Bebek Kaka Rengi ve Anlamları

Anne ve babanın bebeklerini büyütürken öğrenmek istedikleri konulardan biri, bebeklerde kaka renkleri ve anlamları konusudur. Bebeklerde kaka renkleri, bebeklerin sağlık durumları ile  ilgili bizlere pek çok ipucu vermekte. Bebek kakasının rengi, kıvamı ve kokusu tamamen normal bir durumdan kaynaklanabileceği gibi önemli bir nedene de bağlı olabilir.    
Bebeklerde kaka renkleri ve anlamları nedir? Bebek kakası neden yeşil olur?  Bebeklerde kanlı kakanın nedenleri nedir? Siyah kaka normal mi? Bunlar gibi pek çok soruyu bu yazımızda açıklamaya çalıştık. İşte, Bebek Kaka Rengi ve Anlamları...

1. Bebeklerde Sarı Kaka (Anne Sütü ile Beslenen Bebek Kakası)

Bebeklerin doğumdan sonraki 3-7.günde yaptığı kaka rengi çoğunlukla sarı-yeşil renktedir. Bu kakaya geçiş kakası denir. 7.günden sonra sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin kaka rengi ise sarı renktedir. Bu sarı renk altın sarısı ya da hardal (açık sarı) rengidir. Sadece anne sütüyle beslenen bir haftadan büyük bebeklerde sarı kaka görülmekte ve yine sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası genellikle yumuşak, bazen de partiküllü/tanecikli olup, genellikle fazla kokmaz. Hazır mama ile beslenen bebeklerin kakası ise genellikle daha çok kokuludur.

Bebeklerde Kaka Renkleri
Bebek Kaka Rengi ve Anlamları

2. Mama İle Beslenen Bebek Kakası

Mama (formül mama, formüla) ile beslenen bebeklerin kakası, anne sütü alan bebeklere göre daha katı ve kahverengi renklidir. Bu kahverengi renk; açık kahverengi, sarımsı kahverengi veya kahverengimsi yeşil renklerinde olabilir.

3. Siyah Kaka

Bebek kakasının siyah renkte olmasının bir çok nedeni olabilir. Bu nedenler;
1. Bebekte doğumdan sonraki ilk günlerde görülen siyah, koyu yeşil renkteki ilk kakasına mekonyum adı verilir. Bu siyah, koyu yeşil kakayı gördüğünüzde endişelenmeyin, tamamen normal bir durumdur. Mekonyum hamilelik boyunca bebeğin anne karnındayken yuttuğu ve bağırsaklarında biriktirdiği amnion sıvısı, dökülen barsak hücreleri, barsak salgıları, ölü cilt ve saç hücrelerinden oluşur. Yapışkan kıvamda ve kokusuz bir kaka türüdür. Kokusuz bir kaka olduğundan bebeğin altına yaptığı bile anlaşılamaz. 3-4 gün içerisinde kakanın rengi açılmaya başlar. Eğer bebeğiniz 4 günlükten daha büyükse ve kakasının rengi siyaha ya da koyu yeşile dönerse doktorunuza danışın.
2. Demir takviyesi alan bebeğin kakası siyah ya da koyu yeşil renkte görülebilir.
3. Doğum sonrası ilk 4 günden büyük ve demir tedavisi almayan bir bebekte siyah kaka görülmesi mide ve ince barsak kanamalarını akla getirmelidir.

4. Katı Gıdaya Geçişte Bebek Kakası

Bebekler katı gıdaya geçince kakalarının rengi koyulaşır ve kıvamı da biraz sertleşir. Rengi önce yavaş yavaş yeşilimsi kahverengiye, daha sonrasında ise kahverengiye döner.

5. Kuru, Kahverengi ve Sert Kaka... Kabızlık

Kabızlık dışkı sayısında azalma, dışkı yapmada zorlanma ve ağrılı dışkılama olarak tanımlanabilir. Bebeğinizin kakası kuru, kahverengi, katı ve sert ise kabızlığı var demektir. Bazen kabız olan bebeklerde kakanın üzerinde biraz kan gözükebilir. Bu durum bebeğin kakasının sert olması ve kakasını yaparken zorlanmaya bağlı olarak anüste çatlak/anal fissür oluşmasına bağlıdır. Bebek kakasında kan olduğunda ilk olarak poposunda çatlak olup olmadığı kontrol edilmeli. Eğer kakayla beraber bol miktarda veya koyu renkli kan geliyorsa doktora danışılmalıdır.
Sadece anne sütüyle beslenen bebekler genellikle  kabız olmazlar. Mamayla beslenen bebeklerde kabızlığa daha çok rastlanır. Eğer bebeğinizi hem anne sütü, hem devam sütüyle besliyorsanız, kabızlığı çözmek için bir süre sadece anne sütüne ağırlık verebilirsiniz.

6. İshal

Eğer bebeğiniz çok sulu kakalar yapıyorsa ve kakası bezden dışarı taşıyorsa bu durumda ishal olmuş demektir. İshal kakası kahverengi, yeşil ya da sarı olabilir. Bebeklik ve çocukluk çağı ishallerinin en sık sebebi enfeksiyonlar ve özellikle de virüse bağlı enfeksiyonlardır. Enfeksiyon dışında ishalin diğer nedenleri; gıda alerjisi, antibiyotik kullanımı, besin zehirlenmesi ve fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenme gibi pek çok nedeni olabilir. İshalle birlikte özellikle bebeğinizin cildi kuruysa, halsizse, ağladığında gözyaşları çıkmıyorsa, az idrar yapıyorsa, kusma ve ateş durumu 24 saatten fazla sürüyorsa ve dışkısında kan varsa mutlaka doktora gösterilmelidir.  

Bebeklerde Kaka Renkleri
Bebek Kaka Rengi ve Anlamları

7. Demir Takviyesi Alan Bebeğin Kakası

Demir takviyesi alan bebeğin kakası siyah ya da siyahımsı yeşil renkte görülebilir. Bu durum normaldir. Bebeklerde, sindirim sisteminde normalde bulunan bakterilerle demir sülfat arasındaki reaksiyon, dişkıda siyah ya da siyahımsı yeşil renge yol açabilir. Doğumdan sonraki ilk 4 gün dışındaki günlerde demir tedavisi almayan bebeklerde siyah kaka görülmesi mide ve barsak kanamalarını akla getirmeli ve doktora başvurulmalıdır.

8. Bebeklerde Kanlı Kaka

Bebeğinizin kakasında kan olması pek çok nedene bağlı olabilir. Bebeklerde kanlı kaka nedenleri;
1. Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğin kakasında görülen kan, genellikle bebeğin doğum sırasında yuttuğu kandır. Ancak, doktorunuza danışmanızda fayda var.
2. Bebeklerde kanlı ve mukuslu kaka varsa yani kanlı sümüksü kaka varsa, bu durum genellikle barsak enfeksiyonlarından kaynaklıdır.
3. Eğer bebeğin kakasında sadece kan varsa, bu durum genellikle gıda alerjilerinden (inek sütü proteini alerjisi gibi) kaynaklıdır.
4. Bazen kabız olan bebeklerde kakanın üzerinde biraz kan gözükebilir. Bu durum bebeğin kakasının sert olması ve kakasını yaparken zorlanmaya bağlı olarak anüste çatlak/anal fissür oluşmasına bağlıdır.

Bebeklerde Kaka Renkleri
Mukuslu Kaka,  Kanlı Kaka,  Beyaz-Gri Kaka

9. Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebek kakası neden yeşil olur? Bebek kakasının yeşil renkte olmasının bir çok nedeni olabilir. Bebeklerde yeşil kaka nedenleri;
1. Yenidoğan bebeğin kakası ilk günlerde yeşil veya yeşile çalan siyah renktedir ve yenidoğan bebeğin bu ilk günlerde görülen kakasına mekonyum denilir. Yaklaşık 3-4 gün süren mekonyum denilen bu siyah-yeşil kaka görülmesi normaldir.
2. Bebeklerde yeşil kaka nedenlerinden biri, anne sütü alan bebeklerin ön sütü alması (az süt emmesi) ama sonradan gelen ve doymasını sağlayan son sütü (yağlı sütü) almamasıdır. Bu durum parlak yeşil kaka görülmesine neden olmaktadır.
3. Demir takviyesi/Demir ilacı alan bebeklerde koyu yeşil veya siyahımsı yeşil kaka görülebilir.
4. Bebek diş çıkarma döneminde aşırı miktarda tükrük salgılarsa, yeşil kaka görülebilir.
5. Bebeklerde yeşil kaka görülmesi bazen üşütmeye bağlanabilir. Ancak, bebekte yeşil kaka görülmesi sadece üşütmeye değil barsak hareketlerinin artmasına da bağlıdır. Üşütme veya bebeğin fazla beslenmesi durumunda barsak hareketleri artmakta ve barsak hareketlerinin artması da bebeğin yeşil kaka yapmasına neden olmaktadır.  Kakaya yeşil rengini veren safradır. Barsak hareketlerinin arttığı durumlarda safralı dışkı çıkışına bağlı yeşil kaka görülmektedir. 
6. Barsak enfeksiyonları sırasında da bazen yeşil kaka görülebilir.
7. Bebeğin veya annenin ıspanak ve bezelye gibi koyu yeşil sebzeler alması durumunda da bebeğin kakası yeşil olabilir.
Bebek alt temizliği yaparken bebeğin kaka rengi yeşil olduğunda eğer bebek sağlıklı ve huzurlu bir bebek ise, genellikle ciddi bir sağlık sorununa işaret etmez ve çoğunlukla kendiliğinden geçer. Ancak, bebeğin yeşil kaka yapması birkaç günden uzun sürüyorsa veya yeşil kakaya ishal eşlik ediyorsa doktorunuzla görüşmeniz gerekir. 

10. Bebeklerde Mukuslu Kaka (Sümüksü Kaka)

Bebeklerde mukuslu kaka yani sümüksü kaka nedenleri; bebeğin anne sütünü fazla alması (ön sütü fazla alması), bebeğin diş çıkartma döneminde görülen salyalarını fazlaca yutması, çeşitli gıda alerjileri (inek sütü alerjisi gibi) ve nadiren de enfeksiyon kaynaklı mukuslu dışkı görülebilir. Mukuslu kaka 2 günden fazla sürüyorsa doktorunuza danışmanız gerekir. 
Bebeklerde yeşil sümüksü kaka (yeşil mukuslu kaka) ise birçok nedene bağlı olabilir. Bebeklerde yeşil sümüksü kaka  nedenleri;
1. Bağırsak iltihabı/İshal,
2. Soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,
3. Bebeğin aşırı beslenmesi ve sindirim-gaz problemleri olduğunda,
4. Süt alerjisi, ...vb. sayılabilir. Bebeklerde yeşil sümüksü kaka ile beraber kaka içinde kan görülmesi durumunda öncelikle süt alerjisi düşünülmelidir. 

11. Beyaz Kaka

Beyaz renkli kaka karaciğer ve safra kesesi sorunlarından kaynaklanır. Karaciğer yeterince safra üretmiyorsa veya safra bir tıkanıklık nedeniyle ince bağırsağa ulaşmıyorsa (yani safra eksikliği varsa) bebeğin kakası beyaz olur. Beyaz kaka görülmesi durumunda mutlaka ve acilen çocuk doktoruna gidilmelidir. 

Doktora Danışılması Gereken Bebek Kaka Sorunları
1. Kakayla beraber kan geliyorsa
2. Dört günlükten daha büyük ve demir tedavisi almayan bebeklerde kaka rengi siyah ya da koyu yeşilse
3. Bebeğin kakası beyaz renkli veya açık gri renkli ise
4. Bebeğin mukuslu kaka yapması 2 günden fazla sürüyorsa
5. Bebeğin yeşil kaka yapması birkaç günden uzun sürüyorsa veya yeşil kakaya ishal eşlik ediyorsa
6. İshalle birlikte bebeğin cildi ve dudakları kuruysa, halsizse, ağladığında gözyaşları çıkmıyorsa, az idrar yapıyorsa, kusma veya ateş durumu 24 saatten fazla sürüyorsa
7. Bebeğin kabızlık durumu geçmiyorsa doktorunuza danışılması gerekir.

Ebebekçe 

Benzer Yazılar

Bebek Sağlığı 111020202232082414

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item