Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Arabası Alırken
Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebeğinizin, evinizin dışında rahatça gezmesini sağlayacak en büyük katkılardan birini bebek arabası oluşturacak. Günümüzde piyasada farklı modellerde, farklı özelliklerde ve farklı fiyatlarda çok çeşitli bebek arabası bulunmakta. Bebek arabalarının bu çeşitliliği bebek arabası alırken bizlere hem kolaylık hem de kafa karışıklığına neden olmakta. Peki, Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli? İşte, Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler... 

Bebek Arabası Çeşitleri Nelerdir?

Dört çeşit bebek arabası (puset) var. Bunlar; Seyahat tipi bebek arabası, Baston tipi bebek arabası, İkili/Üçlü bebek arabası ve Üç tekerlekli bebek arabası'dır. Hangi tip bebek arabasını seçeceğiniz; bebeğin yaşına, bebek arabasının nerelerde kullanacağınıza ve bebek arabasında aradığınız özelliklere göre değişecektir. 

Seyahat (Travel) Tipi Bebek Arabaları: Hem araba koltuğu üzerine monte edebileceğiniz hem de çıkarıp bebeği gezdirebileceğiniz arabalardır. Yani, seyahat tipi bebek arabaları aynı zamanda oto koltuğu olarak da kullanılabilir. Diğerlerine göre daha ağır ve büyüktür. Ergonomik yapısı ile bebeklerin doğumundan itibaren uzun yıllar kullanılabilir. Sırt kısmının ayarlanabilir olması da bebeğinizin konforlu bir şekilde uyumasına ve gezmesine olanak sağlar.

Baston Bebek Arabaları (Hafif Bebek Arabaları): Tek elle katlama açma özelliği, ayarlanabilir koltuğu, geri çekilebilen gölgeliği ve eşya koyma bölümü ile tercih edilebilen bir modeldir. Baston modeli çok hafiftir ve kullanımı da bir o kadar rahattır. Düzgün yollarda ve AVM'lerde kullanımı rahattır. Ancak, baston bebek modeli yenidoğan bebekler için uygun değildir ve ağırlığının hafif olması nedeniyle de topraklı, tümsekli, bozuk yollarda kullanımı zordur ve bebeği rahatsız edebilir.

İkili ve Üçlü Bebek Arabaları: İkiz veya üçüz bebeği olan aileler için ikili ve üçlü bebek arabaları oldukça kullanışlıdır. İki-üç bebeğin arka arkaya ya da yan yana oturabileceği modelleri vardır. Arka arkaya oturulabilen modeller kaldırımlardan ve dar yerlerden geçerken yan yana modellere göre daha rahat kullanım kolaylığı sağlar. 

Üç Tekerlekli Bebek Arabaları: Süspansiyonlu ve büyük tekerlekleri vardır. Kaldırımlardan, tümseklerden ve topraklı yollardan sarsmadan ve rahatça geçer. Kullanımı çok rahat arabalardır. Üç tekerlekli bebek arabasının olumsuz yönü biraz ağır olmasıdır. Ayrıca, üç tekerlekli bebek arabalarının üç tekerlekli olması özelliğinden dolayı dengeli olmasına ve geriye doğru devrilmemesine dikkat etmek gerekir. 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek arabası almadan önce araştırırken; bebek arabasında  güvenlik, kullanım kolaylığı, konforu, garantisi, servis ağı ve fiyatı gibi bebek arabası alırken dikkat edilmesi gereken pek çok özellik bulunmakta. Peki, Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli? İşte, Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler...

1. Bebek Arabası Alırken İlk Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Olmalı
Bebek arabası alırken tasarım ve konfordan ziyade ilk dikkat edilmesi gereken özellik güvenlik olmalı. Bebek arabasında güvenlik için dikkat edilmesi gereken hususlar ise;  
1. Hafif olması için bazı bebek arabaları dayanıksız metallerden üretilebilmekte. Ancak, güvenlik için satın alacağınız bebek arabasının metal aksamının sağlam olmasına dikkat edin.  
2. Bebek arabası alırken bebeği sadece belinden değil, omuzlarından da kavrayacak 5 noktalı emniyet kemeri sistemi olan bir bebek arabası seçilmeli. 
3. Bebek, kendi kendine emniyet kemerini açmamalı. Bu nedenle emniyet mekanizmasının bebek tarafından kolay açılabilir olmadığı test edilmeli. 
4. Bebek arabasında fren sistemi hayati bir özellik. Özellikle yokuş aşağı, eğimli yerlerde ihtiyaç duyuluyor. Bebek arabasının fren sistemi olmalı ve özellikle arka tekerleğinde mutlaka fren sistemi olmalı.

2. Bebek Arabasının Tekerini ve Manevra Kabiliyetini İnceleyin
Küçük tekerlekli bebek arabası bebeğe yoldaki her iniş çıkışı, çukuru ve tümseği hissettirir, bebeği rahatsız edebilir. Büyük tekerlekli bebek arabası ise büyük teker nedeniyle arabanın sürümü kolay ve rahattır. 
Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer özellik; kolay sürüş imkanı için manevra kabiliyeti yüksek, tekerleklerin 360 derece dönebildiği, hareket mekanizmasının ve fren sisteminin kolay kontrol edilebildiği bir bebek arabası olmalı.

3. Bebek Arabası Alırken Kullanım Kolaylığını Test Edin
Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler olarak bir diğer özellikte kullanım kolaylığıdır. Bebek arabasının kullanım kolaylığı için; 
1. Bebek arabası kolayca açılıp kapanabilmeli. Bunun için de, tek elle açılıp tek elle kolayca katlanabilen modeller tercih edilmeli. Bebekle tek başına taksiye/otobüse binerken veya yanınızda bebekten başka bir kimse olmadığında bebek arabasının tek elle katlanması özelliği hayatı çok kolaylaştırıyor.
2. Taşımada kolaylık sağlaması için bebek arabası çok ağır olmamalı.
3. Bebek arabasının aracınızın bagajına sığması çok önemlidir ve bu durum kullanım kolaylığı açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle bebek arabası katlandıktan sonra en az yer kaplamalı, araç bagajına kolay sığmalı ve toplu taşıma araçlarında da kolay kullanılabilmeli.
4. Alacağınız arabanın çift yönlü/çift taraflı olması bebeğinizin yüzü size dönük olarak seyahat etmenizde ve bebeğiniz büyüyünce etrafı seyretmesinde kolaylık sağlayacaktır. 
5. Engebeli yollarda bebeğin konforlu gidebilmesi için yaylanma oranı fazla olmalı.
Bebek arabası alırken sizin için kullanım kolaylığı oluşturabilecek özellikler için bebek arabasını deneyin ve kullanım kolaylığını test edin.

4. Bebek Arabasının Kumaşı, Tentesi ve Sepetini İnceleyin
Bebek arabasının kumaşı; terletmeyen bir kumaş olmalı, leke tutmayıp kolay silinebilmeli. Bebek arabasında bulunması gereken önemli özelliklerden birisi de; bebek arabası kılıfı kolay çıkarılıp takılabilmeli ve kolay yıkanabilmelidir. 
Bebeğin konforu için bebek arabasının güneşliği yani tentesi mutlaka olmalı, tentesi kademeli olarak ayarlanabilmeli ve tamamen kapanabilmelidir. Bebek arabası tentesi; bebeğinize sıcak günlerde gölge yapacak, yağışlı günlerde yağmurdan koruyacak ve bebek uyuduğunda rahat ettirecektir.
Alacağınız bebek arabasında anne ve bebeğin eşyalarını rahatça koyabileceği sepeti de olmalı. Bebek arabasının sepeti yeterince büyük ve sağlam olursa anne ve bebek o kadar çok rahat ederler.

5. Bebek Arabası Alırken TS EN 1888 Belgesi Olmasına Dikkat Edin
Alacağınız bebek arabasında olması gereken en önemli belge TS EN 1888 belgesidir. TS EN 1888 belgesi alacağınız bebek arabasının Avrupa güvenlik standartlarına uygun olarak üretildiğini belgeler ve bebeklerin güvenliğinin sağlandığını gösterir. Bu nedenle bebek arabası alırken TS EN 1888 etiketinin bulunmasına özen gösterilmeli. 

6. Bebek Arabasının Garanti Belgesi ve Yaygın Servis Ağı Var mı?
Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli? araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken bir konuda; almayı düşündüğünüz bebek arabasının garanti belgesi mutlaka olmalıdır. Ayrıca, ilerde çıkabilecek olası arızalarda olabileceğinden yaygın servis ağı olan üreticinin ürününü tercih etmeli. Üretimi bitmiş ya da bitmek üzere olan bir bebek arabası ise satın alınmamalı. 

7. En Çok Tercih Edilen Bebek Arabası Markaları Hangileri? Araştırın
Türkiye'de çok sayıda bebek arabası markası ve modeli bulunmakta. Ülkemizde bebek arabası markaları olarak; BabyBee, BabyHope, Baby2Go, Beneto, Bugaboo, Casual, Chicco, Concord, İnglesina, Kraft, Mamas Papas, Maclaren, Maxi Cosi, Mima, Prego, Quinny, Stokke, Sunny Baby, Weego ve Yoyko gibi çok sayıda bebek arabası markaları bulunmakta. 
Ülkemizde en çok tercih edilen bebek arabası markaları ise; Chicco, Quinny, Bugaboo, Maxi Cosi ve İnglesina bebek arabası sayılabilir.  Bebek arabası marka ve modeline göre bebek arabası fiyatları değişmekle birlikte bebek arabasının özelliklerine göre de fiyatlarda farklılıklar olmakta.
Bebek arabası alırken, alma kararı vermede çevrenizde kullananlar varsa onların görüşleri veya internetten kullanıcıların bebek arabası tavsiye ve yorumları da size yardımcı olacaktır.

8. Son Olarak Hangi Marka Bebek Arabasını Alacağınıza Karar Verin
Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli arasında son olarak hangi marka bebek arabası almalıyım kararını vermek olacaktır.
Bebek arabası araştırması yaparken aradığınız tüm özellikleri tek bir bebek arabasında bulmanız zor. Hafif olsa sepeti küçük oluyor, bozuk yollarda kullanımı zor oluyor. Büyük bebek arabaları ise daha konforlu olmakta ve bebek daha rahat etmekte. Ancak büyük arabalar çok yer kaplıyor, ağır ve taşıması da zor oluyor. Bazen de beğendiğiniz bebek arabası bütçenize uygun olmayabiliyor.
Bebek arabası alırken arabanın özelliklerine göre artı ve eksi hesabı yaparak hareket etmeli ve anne/baba ve bebek için en fazla artıyı toplayan bebek arabası tercih edilmeli. 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızın dışında ebeveynlerin merak ettiği konulardan biri de Bebekle Uçak Yolculuğu sırasında bebek arabası uçağa alınıyor mu sorusudur. Bu konuda Bebekle Uçak Yolculuğu yazımıza bakabilirsiniz. 

Diğer Tavsiye Yazılar:
1. En Güzel Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları
2. En Güzel Kız Bebek İsimleri ve Anlamları

Son Güncelleme: 5 Kasım 2019

Benzer Yazılar

Editörün Seçtikleri 265096883214677567

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item