Anne Sütünün Yararları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir
Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?
Anne sütünün yararlı olduğu artık bütün dünyada kabul edilmiş durumda. Anne sütünün hem bebeğe hem de anneye sağladığı pek çok faydası vardır. Peki, Anne sütünün faydaları nelerdirBunları biliyor muyuz?  Anne sütünün faydaları incelendiğinde en önemlileri şunlardır; 

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütünün faydaları hem anne için hem de bebek için oldukça fazladır. İşte, Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

1. Bağışıklığı güçlendirir ve Enfeksiyonlardan korur
Doğumdan sonra salgılanan ilk süte "kolostrum" denir. Halk arasında "ağız sütü" de denir. İlk 5 gün bu süt gelir. Ağız sütü (kolostrum) bebek için çok önemlidir. Bebeği besleyici ve hastalıklara karşı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici ve bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir. Anne sütü bağışıklık sistemine ait antikorlar sayesinde bebeği başta solunum yolu, orta kulak enfeksiyonu ve menenjit gibi tüm enfeksiyonlara karşı korur. Mamalarda ise bağışıklık sistemine ait hiçbir madde yoktur.

2Alerjiden korur: Gelişen teknolojiyle birlikte alerjik hastalıkların giderek arttığı günümüz koşullarında anne sütü alan bebeklerde mama ile beslenen bebeklere göre alerjik hastalıklara (gıda alerjisi, solunum yolu alerjisi, egzama, ...vb) daha az  rastlanır. Anne sütü bebeğin ileride astım hastalığına yakalanma riskini de azaltır.

3. Anne bebek arasındaki bağ gelişir: Anne sütü ile emzirme, temas ve yakınlık sağlayarak anne ile bebek arasında çok kuvvetli bir duygusal bağın (sevgi bağının) oluşmasını sağlar. 

4. Anne sütünün faydaları arasında bebeklerin psikolojik gelişimlerinin daha iyi olmasını sağlaması da vardır. Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanmaktan hoşlanırlar. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin duygusal ihtiyacını karşılamak açısından önemlidir. Anneler biberonla besleme yöntemini kullansalar bile bebekleri ile fiziksel teması ihmal etmemeleri önerilir.
          
5. Bebeklerin daha zeki olmasını sağlar: Anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka seviyeleri (IQ) diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha yüksektir.

6. Anne sütü ile mama kıyaslandığında, anne sütünün faydaları arasında anne sütünün mamadan daha kolay sindirilmesi de vardır. Anne sütü içerdiği bazı enzimler sayesinde daha kolay sindirilir. Anne sütü diğer sütlere oranla çabuk sindirildiği için bebeğin gaz sancıları daha az olur.   

7. Kabızlık ve İshal daha az görülür: Annenin ilk sütü olan kolostrumun, bebeğin sindirim sistemi üzerine olan etkileri sayesinde bebeğin ilk dışkısını (mekonyum) kolaylıkla yapmasına yardımcı olur. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı, gaz sancısı, kabızlık ve ishal daha az görülür.   

8. Reflü ve kusma az görülür: Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü (mideden yemek borusuna gıda kaçması) ve buna bağlı kusma daha az görülür.

9. Nekrotizan enterokolit hastalığından korur: Anne sütü, çoğunlukla prematüre bebeklerde görülen "nekrotizan enterokolit hastalığı"'ndan korur. Bu nedenle özellikle prematüre bebekler için anne sütü verilmesi  önem kazanmaktadır.

10. Obeziteden ve diabetten korur: Anne sütü ile beslenen bebeklerde şişmanlık (obezite) ve insüline bağımlı şeker hastalığı (tip 1 diabet) daha az görülür. Mamayla beslenen bebeklerde ileride obezite ve tip 1 diabet ortaya çıkma riski daha yüksektir.

11. Ağrı kesici ve sakinleştirici özelliğe sahiptir: Anne sütünde bulunan endorfin adı verilen maddeler sakinleştirici etkileri yanında ağrı dindirici özelliğe de sahiptirler. Anne sütü bebeklerin daha uysal ve sakin olmasını sağlar.  Aşı sonrası bebeğinizi hemen emzirirseniz, aşının ağrısını daha az hissedecektir.

12. Daha iyi demir emilimi olur: Anne sütündeki demir inek sütü bazlı mamalara göre daha fazla (beş katı daha fazla) emildiği için, anne sütü alan bebeklerde demir eksikliği anemisi daha az görülür.

13. Anne sütünün faydaları arasında anne sütü alan bebekte daha az pişik görülmesi de vardır.  Anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az pişik görülür. 

14. Diş ve çeneleri daha iyi gelişir: Anne sütüyle emzirilen bebeklerin diş ve çene gelişimleri daha iyi olur. Meme emen bebeklerin ağız ve çene kasları, biberonla gıdayı kolaylıkla alan bir bebeğe göre daha çok çalışır durumdadır. Bu da dişlerin ve çenenin sağlıklı gelişmesine önemli katkılarda bulunur. 


Anne Sütünün Anneye Faydaları 


Anne sütünün faydaları hem anne için hem de bebek için oldukça fazladır. İşte, Anne Sütünün Anneye Faydaları;

1. Annenin lohusalık dönemi sorunları daha az görülür: Emzirme bebek için olduğu kadar annenin sağlığı açısından da çok önem taşıyor. Bebeğini  emziren annelerde lohusalık depresyonu daha az görülür. Erken emzirme, annede doğumdan sonra kanamaların azalması ve kesilmesini, rahmin daha kısa sürede normale dönmesini sağlar ve memelerde şişme olmaz.

2. Anneyi kanserden ve osteoporozdan korur: Anne sütünün anneye faydaları yani emzirmenin faydaları arasında, emzirmenin anneyi meme, yumurtalık ve rahim kanserinden koruması ve ileri yaşlarda gelişebilecek kemik erimesinin (osteoporozun)  daha az görülmesi de vardır.   

İnek sütü, hazır mamalar veya pirinç unu ile yapılan mamalar hiçbir zaman anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü ile emzirme ne kadar uzun sürer ise anne ve bebek  için anne sütünün faydaları da o kadar çok olur.  

Anne sütü ile ilgili faydalı olabilecek diğer yazılarımız;

Son Güncelleme: 8 Kasım 2019 

Benzer Yazılar

Bebek Beslenmesi 1360540567333646471

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item