Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler
Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler
Bebeğinizin büyümesi için gereken tüm besinleri içeren anne sütü, bebeğiniz için dünyadaki en değerli besin.  Anne sütünün daha çok ve daha kaliteli olmasını sağlayan yiyecek ve içecekler mevcut. Anne sütünü artıran besinler nelerdir? Anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler hangileridir? İşte, Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler. Hepsini bir bir tanıyalım. 

1. Rezene

Anne sütü üretimini artırmada yardımcı olabilecek besinler galaktogog olarak bilinir. Rezene, mükemmel bir galaktogog olduğu bilinen en iyi bitkilerden biridir. Rezene içerisindeki fitoöstrojenler, östrojen benzeri etki yaparak süt miktarını artırıyor. Anne sütünü artıran besinler olarak en başta gelen besinlerden birisi, rezenedir.  Rezenenin faydalarından biri de, anne sütüne karışarak bebeğe de geçmesi ve annede olduğu gibi, bebeğinde gaz ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına iyi gelmesidir.
Taze rezene yapraklarını salata ve yemeklerinize katabilir, kurutulmuş rezeneyi de rezene çayı şeklinde tüketebilirsiniz. Rezene, en çok çay olarak tüketiliyor. Anne sütünü artırmak için rezene çayının günde 2-3 fincan içilmesi yeterli olmakta ve yine rezene çayının günde 3 fincandan fazla da içilmemesi önerilmektedir. 

2. Çemen Otu

Çemen otu iyi bilinen bir galaktogogdur ve anne sütünü artırmak için yıllarca kullanılan bir bitkidir. Ek olarak, çemen otu ve çemen tohumu iyi bir protein, demir, kalsiyum, B vitamini, C vitamini ve omega-3 yağ kaynağıdır.
Çemen otu süt akışını artırmak için çay içinde kaynatılarak tüketilebilen bir bitkidir. Çemen otu kapsül şeklinde de bulunur. Çay veya kapsül şeklinde alındığında çemen genellikle birkaç gün içerisinde süt verimini artırır.

3. Dereotu 

Anne sütünü artırmak için başvurulabilecek yiyeceklerden biriside, dereotudur. Dereotu yaprakları çok iyi bir galaktogogdur ve emziren annelerde süt üretimini artırmada yardımcı olur. Dereotu yaprakları lif bakımından zengin olduğu gibi A, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Emzirme sürecinde salatalarınıza dereotu katarak tüketmeniz, anne sütünü artırmada etkili olacaktır.

4. Arpa, Malt İçeceği

Süt salınımını artıran besinlerden biri olan arpanın içeriğindeki polisakkaritler annedeki prolaktin hormonunun salınımını artırmakta. Prolaktin hormonu da, memede süt üretimini sağlayan hücreleri uyarıp anne sütü salınımını artırmakta. Arpanın süt salınımını artırıcı etkisinden faydalanmak için arpanın çimlendirilmesiyle elde edilen malt içecekleri tüketilebilir. 

5. Yulaf

Yulaf muhtemelen en iyi bilinen anne sütü yapımcılarından biridir. Yulaf ayrıca, harika bir lif, demir, kalsiyum ve B vitamini kaynağıdır. Yulaf, içeriğindeki yüksek demir minerali sayesinde anne sütünü artırmaya yardımcı olur. Yulaf ayrıca, hipofiz bezinden oksitosin hormonunun salınımını uyararak sütün, süt kanallarından ilerlemesini hızlandırır. Yulaf anne sütü üretimini artırdığı gibi, aynı zamanda yüksek lif içeriği sayesinde anneye enerji artışı da sağlamaktadır.
Yulaf, emzirme döneminizde diyetinize katmak için mükemmel bir üründür. Sabah kahvaltınızı yulafla zenginleştirebilir, yulafı sütle veya pişirerek (yulaf ezmeli kurabiye gibi) tüketebilirsiniz.

6. Su ve Çaylar

Anne sütünün büyük bir çoğunluğu (yaklaşık yüzde 87'si) sudan oluşuyor. Su, anne sütünün miktarını artırmak için alınması gereken temel besindir. Emzirme sırasında vücudunuzun susuz hissetmenizi sağlayan oksitosin hormonunu serbest bıraktığını unutmayın. Susadığınızda veya emzirirken bir bardak su için. Anne yeterli miktarda su almazsa süt miktarında azalma görülür. Emziren annelerin günde en az 2,5 litre (en az 10 bardak) su alması gerekir.

Su haricinde bitki çayları da, süt tedarikini artırmak isteyen anneler için en yaygın seçeneklerden biridir. Bitki çayları genellikle anne sütü üretimini artırmak için içeriğinde galaktogog bulunan kombinasyonlardır. Anne sütünü artıran bitkiler arasında; rezene, çemen otu, ısırgan otu, anason tohumu, bereketli devedikeni, süt devedikeni, papatya, tarçın  ve daha fazlası bulunur. Bitki çayları, anne sütü arzını artırmanın yanı sıra  aynı zamanda rahatlatıcıdır da.

7. Ispanak

Anne sütünü artıran besinler olarak sayabileceğimiz besinlerden biriside, koyu yeşil yapraklı ıspanaktır. Ispanak fitoöstrojenler içerir. Fitoöstrojenlerin meme dokusu sağlığını ve laktasyonunu desteklediği bilinmektedir. Ispanak ayrıca iyi bir kalsiyum ve folik asit kaynağıdır. Özellikle folik asit ve kalsiyum emziren anneler için önemlidir. Ispanağı hazırlarken dikkat edilmesi gereken husus, ıspanağın 10 dakikayı geçmeyecek şekilde haşlanmasıdır.

8. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak nasıl anne sütü miktarını artırıyorsa diğer yeşil yapraklı sebzeler olan karalahana, semizotu, ısırgan, brokoli ve marul da içeriğindeki fitoöstrojenler sayesinde anne sütü miktarını artırırlar. Fitoöstrojenler süt salgılamak için ihtiyaç duyulan hormonların üretimine yardımcı olduğundan anne süt miktarını artırırlar. Bu yeşil yapraklı sebzeler ayrıca mineral ve vitamin yönünden zengin olduğundan (yüksek miktarda kalsiyum, demir, folat ve A vitamini bulundururlar) süt kalitesini de artırırlar. Yeşil yapraklı sebzelerden daha fazla faydalanabilmek için çiğ yada az haşlanmış şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir.

9. Havuç

Havuç, iyi bilinen bir galaktogog olup, içerdiği fitoöstrojenler sayesinde süt üretimini artırır. Havuç ayrıca A vitamini ve beta karoten bakımından da zengindir. Havuç suyu ve salataya katılan havuç özellikle emziren anneler için iyidir. Salatalara katılan havuç ve kahvaltıda ya da öğle yemeğinde içilen bir bardak havuç suyu anne sütünü artırmada harikalar yapacaktır.

10. Susam Tohumları

Susam tohumları yıllardır anne sütünü artırmak için kullanılmıştır. Susam tohumları, yüksek kalsiyum içeriği ve östrojen hormonuna benzeyen özellikler göstermesi nedeniyle anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.
Yemeklerinize ve salatalarınıza susam tanelerini ilave edebilir, ayrıca susam yağı olan tahin ile humus yapabilirsiniz. Her gün yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyeceğiniz 1-2 yemek kaşığı susamı aldığınızda sütünüzdeki artışı göreceksiniz.

11. Ceviz, Fındık ve Badem

Ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar anne süt miktarının ve kalitesinin artmasına destek olan besinlerdir. Ceviz, fındık ve bademin içeriğinde bulunan bazı aminoasitler, süt oluşumu için gerekli olan seratonin'in yapısına katılarak süt kalitesinin ve miktarının artırılmasında etkin olurlar. Ceviz, fındık ve badem ayrıca zengin yağlar içerdiğinden sütün kalitesini de artırmaktadırlar.


12. Kuşkonmaz

Anne sütünü artıran yiyecekler arasında sayılan kuşkonmaz, anne sütünün miktarını ve anne sütünün kalitesini artıran çok önemli bir besin. Kuşkonmaz yüksek lifli bir besindir ve yüksek oranda A, C ve K vitaminleri içerir. Kuşkonmaz ayrıca fitoöstrojenler ve triptofan içerir. Triptofan, prolaktin üretimini uyarabilen ve süt tedarikini artırabilen önemli bir aminoasittir. Kuşkonmaz emziren annelerde emzirme için gerekli olan hormonları uyarmaya yardımcı olur. Kuşkonmaz'ın anne sütünü artırmada en uygun kullanım şekli çiğ veya az haşlanarak kullanılmasıdır.

12+ Anne Sütünü Artıran Diğer Besinler

Anne sütünü artıran diğer yiyecekler şunlardır;
     . Anason Tohumu
     . Keten Tohumu
     . Kimyon Tohumu
     . İncir, Kayısı
     . Nohut
     . Somon Balığı
     . Zencefil
     . Sarımsak
     . Süt Devedikeni


Anne sütünü artırmak için annenin beslenmesi dışında dikkat etmesi gereken hususlar da vardır. Bu hususları anlatan "Anne Sütünü Artırmanın 5 Yolu" yazımızda annelerimize faydalı olacaktır.

Anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler dışında anne sütünü azaltan yiyecekler ve içecekler de vardır. İşte, Anne sütünü azaltan yiyecekler ve içeceklerden önemli birkaçı; maydanoz, ada çayı, yeşil çay ve kahvedir.


ETİKETLER:  Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, Anne Sütünü Artıran Besinler, Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler

Benzer Yazılar

Bebek Beslenmesi 583099073733341692

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item