Hamilelikte Uzak Durulması Gereken 10 Zararlı

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Zararlılar
Hamilelikte Uzak Durulması Gereken 10 Zararlı
Hamilelik dönemi, kendinize her zamankinden daha çok özen ve dikkat göstermeniz gereken bir dönemdir.  Hamilelik hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından önemli bir dönem olduğu için annenin bazı besinlerden ve zararlı etkenlerden uzak durması gerekmektedir. Hamilelikte uzak durulması gerekenler nelerdir? Hamilelikte zararlı besinler nelerdir? İşte, Hamilelikte uzak durulması gereken 10 zararlı …  


1. Hamilelikte Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Hamilelikte uzak durulması gerekenler listesinde ilk sırayı alkol ve sigara almakta. Alkollü içecekler düşük ve ölü doğum riskini arttırdığı, bebekte zeka geriliği ve doğum anormalliklerine neden olabildiği için hamilelerin alkol almaması gerekir. Sigara ise, bebeğin doğum kilosunun düşük olmasına  ve bebekte sakatlıklara neden olabildiği için hamilelikte içilmemelidir. 

2. Hamilelikte Pastörize Edilmemiş Süt ve Süt Ürünlerinden Uzak Durun

Pastörize edilmemiş süt ve peynirlerde; erken doğum, düşük ve doğum kusurlarına yol açabilen Listeria adlı bakteri bulunabilmektedir.  Bu nedenle hamilelik döneminde pastörize edilmemiş süt ile küflü yada pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirlerden uzak durulmalıdır.  İyi bir kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri ise hamilelik döneminde gereklidir. Bu nedenle daha güvenilir olan pastörize süt ve pastörize sütten yapılmış her tür peynir  hamilelik döneminde rahatlıkla yenebilir.
  

3. Hamileliğin Özellikle İlk Üç Ayında, Karaciğer Yemekten Uzak Durun

Hamilelikte zararlı besinler arasında Karaciğerde bulunmaktadır. Hamilelikte karaciğer tüketilmesi, bazı doğum kusurlarının oluşmasına neden  olabilir. Bunun nedeni karaciğerde yüksek miktarda A vitamini bulunması  ve özellikle A vitamininin  bir türü olan retinol’ün yüksek miktarda bulunmasıdır.  Bu nedenle hamileliğin ilk üç aylık döneminde karaciğer yenmemesi daha doğru olacaktır. Hamileliğin ilk üç ayından sonra ise ılımlı  miktarda karaciğer tüketilebilir, ancak fazla tüketmemek gerekir. Fazla karaciğer yemek retinol’ü çok fazla almak demektir. Retinol’ün fazla alınması ise bebeğe zarar verebilmektedir.

4. Çiğ veya Az Pişmiş Etten ve Sakatatlardan Uzak Durun

Hamilelik döneminde tüketilen çiğ veya az pişmiş etlerin içinde bulunabilen bakteriler ve parazitler (özellikle toksoplazma paraziti) erken doğuma, düşüğe veya bebek ölümüne neden olabilir.  Bu nedenle hamilelik döneminde özellikle toksoplazma parazitinin bulaşmasına neden olabilen  çiğ yada az pişmiş et kesinlikle yenmemeli.   Ayrıca; salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri de çiğ olarak tüketilmemelidir.
Hamilelikte karaciğer, kokoreç ve beyin gibi  sakatatlardan da uzak durulmalıdır. Çünkü sakatatlar ile enfeksiyon bulaşması riski çok yüksektir.

5. Çiğ veya Az Pişmiş Yumurta Yemeyin

Hamilelikte zararlı besinler arasında sayılan çiğ veya az pişmiş yumurta, salmonella bakterisi aracılığıyla çeşitli barsak enfeksiyonlarına ve besin zehirlenmelerine neden olabilir. Bu yüzden hamilelikte çiğ yumurta, az pişmiş yumurta ve çiğ yumurta ile yapılan mayonez  gibi besinlerden kaçınılmalıdır. Tam pişmiş yumurtanın ise hamilelikte bir zararı olmaz. Bu nedenle hamilelikte yumurtanın mutlaka iyice pişmiş olmasına dikkat edilmeli. 

6. Hamilelikte Zararlı Balıklar: Civa içeren balıklardan ve çiğ deniz ürünlerinden uzak durun

Hamilelikte uzak durulması gereken besinlerden olan hamilelikte zararlı balıklar olarak; Civa içeren balıklar ve çiğ deniz ürünleri sayılabilir. Hamilelik döneminde midye, istiridye, karides ve yengeç gibi kabuklu deniz ürünlerinin çiğ veya az pişmiş olarak (tehlikeli bakteriler ve toksinler içerdiklerinden zehirlenmeye sebep olabilir)  yenmemesi önerilir. Kabuklu deniz ürünleri yemeden önce çok iyi pişirilmiş olmalarına dikkat edilmelidir. 
Bunlar dışında iyi pişmiş olsalar dahi hamilelikte  tüketilmemesi  gereken  balıklar  vardır. Hamilelikte zararlı balıklar olan diğer balıklar; Kılıç balığı, uskumru ve köpek balıkları hamilelikte yenmemelidir.   Bunun nedeni  ise;  kılıç balığı, uskumru ve köpek balığının yüksek miktarda civa içermesi ve bu yüksek miktardaki civanın bebeğin beyin gelişimine zarar verebilmesidir.
Hamilelere iyice pişmiş olması şartıyla özellikle; sardalya, somon, lüfer, levrek, palamut, alabalık ve hamsi tavsiye edilir.
  

7. Hamilelikte Kafeine Dikkat

Kafein içeren çikolata, kahve, çay ve kafeinli gazlı içecekler çok sık alınmadığı takdirde hamilelik döneminde tüketilebilir. Yüksek seviyede alınan kafein  ise gebede anemiye (kansızlık), bebekte ise düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve düşüğe sebep olabilmektedir.  Bu nedenlerle   hamilelik döneminde kafein alırken temkinli olmalı ve günlük kafein tüketiminin  300 mg’ı aşmamasına dikkat edilmelidir. 

8. Yapay Tatlandırıcı Sakarin

Yapay tatlandırıcı olan sakarin,   plasenta yoluyla fetüse geçebildiği ve bebekle ilgili dokulardan çok yavaş atıldığından  mesane kanseri riskini artırmaktadır.  Bu nedenle sakarin’in, gebelik süresince kullanılmaması  tavsiye edilir.

9. Hamileler Kedinin Kumu/Dışkısı ile Temas Etmemeli

Kedilerde bulunabilen toksoplazma paraziti hamilelikte anneye geçerse bebeği etkileyebilmektedir. Bu nedenle hamileler  kedinin kumu/dışkısı ile temas etmemelidir. Eğer hamilelik döneminde evinizde bir kediniz var ve bunun kumunun temizliği gerekiyorsa bu işlem sırasında mutlaka eldiven giyilmelidir. Ayrıca,  hamilelik döneminizde evdeki kedinizi çiğ et ile beslemeyin. Kedinin yediği bu çiğ etler kediye toksoplazma parazitinin bulaşmasına neden olabilmektedir.

10. Hamilelikte Röntgen Çektirmeyin

Hamilelikte uzak durulması gerekenler listesinde bulunan bir zararlı da, röntgen çekimidir. Hamilelik döneminde ve özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında röntgen çekimi, bebekte doğumsal anormalliklere ve gelişim geriliğine yol açabilmektedir. Gebelikte ve özellikle de gebeliğin ilk üç ayında radyasyona maruz kalmamak için röntgenden uzak durulmalıdır. Röntgen çekimi gerekiyorsa, kadın doğum doktorunuza danışmalı ve ona göre hareket etmelisiniz.    


Hamilelikte kaçıncı haftada olduğunuzu ve Tahmini doğum tarihinizi öğrenmek istiyorsanız; Gebelik Haftası & Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama yazımıza bakabilirsiniz.  

ETİKETLER: Hamilelikte Zararlı Besinler, Hamilelikte Uzak Durulması Gerekenler, Hamilelikte Zararlı Balıklar 

Benzer Yazılar

Hamilelik ve Doğum 2818562788756801344

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item