Bebekle Uçak Yolculuğu

Bebekle Uçak Yolculuğu, Bebek Uçak
Bebekle Uçak Yolculuğu
Bebekle uçak yolculuğu her anne ve babanın gözünü korkutan bir konudur. Çünkü bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak, yolculukta sıkılmalarını önlemek ve onları oyalamak çok zor gelebilir. Ancak iyi hazırlık ve plan yapılınca hem bebeğiniz hem de sizin için uçak seyahati düşündüğünüz kadar korkutucu ve yorucu olmayabilir.     
İşte, Bebekle Uçak Yolculuğu; bebekle uçak yolculuğunda bilinmesi gerekenler,  bebekle uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler ve uçak yolculuğunuzu kolaylaştıracak öneriler ... 

1. Bebekle Uçak Yolculuğu Ne Zaman Yapılabilir?

Bebekli ailelerin bebekle uçak seyahati için öğrenmek istedikleri konulardan birisi de; Bebekle uçak yolculuğu ne zaman yapılabilir?, yenidoğan bebek uçak yolculuğu yapabilir mi? konularıdır. 
* Doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde olan bebekler (doktor raporu olsa dahi) genel olarak uçak yolculuğuna kabul edilmezler. Ancak, ilk 48 saat içindeki yenidoğan bebekler sağlık nedeniyle zorunlu durumlarda yenidoğan yoğun bakım ünitesine nakli gerekirse hava ambulans uçaklarına alınıp nakli yapılabiliyor.
* 2-7 günlük bebekler ise "Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur" ibaresinin yer aldığı bir doktor raporu olması durumunda uçağa kabul edilmekte ve uçakla yolculuk yapabilmekteler. 2-7 günlük bebekler doktor raporu olmadan yanlarında ebeveynleri olsa dahi uçağa kabul edilmiyorlar.
* Bebekle uçak yolculuğu yapmak bir çok aileyi endişelendirse de, uzmanlar bir haftadan büyük sağlıklı bir bebeğin uçağa binmesinde herhangi bir sakınca olmadığını belirtiyorlar. Ancak, bir haftadan büyük bir bebeğin herhangi bir enfeksiyonu veya sağlık sorunu varsa bu rahatsızlıkları geçinceye kadar uçağa binmemeleri daha uygun olur.

2. Hangi Bebeklerin Uçağa Binmemesi Gerekir?

  1. Akut enfeksiyonu olan bebekler diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabilecekleri için iyileşene kadar uçağa binmemelidir.
  2. Bebeklerde kulak enfeksiyonu veya sinüzit varlığında kabin içi basınç değişiklikleri şiddetli kulak ağrılarına yol açabileceğinden zorunlu olmadıkça uçağa binilmemesi daha uygun olur. 
  3. İshali olan bebekler uçak yolculuklarında aşırı sıvı kaybedebileceğinden ishal düzelene kadar uçağa binmemelidir.
  4. İleri derecede kansızlığı, kalp ve akciğer hastalığı olan bebeklerin uçak yolculuğu sakıncalı olabilir. Bu bebeklerin uçuş öncesi doktor kontrolünden geçmeleri gereklidir.

3. Bebekle Uçak Yolculuğu İçin Bebek Bileti

* 0-2 yaş arasında olan bebek yolcu için bebek bileti alınmalı. Bebek bileti alınan bebek yolcunun koltuk hakkı bulunmamakta, bu bebekler refakatçisinin kucağında seyahat etmekteler. Eğer bebek yolcunun koltukta seyahat etmesi istenirse; bebek için çocuk bileti alınmalı.
* Eğer bebek yolcu için bebek bileti aldı iseniz, bebeğinizin iki yaşını doldurmadığını gösteren kimlik belgesini yanınızda bulundurmalısınız.
Tüm havayolu şirketlerinin bebek ve çocuk yolcular için farklı yüzdelerde de olsa indirimli bilet avantajları var.

4. Bebek Yolcular İçin Refakatçi Durumu

* 0-2 yaş arasında olan bebek yolcular ancak refakatçi eşliğinde uçak seyahati edebilir. Bebekler sadece anne veya babası ya da anne ve babasının yetkilendirdiği 18 yaşından büyük bir refakatçi eşliğinde seyahat edebilir.
* Uçuş emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Eğer ikinci bir bebek daha varsa, bu ikinci bebek için mutlaka ayrı bir refakatçinin olması gerekir. İkinci bebek için refakatçi olmaması durumunda bu ikinci bebek için ayrı koltuğa çocuk bileti satın alınması gerekir. İkinci bebek için çocuk bileti satın alınması durumunda yolcu tarafından araba tipi bebek puseti de temin edilmelidir.

5. Kucakta veya Koltukta Uçak Yolculuğu

Uçak seyahatinde bilinmesi gereken konulardan birisi de; uçaklar için bebek yolcu yaş sınırı ve çocuk yolcu yaş sınırı nedir? Hangi bebek yolcular kucakta ve hangi bebek yolcular koltukta seyahat edebilir?
* Uçaklar için bebek yolcu yaş sınırı 0-2 yaş (0-24 ay) arasıdır. Yani, 0-24 ay arası olan yolcular bebek yolcu olarak kabul edilirler. Uçaklar için çocuk yolcu yaş sınırı 2-12 yaş arasıdır. Yani, 2-12 yaş arasında olan yolcular çocuk yolcu olarak kabul edilirler. 
* 2 yaş altı bebekler için koltuk gerekmezken, 2 yaş üstündeki yolcuların uçuş kuralları gereğince koltukta seyahat etmesi gerektiğinden koltuk için bilet alınması gereklidir. Uçakla seyahat esnasında 2 yaşına kadar olan bebekler için koltuk gerekmediğinden bu bebekler anne ya da babalarının kucağında seyahat ederler. Uçaktaki görevlilerden 2 yaş altında anne ya da babasının kucağında seyahat eden bu bebekler için özel emniyet kemeri istenmelidir.
* Aileler 2 yaşından küçük bebekleri için uçak koltuk parasını öderlerse, bebeklerini kucaklarında değil koltukta daha rahat seyahat etmesini sağlayabilirler. Bebek için koltuk alınması durumunda bebeklere uygun bebek koltuğu veya araba tipi bebek puseti de yolcu refakatçisi tarafından temin edilmelidir. Uçak seyahatinde bebeğiniz için koltuk satın alacaksanız, daha sakin ve korunaklı olan cam kenarındaki koltukları tercih edebilirsiniz.
* Amerikan Pediatri Akademisi bebeğinizi hemen yanınızdaki koltuğa oturtmanızı ve bebek koltuğunuzu uçağın koltuğuna bakar şekilde yerleştirmenizi öneriyor.

6. Bebekle Yolculukta En Ön Koltuğu Tercih Edin

Bebekler genellikle hareket alanının kısıtlı ve sıkışık olduğu ortamlardan hoşlanmaz ve huzursuzlanmaya başlarlar. Bu nedenle uçağın en ön koltuğunda oturmak ve uçağa en son binerek en erken çıkmak uçakta kalış süresini en aza indirir ve bebeğinizi  rahatlatabilir. Uçağın en ön bölümü ayrıca size bacağınızı rahatlıkla uzatma ve eşyalarınızı rahatça koyabileceğiniz geniş bir alan olanağını da verir. Bu nedenlerle, bebekle uçak yolculuğunda en rahat yer olan uçağın en ön bölümündeki koltuklar tercih edilmelidir.
Eğer uçaktaki yeriniz ortalarda veya arkalarda ise ve yolcular inmek için kalabalık oluşturduysa bu durumda da sakince uçağın boşalmasını beklemelisiniz.

7. Bebekle Uçak Yolculuğu Sırasında Yanınıza Neler Almalısınız?

* Bebekle uçak yolculuğunda yanınıza alacağınız bir bebek çantası hazırlamalısınız. Bu bebek çantasının içinde olması gerekenler;
    Bolca bebek bezi, ıslak mendil, bez değiştirme örtüsü, yedek kıyafetler, pişik kremi, kirliler için plastik poşetler, ince bir battaniye, mama, biberon, emzik, bebeğin en sevdiği birkaç oyuncak, burun damlası/spreyi ve varsa kullandığı ilaçları. 
* Uçak yolculuğu sırasında basınç değişikliği ve titreşim nedeniyle bebekler daha çok kaka yapabileceklerinden yanınıza her zamankinden daha fazla bebek bezi ve ıslak mendil alın. Koku ve hijyen açısından uçak kabininde alt değiştirmek önerilmez. Uçak görevlilerinden yardım isteyerek uçağın tuvaletinde bez değişimi yapılması daha uygun olur.
* Çoğu havayolu şirketi bebekle uçak seyahati sırasında bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak kadar sıvı bebek mamasını en fazla 100 ml'lik kaplarda yanınızda bulundurmanıza izin verir. Uzun yolculuklarda bazı havayolu şirketleri de bebek mamasını uçakta bulundurarak ailelere isterlerse verirler.
* Bazen uçak yolculuğu sırasında bebeğinizin burnu tıkanabilir. Bunun için çantanızda serum fizyolojik damla ve burun aspiratörü bulundurmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.

8. Havaalanına Gitmeden Önce Online Check-İn Yapın

Havaalanına gitmeden önce online check-in işlemlerini tamamlamış olmak, havaalanında kalabalıkta sıra beklememeniz adına oldukça önemli. Ayrıca, havaalanına gitmek üzere evden çıkmadan önce kendiniz ve bebeğinizin kimliklerini, uçak biletlerini ve yutdışı seyahat ise pasaportları çantanıza koymalısınız. Havaalanına varmadan önce online check-in işlemlerini yaptıysanız hemen valizlerinizi verip bebeğinizle rahat ilgilenebilirsiniz. 

9. Bebek Arabası Uçak Kabinine Kabul Edilir mi?

Bebekli ailelerin kafasını meşgul eden sorulardan birisi de uçakta bebek arabası olur mu?, uçak yolculuğunu bebek arabası ile yapmak mümkün olur mu?  sorularıdır.  Büyük bebek arabaları uçak kabinine kabul edilmez ve bagaja yerleştirilir. Katlanabilir bebek arabaları ise bazı havayolu şirketleri tarafından uçağa kabul edilirken bazı havayolu şirketleri tarafından uçak kabinine kabul edilmeyip bagaja gönderilir. Uçak kabininde taşınmasına izin verilen bebek arabaları katlanabilir özellikte olmaktadır ve bu bebek arabalarına check-in sırasında bagaj etiketi takılması gerekmektedir.

10. Uçağa Binmeden Bebeğinizin Bezini Değiştirin

Uçak tuvaletleri çok küçük olduğundan uçak tuvaletlerinde bez değiştirmek için yer olsa da, bu küçük alanda bebeğin bezini değiştirmek zahmetli bir iştir. Bu nedenle uçağa binmeden önce bebeğinizin bezini değiştirin.

11. Kalkış ve İnişte Kulak Ağrısı ve Tıkanıklığına Önlem

* Uçak yolculuklarında görülen en önemli sorunlardan birisi kulaklarda oluşan sorunlardır. Özellikle kalkış ve iniş sırasında değişen kabin içi basıncı nedeniyle bebekler kulaklarında hissettikleri ağrı ve dolgunluk hissi ile huzursuzlanıp ağlayabilirler.
* Yutma ile orta kulaktaki östaki borusu daha kolay açılmakta ve uçakta iniş ve kalkışta oluşabilecek basınç farkı dengelenmekte, böylece kulakta oluşan ağrı ve tıkanıklık hissi engellenmektedir. Bebekler emerek yutkundukları için iniş ve kalkış esnasında bebeğin emzirilmesi veya biberonla beslenmesi kulakta oluşabilecek olan ağrı ve dolgunluk hissini azaltacaktır. Bebek tok olduğunda veya bebeğin emzirilmesinde güçlük yaşandığında bebeğe emzik verilip bebeğin emzik emmesi de, kulakta oluşabilecek olan ağrı ve dolgunluk hissini azaltacaktır.  Bu nedenlerle; bebeğinizin kulağında ağrı ve tıkanıklık-dolgunluk olmaması için, uçağın kalkış ve inişinde bebeğinizi emzirebilir, biberonla besleyebilir veya emzik verebilirsiniz.
Çocuklar içinse; uçağın kalkış ve iniş esnasında sakız çiğnetmek, sevdikleri bir içeceği içirmek kulak ağrısını önlemede etkili olur.

12. Oyuncak, Kitap ve Dergiler ile Bebeğinizle Hoşça Vakit Geçirin

Bebeğinizle daha rahat bir uçak yolculuğu yapmak için, sevdiği birkaç oyuncak ile ilgisini çekebilecek kitap ve dergileri yanınızda bulundurun. Bebeğinizle uçaklarda ücretsiz olarak verilen dergileri inceleyerek hoşça vakit geçirmesini sağlayın. Eğer gerekli planlama ve hazırlığı yaparsanız bebekle uçak yolculuğu korkulduğu kadar zor bir şey değildir.  Bebeğinizle iyi uçuşlar ve iyi gezmeler dileriz...      


ETİKETLER:  Bebekle Uçak Yolculuğu, Bebekle Uçak Seyahati, Yenidoğan Bebek Uçak Yolculuğu

Benzer Yazılar

Editörün Seçtikleri 2429487110827613939

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item