2017 Yılında En Çok Verilen Bebek İsimleri

Türkiyede 2017 yılında en çok verilen bebek isimleri yani en çok tercih edilen bebek isimleri belli oldu. 2017 yılında kız bebeklere en çok verilen bebek ismi Zeynep, erkek bebeklere  en çok verilen bebek ismi Yusuf oldu.  

2017 Yılında En Çok Verilen Bebek İsimleri
2017 Yılında En Çok Verilen Bebek İsimleri
2017 yılında İstanbulda en çok verilen bebek isimleri kızlarda Defne, erkeklerde Ömer iken Ankarada ise kızlarda Zeynep, erkeklerde Eymen oldu. 

En Çok Verilen Kız Bebek İsimleri

2017 yılında doğan kız bebeklere en çok verilen bebek ismi Zeynep oldu. Kız bebeklerde Zeynep'ten sonra en çok tercih edilen isimlerde ikinci sırayı Elif,  üçüncü sırayı Defne aldı. 2017 yılında en çok verilen kız bebekleri olarak ilk 10 isim veriliş sırasına göre; Zeynep, Elif, Defne, Hiranur, Ebrar, Eylül, Miray, Zehra, Ecrin ve Azra oldu. 
2017 yılında en çok verilen kız bebek isimleri içinde, en çok verilen ilk 10 kız ismi ve anlamları ise şöyle;


Zeynep: 1. Görünüşü güzel, kokusu güzel. 2.Değerli taş, mücevher,ziynet,süs.
Elif: 1.Arap alfabesinin ilk harfi. 2.Dost, tanıdık. 3.Herkesle ülfet eden, alışılan, kaynaşan. 4.Kibar, narin yapılı, ince-uzun boylu kız.
Defne: Yaprakları güzel kokulu, yaz-kış yeşil olan bir ağaç.
Hiranur: Hira; Mekkede bulunan Hira Dağı isminden gelir. Peygamberimize ilk vahyin geldiği yer ve Cebrail(a.s.) ile ilk defa gerçek haliyle görüştüğü dağdır. Nur;Aydınlık, ışık, parlaklık anlamına gelir.
Ebrar: 1.İyiler, dindarlar, özü sözü doğru olanlar. 2.Hayır sahipleri.
Eylül: Sonbaharda bir ay adı. Sonbaharın ilk ayı, Güz'ün başlangıcı. Yılın dokuzuncu ayı. 
Miray: Ayın ilk günleri.
Zehra: 1.Beyaz ve parlak yüzlü olan, nur yüzlü, güzel yüzlü. 2.Çok parlak ve berrak. 3.Peygamberimizin kızı olan Hz.Fatıma'nın diğer bir adı.
Ecrin: 1.Ücret. 2.Karşılık, mükafat. (Ecrin ismi Arapça kökenlidir. Arapçası "ecr"dir. Anlamı ise; "ücret,karşılık,mükafat"dır.)
Azra: 1.Bakire, el değmemiş kız, yeni yetme kız. 2.Üstünde hiç yürünmemiş kum. Ayak değmemiş kum. 3.Hz.Meryem'in lakabıdır.
Buradaki 2017 yılında en çok verilen kız bebek isimleri dışında farklı kız bebek isimleri araştırıyorsanız, En Güzel Kız Bebek İsimleri ve Anlamları 2019 listesine de bakabilirsiniz.

En Çok Verilen Erkek Bebek İsimleri


2017 yılında doğan erkek bebeklere en çok verilen isim Yusuf oldu. Erkek bebeklerde Yusuf'tan sonra en fazla tercih edilen isimlerde ikinci sırayı Eymen, üçüncü sırayı Ömer aldı. 2017 yılında en çok verilen erkek bebek isimleri olarak ilk 10 isim veriliş sırasına göre; Yusuf, Eymen, Ömer, Emir, Miraç, Mustafa, Ahmet, Berat, Ömer Asaf ve Mehmet oldu. Aileler erkek bebeklerde sadece 2017 yılında değil son 5 yıldır da en fazla Yusuf ismini tercih etti.
2017 yılında en çok verilen erkek bebek isimleri içinde, en çok verilen ilk 10 erkek ismi ve anlamları ise şöyle;

Yusuf: 1.Eklenecek, ilave edilecek. 2.Hz.Yakup'un oğlu olan peygamberin adıdır. Kuran-ı Kerimde adı geçmektedir. Güzelliği dillere destandır.
Eymen: Daha uğurlu, daha bereketli, en hayırlı, çok talihli. Sağ taraftaki. Sahabenin kullandığı isimlerdendir.
Ömer: 1.Dirilik, canlılık, yaşama, hayat, ömür sürme. 2.Diri, canlı, yaşayan, hayat süren. 3.İslamın ikinci halifesi Hz. Ömer'in adı.
Emir: 1.Bir kavmin reisi, başı, kumandanı, lideri. 2.Büyük ve soylu bir aileden gelen kişi. 3.Bir işin yapılması veya yapılmamasını isteyen söz, buyruk.
Miraç: 1.Merdiven. 2.Yükselen, yükseklere çıkan. 3.Göğe yükselme, göğe çıkma. 4.Hz.Muhammed(s.a.v.)'in göğe çıktığı recep ayının 27.gecesi.
Mustafa: 1.Seçilmiş, seçkin, güzide. 2.Temizlenmiş, saf hale getirilmiş. 3.Beğenilmiş. 4.Peygamberimiz(s.a.v)'in isimlerinden biridir.
Ahmet: 1.Çok övülmüş, çok methedilmiş, beğenilmiş. 2.Allah'a şükreden, hamd eden. 4.Peygamberimiz(s.a.v)'in isimlerinden biridir.
Berat: 1.Kurtulmuş, berat etmiş, serbest. 2.Kurtulma, bağışlanma. 3.İzin, müsaade. İzinli olmak, müsaadeli olmak. 4.Birine nişan, madalya veya herhangi bir ayrıcalık verildiğini bildiren belge. 5.Bir buluştan, bir haktan yararlanmak için verilen belge, patent.
Ömer Asaf: Ömer; 1.Dirilik, canlılık, yaşama, hayat, ömür sürme. 2.Diri, canlı, yaşayan, hayat süren. 3.İslamın ikinci halifesi Hz. Ömer'in adı. Asaf; 1.Vezir. 2.Hz.Süleyman'ın veziri. Neml suresinde anlatılanlar Asaf üzerine yorumlandı. Daha sonra padişahın vezirlerine Asaf ünvanı verildi. 3.Erdem, ileri görüşlülük, yönetimde başarı.
Mehmet: Muhammed isminin Türkçede kullanılan şeklidir. Aslı Arapçada Muhammed, çok övülmüş anlamındadır. Anlamı Muhammed ile aynıdır.
Buradaki 2017 yılında en çok verilen erkek bebek isimleri dışında farklı erkek bebek isimleri araştırıyorsanız, En Güzel Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları 2019 listesine de bakabilirsiniz.

2016 Yılında En Çok Verilen Bebek İsimleri

2016 yılında en çok verilen kız bebek isimleri içinde ilk 10 isim sırasıyla şu şekilde idi; Zeynep, Elif, Hiranur, Defne, Miray, Azra, Zehra, Ecrin, Nehir ve Eylül olmuştu. 2016 yılından farklı olarak 2017 yılında ilk 10 kız ismi arasına "Ebrar" isminin katıldığını görmekteyiz.
2016 yılında en çok verilen erkek bebek isimleri içinde ilk 10 isim sırasıyla şu şekilde idi; Yusuf, Eymen, Ömer, Mustafa, Miraç, Berat, Ahmet, Hamza, Mehmet ve Emir olmuştu. 2016 yılından farklı olarak 2017 yılında ilk 10 erkek ismi arasına "Ömer Asaf" isminin katıldığını görmekteyiz.

Tüm bebeklerimize sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyoruz...

İlginizi Çekebilir:
. 2018 Yılında En Çok Verilen Bebek İsimleri
Son Güncelleme: 2 Kasım 2019

Benzer Yazılar

Bebek İsimleri 7961862077972777766

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item