Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Burun tıkanıklığı, burundaki dokuların aşırı mukus üretmesi veya fazla sıvı ile şişmesi sonucunda meydana gelir. Bebeklerin burnunun tıkalı olması sadece nefes almasını zorlaştırmaz. Aynı zamanda beslenmesini ve uykusunu da bozar. Peki; Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur? Bebeklerin burun tıkanıklığı ne gibi sorunlara yol açar?  Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? ...

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri?  

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri olarak şunlar sıralanabilir; 
  1. Soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu enfeksiyonları
  2. Kuru hava; Kuru hava, burundaki salgı bezlerinin ve silia denen küçük tüycüklerin çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına neden olabilir. Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında bebeklerde burun tıkanıklığı, havanın kurumasıyla birlikte artar.
  3. Alerjiler
  4. Toz, sigara dumanı ve parfüm gibi tahriş edici maddeler
  5. Burnun anatomik bozuklukları; Geniz eti, burun duvarı şekli bozukluğu, koanal atrezi, vb.
  6. Bazı burun açıcı ilaçların yanlış veya aşırı kullanımı
  7. Buruna yabancı cisim kaçması
  8. Burunda kan birikmesi (hematom), polip, kist gibi sorunlar.
* Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri içerisinde  en sık nedenler; soğuk algınlığı-grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ve kuru havadır. Özellikle ilk altı ay içindeki küçük bebeklerde normalde de dar olan burun havayolu nedeniyle görülen fizyolojik bir burun tıkanıklığı da görülebilir. Küçük bebeklerde zaten görülen fizyolojik darlık üzerine eklenen soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlar veya kuru hava ile daha da artan burun darlığı ciddi burun tıkanıklığına neden olmaktadır.
Bebeklerin burun kanalları çocuklar ve erişkinlere göre daha dar olduğundan, bebeklerde burun tıkanıklığına daha sık  rastlanmaktadır. 
* Bebekler ilk 6 ay burundan solunum yapıyorlar, ağız solunumu yapamıyorlar. Bu nedenle özellikle 6 aydan küçük bebeklerde burnun tıkalı olmaması, burnun açık olması çok önemli.

Bebeklerde  Burun Tıkanıklığı Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Bebeklerde burun tıkanıklığı bazen hafif, bazen de hayat kalitesini bozacak kadar ciddi olabilir.
* Bebeğin burnunun tıkalı olması, sadece nefes alıp vermesini zorlaştırmaz. Aynı zamanda bebeğin beslenmesini olumsuz yönde etkiler, uyku düzenini bozar. Yeterince beslenemeyen/emmeyen ve yeterince uyuyamayan bebekte huzursuzluk ve ağlamalar görülür. Bu nedenlerle özellikle beslenme ve uyku sırasında bebeklerin burunlarının tıkalı olmaması gerekir.
* Bebeklerde burun tıkanıklığı giderilmezse ve uzun sürerse orta kulağın havalanması bozulabilir ve bebekte orta kulak iltihabı gelişebilir.
* Burun sadece nefes alma ve koku alma organı değil, aynı zamanda vücudun klima sistemidir. Burun akciğerlere giren havayı ısıtır, nemlendirir ve filtre eder-temizler. Burun tıkalı olunca ağızdan nefes alınması;  soğuk, kuru ve kirli havanın akciğerlere gitmesine ve bu durum da solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesine neden olur.
* Ağlayan, huzursuzluğu olan bebeklerde;  “bebeğin açlığı, altının temizliği ve gazı” kontrol edilip bunlarda problem yoksa bebeğin ağlaması-huzursuzluğunun solunum yolu problemi, burun tıkanıklığı olabileceği de düşünülüp burun kontrolü de yapılmalıdır.


Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Burun Tıkanıklığı Tedavisi...

Bebekler 2-3 yaşlarına kadar tıkalı burunlarını sümkürerek temizleyemezler. Bu yüzden 2-3 yaşına kadar bebeklerin burun tıkanıklığının  temizliğinde  anne babanın yardımına ihtiyacı vardır. İşte bebeğinizin tıkalı burnunu açmak için yapabilecekleriniz; 

1. Bebeğin Odasını Nemli Tutmak
*  Kuru hava burun tıkanıklığını arttırdığı için, bebeklerin odasını uygun bir nem oranında tutmak faydalı olacaktır.  Bebeğin odasını uygun bir nem oranında  tutmak için; soğuk buhar makinesi ile odasında buhar uygulayabilir,  kalorifer peteğinin üzerine bir kap su koyabilirsiniz. Odadaki nem oranının normalin üzerine çıkması da bakteri, küf, akar gibi zararlı organizmaların ortamda aşırı gelişimine sebep olabileceğinden; buhar makinelerinin sürekli kullanımı da doğru değildir, önerilmez.
Yüksek sıcaklıklarda nem oranı daha da düşerek kurumayı arttıracağından, kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesine dikkat etmelidir. Bebekler için odanın  ideal sıcaklığı 21-24 derece,  ideal nem oranı % 40-50 arası  olmalıdır.   (Bebeklerin Oda Sıcaklığı ile ilgili daha geniş bilgi için; Bebeklerin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? yazımıza bakabilirsiniz.)

2. Emzirmek ve Sıvı Alımını Arttırmak
Burun tıkanıklığını önlemek için burun mukozasını nemli tutmak gerekir. Bebeğin yeterince sıvı alması ile burun mukozasının nemli tutabiliriz. Bu nedenle bebek sık sık anne sütü ile emzirilmeli, ek gıda alan daha büyük bebeklerde ise su, çorba gibi sıvı içerikli ek gıdalardan almasına özen gösterilmelidir.

3. Serum Fizyolojik (Tuzlu Su) Kullanmak
* Bebeklerde burun tıkanıklığını açmanın en etkili yollarından birisi tuzlu su içeren serum fizyolojik veya deniz-okyanus suyu uygulamaktır. Bebeklerin tıkanmış burnu; eczaneden alınabilecek serum fizyolojik damla-sprey veya solüsyonu ile açılabileceği gibi  evde hazırlanabilecek tuzlu su ile de açılabilir.
* Burnu tıkalı olan bebeklere serum fizyolojik uygulaması sonrası; bebeğin burnunun içinde toplanan salgı genize doğru akar ve bebek bu salgıyı yutar  ya da  bebekler hapşırıp öksürerek yumuşayan burun salgılarını burunlarından atarlar.
* Burun tıkanıklığında gerek serum fizyolojik gerekse tuzlu suyun her beslenme ve uyku öncesi iki-üç damla kullanılması bebeğin daha rahat emmesine ve daha rahat uyumasına yardımcı olur.
* Ülkemizde bulunan Serum Fizyolojik burun damlası markaları olarak;  Bruno serum fizyolojik damla, Fizyoser serum fizyolojik damla, Gifrer serum fizyolojik damla, Otribebe serum fizyolojik damla, Tonimer serum fizyolojik damla, …vb. sayılabilir.
* Evde Serum Fizyolojik (Tuzlu Su) Hazırlamak
Serum fizyolojiği eczanelerden alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.
Evde serum fizyolojik-tuzlu su;   1 litre kaynamış-ılımış suyun içine 9 gram tuz eklenerek veya daha pratik olarak 1 bardak kaynamış-ılımış suyun içine 1 çay kaşığı tuz eklenerek yapılır. İşte hepsi bu kadar!  Serum Fizyolojiğiniz hazır. Hazırladığınız bu tuzlu suyu bir şırıngaya çekip kullanabilirsiniz.4. Banyo Yaptırmak

Bebeğe sıcak ve buharlı banyo yaptırmak, bebeğin burnunu tıkayan mukus ve salgıların nemlenmesi ve yumuşamasına yardımcı olup burun tıkanıklığını gidermeye çok faydalı olacaktır. Böylece banyo ile mukus ve salgılar akıp gidecektir.

5. Burun Aspiratörü Kullanmak
Bebekler sümküremediklerinden, burun tıkanıklığının kendi kendine geçmesi zordur.  Bu nedenle bebeklerde burun aspiratörü kullanarak, bebeğin burun içi salgılarının temizlenmesine yardımcı olunabilir.
* Bebekler için iki çeşit burun aspiratörü vardır;
   1. Pompa şeklinde manuel olarak burun içini aspire eden burun aspiratörleri,
   2. Nefesle çalışan burun aspiratörleri; Bir ucu bebeğin burnuna yerleştirilir ve diğer ucunu temizlik yapan kişi ağzına alıp nefesle bebeğin burun salgıları çekilir.
* Serum fizyolojikle çıkmayan inatçı burun tıkanıklığı ve sümüklerinde, burun aspiratörü kullanılarak burun tıkanıklığı açılabilir.  Bebeğin burnunun serum fizyolojik ile nemlendirilmesi çok önemli, her burun aspirasyonu öncesi buna dikkat edilmeli.
* Ülkemizde bulunan burun aspiratörü markaları olarak; Baby Drops burun aspiratörü, Bebedor burun aspiratörü, Chicco burun aspiratörü, Milkway burun aspiratörü, Otribebe burun aspiratörü, ... vb. sayılabilir.6. Yatağın Baş Kısmını Yükseltmek

Burun tıkanıklığını azaltmak ve burun sekresyonlarının genizden geriye akarak bebeği rahatsız etmesini engelleyip rahat uyumasını sağlamak için; bebeğin yatarken başını hafifçe yükseltmek gerekir. Bunun için; bebeğin başının altına yastık koyarak değil, yatağın altına battaniye, havlu gibi eşyalar koyarak yapılabilir.

7. Hyaluronik Asit İçeren Burun Spreyleri
Burun mukozasının nemini korumada ve burun tıkanıklığını açmada “hyaluronik asit” içeren bebek burun spreyleri de bebekler için kullanılabilmektedir.  Bebekler için günde 2-3 kez 1-2 sprey olarak kullanılabilir. Hyaluronik asit içeren bebek burun spreylerini doktorunuzun tavsiye ettiği sayı ve gün kadar kullanmaya özen gösteriniz.
Ülkemizde bebekler için de kullanılabilen hyaluronik asit içeren burun spreyleri: Nasorinse Sprey.

Burun Tıkanıklığı Olan Bebeklerde Neler Yapılmamalı?

Bebeklerin burunlarını temizlerken yapılmaması gerekenleri şöylece sayabiliriz;
  1. Bebeklerin burunları; kulak çubuğu ve kıvrılmış peçete gibi sert cisimlerle temizlenmemeli.
  2. Dekonjestan içeren burun damlalarının mümkünse 2 yaş altındaki bebeklerde kullanılmaması ve 2 yaşından büyük çocuklarda ise 3 günden fazla kullanılmaması öneriliyor.

Doktora Başvurulması Gereken Burun Tıkanıklığı Sorunları     

Bebeklerde burun tıkanıklığı; azalacağına zaman geçtikçe artıyorsa, 2 haftadan uzun sürüyorsa, burun tıkanıklığı ile beraber Ateş de varsa ve burnundan kan geliyorsa tehlikeli olabilir ve bu durumlardan birinin varlığında vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır*.  
*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız. ETİKETLER: Bebeklerde Burun Tıkanıklığı, Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Serum Fizyolojik Damla

Benzer Yazılar

Bebek Sağlığı 3352083317066370378

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item