Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilmeli?

Bıldırcın Yumurtası Ne Zaman Verilmeli?
Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilir
Kendi küçük ancak beslenme açısından önemi büyük olan bıldırcın yumurtası bebeklerin ve çocukların beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bıldırcın yumurtası ile ilgili olarak; Bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından ne gibi farkları var? Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından daha iyi mi? Bıldırcın yumurtası bebeklere ne zaman verilir? Bıldırcın yumurtasını çiğ verelim mi? Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? İşte, Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilmeli yazımız...

Bıldırcın ve Tavuk Yumurtasının Farkları

Bir tavuk yumurtasının 5'te biri büyüklüğünde olan bıldırcın yumurtası ortalama 9-12 gram ağırlığında iken tavuk yumurtası ortalama 40-60 gram ağırlığa sahiptir.  Sonuçta 4-5 bıldırcın yumurtası bir tavuk yumurtasına eşittir. Dolayısıyla besin ihtiyacının karşılanması için bir tavuk yumurtası yerine 4-5 adet bıldırcın yumurtası yenmesi gerekiyor. 
Bıldırcın yumurtası yanlış olarak protein zengini olarak bilinmekte, ancak bıldırcın yumurtasının protein içeriği tavuk yumurtası ile aynıdır. Tavuk yumurtasında olduğu gibi bıldırcın yumurtasının da 100 gramında 13 gram protein bulunmaktadır. Bıldırcın yumurtasının demir, çinko, fosfor, sodyum, kolesterol ve B vitaminleri içeriği tavuk yumurtasına oranla daha yüksektir. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre 3 kat daha fazla kolesterol, 4 kat daha fazla demir ve 5 kat daha fazla fosfor içerir.


Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

İçerdiği zengin vitamin, demir ve mineraller nedeniyle bıldırcın yumurtasının faydaları çoktur. İşte, Bıldırcın yumurtasının faydaları
* Tavuk yumurtasından daha fazla demir ve B12 vitamini ihtiva eden bıldırcın yumurtası, bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan kansızlığa(anemiye) iyi gelir.
* Bıldırcın yumurtası iyi huylu kolesterol (HDL) bakımından zengindir. HDL'den zengin olması avantajıdır. Ancak sık ve fazla tüketilmesi kolesterol yüksekliğine neden olabilir.
* Astım ve bronşit hastalığı olan ve bu hastalıklara bağlı inatçı öksürüğü bulunan çocuklar için bıldırcın yumurtası önerilir. Ancak sık ve fazla tüketilmesinin alerji riskine neden olabileceği unutulmamalıdır.
* Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında ayrıca, yüksek oranda B1 ve B12 vitamini içerdiğinden iştah artırıcı etkisi de vardır. 


Bıldırcın Yumurtası Tavuk Yumurtasından Daha İyi mi?

Tavuk yumurtası çocuk beslenmesinde önerilen ve eğer çocuğun alerjisi yoksa her gün bir tane verilmesi istenen bir gıda. Bıldırcın yumurtası 9-12 gram, tavuk yumurtası ise 40-60 gram kabul ediliyor. Dolayısıyla besinsel ihtiyacın karşılanması için bir yumurta yerine, 4-5 adet bıldırcın yumurtası yenmesi gerekiyor.
Bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasına göre üstünlüğü bulunmamaktadır. Çocuk beslenmesinde tavuk yumurtasının tercih edilmesi daha uygundur.
Ancak, tavuk yumurtasını almayan veya sevmeyen çocuklara bir alternatif olarak, daha küçük olduğundan çocuklar için daha eğlenceli olsun diye bıldırcın yumurtası verilebilir. Peki, bıldırcın yumurtası bebeklere ne zaman verilmeli?


Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeklerde tavuk yumurtasına 7.aydan sonra ilk önce yumurtanın sarısı verilerek başlanır. Tavuk yumurtasının beyazı ise alerjen özelliği nedeniyle 1 yaşından sonra başlanır. Peki, Bıldırcın yumurtası bebeklere ne zaman verilmeli? Bıldırcın yumurtası bebeklere kaçıncı ayda verilir? 
Bıldırcın yumurtası, 2 yaşın altında olan bebeklere verilmesi uygun olan bir besin değildir. Çünkü; bıldırcın yumurtası bebeklerde, çocuklarda kullanıldığı gibi kullanılmamalıdır. Bunun 3 sebebi vardır;
1. Tavuk yumurtasına göre daha yoğun olduğu ve içerdiği protein çeşitliliğinden dolayı daha fazla alerji etkisi yapabilir.
2. Östrojen içerdiği için erken ergenliğe sebep olabilir.
3. Bıldırcın yumurtasının içeriğinde fosfor oranı yüksek olduğu için ve bebeğin böbreği fosfordan etkilendiği için böbrekleri yormaktadır.
Tüm bu nedenlerden dolayı bıldırcın yumurtasına bebek 2 yaşına geldikten sonra başlanması önerilir.


Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Kadar Verilmeli?

İki yaşından sonra başlanması önerilen bıldırcın yumurtasının başlangıç dönemi olan 2-3 yaş arasında haftada en fazla bir kez, 3 yaşından sonra ise haftada en fazla 2 kez verilmelidir.  Diğer günler tavuk yumurtası verilmelidir.
Bıldırcın yumurtasını verdiğiniz gün tavuk yumurtası vermenize gerek yoktur.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Pişirilir? Bıldırcın Yumurtası Nasıl Verilir?

Bıldırcın yumurtası hakkında bilinmesi gerekli özelliklerden birisi de; Bıldırcın yumurtası nasıl pişirilir ve Bıldırcın yumurtası nasıl yenir? konusudur. Bıldırcın yumurtası, bebeğe çiğ olarak verilmemelidir. Bunun nedenleri; 
1. Çiğ yumurtada bakteriler olabilir. Çiğ yumurta içinde olabilecek Salmonella gibi bakteriler çocuklarımız için tehlikeli barsak enfeksiyonlarına, zehirlenmelere neden olabilir. 
2. Yumurta akında bulunan özel bir proteinin, vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirme olasılığına karşı, çiğ olarak verilmemelidir.
3. Çiğ tüketilen bıldırcın yumurtasının sindirimi zor olmasından dolayı vitamin ve kaliteli proteinin büyük kısmı sindirilmeden vücuttan atılır. 
Bu nedenlerle bıldırcın yumurtasının çiğ olarak verilmesi doğru değildir. Bebek ve çocuklara bıldırcın yumurtası, rafadan ya da katı olarak pişirilip (tercihan katı pişirilip) verilmeli ve rafadan ya da katı olarak yenilmelidir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tavuk yumurtasına karşı alerjisi olan çocuklar için bıldırcın yumurtası zararlı olabilir.  Bıldırcın yumurtası verilen çocukta kaşıntı, vücutta kızarıklık gibi belirtiler görülüyor ise doktorunuza danışmanız gerekir. Bıldırcın yumurtasının yüksek fosfor içeriği nedeniyle 2 yaşından önce başlanılmaması ve böbrek hastalarında kullanılmaması gerekir.    


Bıldırcın Yumurtası Nasıl Saklanır?

Bıldırcın yumurtasının tat ve yapısının bozulmaması, hem de bakteri üremesini engellemek için buzdolabında veya soğuk ortamda saklanmalıdır.
Bıldırcın yumurtası çok küçük olduğundan kırması normal yumurtalar gibi pek kolay değil. Bir bıçakla yumurtanın ortasından dikkatlice kesip, daha sonra bu kesikten bıçak veya eliniz yardımıyla kırabilirsiniz.    

Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilmeli yazımızın dışında bebek beslenmesi ile ilgili faydalı olabilecek diğer yazılarımız;
1. Bebekler İçin Sebze ve Meyve Püresi Hazırlama
2. Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler
3. Anne Sütünü Artırmanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 4 Kasım 2019

Benzer Yazılar

Bebek Beslenmesi 7211612892124471659

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item