındaki deliğin çok geniş olmamasına dikkat edin. Zira bu tarz biberonlar bebeğinizin çok fazla hava yutmasına yol açabilir.
4. Kolikte Davranışsal Tedaviler
Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? hususunda  yardımcı olan etkenlerden birisi de davranışsal tedavilerdir. Bunlar;
a. Gaz sancısını çeken bebekte ilk yapılması gereken, bebeği kucağa almaktır. Bebeklerde kolik ağlaması genellikle bebek kucağa almakla azalır. 
b. Koliğin şiddetlendiği dönemlerde arabayla gezdirmek, balkona çıkartmak, camdan dışarı baktırmak ve evin diğer odalarına götürmek gibi ortam değişiklikleri bebeği rahatlatabilir.  
c. Kolik açısından bebeği en rahat ettiren pozisyon yüzükoyun yatırmadır. Fakat ani bebek ölümleri bu pozisyonda çok olduğu için yanından ayrılmayın.
5. Karın Masajı ve Karnı Sıcak Tutmak
Bebeklerde kolik sancısını gidermek için yapılması gerekenlerden birisi de, karın masajı yapmak ve karnı sıcak tutmaktır.  Bebeklerin karın ve ayak bölgesini sıcak tutmak gaz sancılarını azaltmada faydalıdır. Ilık bir havluyu bebeğin karnına koymak, ayakları sıcak tutmak veya karnına yumuşak hareketlerle karın masajı yapmak bebeği çok rahatlatır.
6. Rahatlatıcı Sesler
Anne karnındaki seslere benzeyen sesler bebekleri rahatlatır. Kolik saatleri başladığında saç kurutma makinesinin sesi, elektrik süpürgesinin sesi ve akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz beyaz gürültü veya beyaz ses olarak adlandırılan sesler (araba motoru, rüzgar, su,...vb sesleri) bebeği rahatlatır. 
Bebeğin alışık olduğu ses anne ve babasının sesi olduğu için anne ve babası bebeğine ninni söylemeli, masal anlatmalı, sakince konuşmalar yapmalı ve ayrıca müzik dinleterek rahatlatmaya çalışmalıdır. (Ninniler ile ilgili... Bebek Ninnileri: En Güzel 10 Bebek Ninnisi yazımıza bakabilirsiniz)
7. Emzik
Gaz sancısı çeken bebekleri rahatlatmak için kısa süreli emzik verilebilir. 
8. Bebeklerde Kolik Tedavisi: İlaçlar, Bitkisel Çaylar
Günümüzde kolik tedavisi için simetikon ilacı (metsil damla, sab simplex damla, ...vb) veya rezene, papatya ve meyan kökü bitkisel çayları kullanılmasına karşın bu ilaç ve bitkisel çayların kolik tedavisinde kanıtlanmış faydaları yoktur. Ancak, fazlaca kullanmamak kaydı ile bu ilaç ve bitkisel çaylar kolik tedavisinde denenebilir.

Bebeklerde Kolik ile Karışabilen Hastalıklar? 

Bebeklerde kolik ile karışabilen hastalıklar; orta kulak iltihabı, kasık fıtığı ve idrar yolu enfeksiyonu,... vb sayılabilir. Orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu veya fıtık gibi problemlerde bebekler çok ağlamaya yol açar ve bebeğin sorunu kolik sanılabilir. Eğer bebeğinizdeki gaz problemi yoğun bir şekilde devam ediyor ve aldığınız tüm tedbirlere rağmen geçmiyorsa doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir yazımızın dışında bebek sağlığı ile ilgili olan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer ve Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı yazılarımız da siz anne ve babalar için faydalı olacaktır.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim...     

Son Güncelleme: 18 kasım 2019 

Benzer Yazılar

Bebek Sağlığı 3720334652157011940

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item