Bebek Alt Temizliği ve Dikkat Edilecek Noktaları!...

Bebek Alt Değiştirme
Bebek Alt Temizliği
Bebek alt temizliği ve bakımı, bebek bakımının önemli bölümlerinden biridir. Gün boyunca pek çok kez bebeğin altını değiştirmek gerekebilir. Yapılan alt temizliğini, bebeğin sadece dışkı ve idrarını vücuttan temizlemek olarak düşünmemek gerekir. Yetersiz yapılan alt temizliğinin bebekte huzursuzluk, uykusuzluk, yeme problemleri, pişik ve idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunlara neden olabileceği bilinmelidir. Bu yüzden ebeveynlerin, bebek alt değiştirme ve bebek alt temizliği konusuna dikkat etmeleri gerekir.  

Bebeklerde Alt Temizliği İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

-  Bebek alt değiştirme örtüsü
-  2-3 adet temiz bez
-  Temizlemede kullanılacak su
-  Pamuk veya alerjik olmayan ıslak mendil
-  Pişik önleyici krem
-  Kirli bezin konacağı çöp torbası.

Bebek Alt Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebek alt temizliği yaparken bilinmesi gereken önemli ayrıntılar var. Öncelikle bebek alt değiştirme işlemine başlamadan önce bebek alt temizliği için gerekli malzemeleri yanınızda hazır bulundurmanız önerilir. Peki, Bebek Alt Temizliği Nasıl Yapılır?...
*  Bebeğin altını değiştirmeden önce elinizi yıkayın ve sonrasında bezini açın.
*  Sol elinizle bebeğin iki ayağını kavrayıp ayaklarını yukarı kaldırın.
*  Sağ elinizle bebeğin alt bezini, önden arkaya doğru kaydırarak alın ve bebeğin poposunun altına doğru katlayın. Böylece poposuna bulaşmış olan katı dışkıların çoğu beze gelecektir.      
*  Kakasını yapmışsa kaba temizliğini önden arkaya doğru tek harekette yapın. Sonrasında poposunu temizleyin.   
*  Popoyu temizledikten sonra kasıklarını, tüm boğum aralarını ve deri kıvrımlarını bir başka ıslatılmış pamuk veya ıslak temizleme mendiliyle temizleyin.
*  Bebeğin altının kuruması için bir dakika kadar açık tutun. Bu durum bebeğin hoşuna gideceği gibi bebeğin altının kuru olması pişik oluşumunu da önleyecektir.
Pişik önleyici krem, ince bir tabaka halinde tüm bezli bölgeye yayarak sürülmeli ve sonrasında bebek bezlenilmeli. 
*  En sonunda ellerinizi yıkayın. 

Bebek Alt Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk başta basitmiş gibi görülen bebek alt temizliği aslında önemli detayları içeriyor. İşte, Bebek alt temizliği yaparken nelere dikkat edilmeli? ... Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
  1. Tüm bakımlarda olduğu gibi bebek alt değiştirme işleminden önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız.
  2. Bebek alt temizliği için pek çok ürün bulunmaktadır. Bebek cildine en uygun olanı, bebeğinizi ıslatılmış pamukla temizleyip yıkamaktır. Özellikle ilk 1 ay ıslak mendil, ıslak havlu gibi ürünlerden uzak durun. Birinci aydan sonra kullanmayı tercih edecekseniz; bebeğin cildini tahriş etmeyen, kokusuz olan, alerji oluşturabilecek kimyasallar ve paraben içermeyen ürünleri alın.
  3. Kız bebeklerde idrar çıkış bölgesi ve anüs arasındaki mesafenin yakın oluşu nedeniyle kız bebekler erkek bebeklere göre, idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Dışkının içerdiği mikropların idrar yollarına bulaşmasını önlemek için kız bebeklerde alt temizliği her zaman önden arkaya doğru yapılmalı, her defasında temiz bir bezle ve tek bir hareketle silinmelidir.
  4. Erkek bebek alt temizliği için önce en temiz bölge olan kasık bölgesinden başlanır, ardından genital organ yukarıdan aşağı doğru silinir, sonra testis torbalarınının kıvrımlı derisi ve en sonunda da popo arası temizlenir. Erkek bebeklerde sünnet derisi zorlanmadan hafif geri alınarak temizlenmeli geriye çekip çevrilmeye çalışmamalıdır. 
  5. Bebeklerin bez bölgesi ve üst bacakları boğumlu ve kıvrımlı olduğundan her alt temizlemede bu bölgeler silinmeli ve nemli bırakılmamalı (nem, pişik için zemin oluşturduğundan) dır.
  6. Bebek alt temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de, pudralardır. Pudralar, parçacıklar halinde birikerek cildi zedeleyeceğinden bebek alt temizliğinde kullanılmamalıdır.
  7. Bebeklerde alt temizliği tamamlandıktan sonra bezini altına yerleştirip pişik önleyici krem uygulamasını da günde birkaç kez yapmak oldukça faydalıdır.
  8. Bazen kakayla atılan yağsı maddeler suyla ıslatılmış pamukla silindiğinde çıkmayabilir ve ciltte pişik oluşmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda bebeğin altı yıkanmalıdır. 

Bebeğin Altına Hangi Durumlarda Bakılmalı ve Değiştirilmelidir?

1. Emzirmeden hemen önce ya da sonra: Her emzirmeden önce ve sonra bebeğin altına bakıp gerekirse değiştirmelidir. Bebek alt değiştirme için en uygun zaman, emzirme öncesidir. Altı kirli olan bebeğin huzursuz emeceği unutulmamalıdır. Emzirme sonrasında midesi doluyken, altını değiştirmek istediğinizde kusmaya da sebep olunabilecektir.
2. Bebeğin ağlaması durumunda 
3. Yatmadan önce
4. Bebeğinizle dışarı çıkarken.  

Bebek alt temizliği doğru yapılan bebekler daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı olmaktalar. Bebeğinizle mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dilerim... 

_Tavsiye Edilen Diğer Yazılar_
1. Bebek Kaka Rengi ve Anlamları

Son Güncelleme: 11 Kasım 2019

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item