1 Aylık Bebek Gelişimi

Bir Aylık Bebek
1 Aylık Bebek Gelişimi
Doğumdan sonra 1 ay geçti ve artık bebeğiniz bir aylık oldu! 1 aylık bebek neler yapabilir?, 1 aylık bebek ne kadar görebilir ve duyabilir?, 1 aylık bebeğin ağırlığı ve boyu ne olmalı?, 1 aylık bebek ne kadar uyur?... gibi bir aylık bebek gelişimi ile ilgili hususları merak ediyorsunuzdur, değil mi? İşte, 1 aylık bebek gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular...   

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

1 aylık bebek neler yapabilir? İşte, 1 aylık bebeklerin yapabilecekleri;
. Karnının üzerinde yatarken kafasını kısa süreyle kaldırabilir
. Sırt üstündeyken yana dönmeye çalışabilir
. Ellerini sıkı yumruk yaparak tutar
. Ellerini yüzüne getirir
. Güçlü refleks hareketleri vardır
. 20-30 cm arasındaki mesafede yüze odaklanabilir
. İnsanlara gülümsemeye başlar ve insanların gülüşüne karşılık verebilir
. Ağlama dışında sesler çıkarabilir.
Prematüre bebeklerin bu gelişim aşamalarına normal doğan bebeklerden daha geç ulaştığı bilinmelidir.

Kafa Kontrolü: Bir aylık olan çoğu bebek karnı üzerine konulduğunda başını kaldırabilir ve başını bir yandan diğer yana çevirebilir. "Karın Zamanı(Bebeği karnı üzerine koyup takip ederek geçirilen süre-Tummy Time)", bebeğinizin kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Şu anda 1 aylık olan bebeğiniz kafa kontrolüne tam sahip değil, bu nedenle bebeğinizin başını ve boynunu taşırken ve beslerken daima destek yapmak gerekir.
Yenidoğan Refleksleri: Yenidoğan bebekler, hayatta kalmak için hayati önem taşıyan birçok refleks ile doğarlar. 1 aylık olan bebeklerde de, hala yenidoğan olarak sahip oldukları temel refleks hareketleri (ilkel refleksler veya erken refleksler) vardır.
Be erken reflekslerden bazıları arasında: emme refleksi (bebeğin yanağına elinizi, biberonu veya emziği yaklaştırdığınızda başını ve ağzını o yöne doğru çevirmesi), palmar yakalama refleksi (bebeğin avucuna parmağınızı koyarken parmağı yakalayıp tutması), adımlama refleksi (bebeği koltuk altından havaya kaldırdığınızda adım atar gibi ya da yürüyormuş gibi yapması) ve moro refleksi (sıçrama refleksi-bebek sırt üstü yatarken başını hafif kaldırıp arkaya doğru bıraktığınızda, ani bir refleks olarak sıçraması) refleksidir.

1 Aylık Bebekte Görme

. Bebekler doğar doğmaz görmeye başlarlar ama kısa mesafeleri! Bebeklerin doğduğu anda görüş mesafesi 6-12 cm'dir. Bu görüş mesafesi gittikçe artar ve bebek 1 aylık olunca yaklaşık 20-30 cm uzakta bulunan nesneleri görebilir ve bunlara odaklanabilir. 1 aylık bebek 30 cm'den uzak mesafeyi bulanık gördüğü için uzaktaki insanlarla göz teması kuramaz, ama görme yetileri gün geçtikçe gelişme gösterir
. 1 aylık bebeklerin gözlerinde bazen kayma olabilir. Bu durum bir aylık bebekte normaldir
. Siyah beyaz veya yüksek kontrast içeren cisimler daha çok ilgisini çeker. Bu nedenle ilgisini çekmek için siyah beyaz veya yüksek kontrast içeren cisimleri görüş açısına getirmelidir
. Özellikle insanların ifadeleri başta olmak üzere her şeyden daha çok yüzlere bakmayı tercih eder, bu yüzden bu ayda süslü oyuncaklara pek gerek yoktur
. Bir ayda, çoğu bebek anne ve babasına yabancılardan daha farklı tepki göstererek anne babasını tanıdığını göstermeye başlar

1 Aylık Bebekte İşitme

. İşitme tamamen gelişmiştir
. İnsan seslerine duyarlıdır ve özellikle annesinin sesi olmak üzere tanıdık seslere yönelir
. Bazı sesleri tanır
. Müzik gibi sesleri sever
İşitme doğum öncesi 34 haftada geliştiği için, bir aylık bebeğinizin işitme duyusu tamamen gelişmiştir ve tanıdık seslere yönelebilir. Bebeğin anne karnında en çok duyduğu ses, annesinin sesidir. Bir aylık bebek annesinin sesini duymayı çok sevdiğinden, annenin bebeğiyle bolca konuşması önerilir.

1 Aylık Bebekte Koku ve Tat Duyusu

. Bir aylık bebeğin çok gelişmiş bir tat ve koku duyusu vardır
. Vanilya ve muz gibi tatlı kokulardan hoşlanır, acı veya asitli kokuları ise sevmez
. Annesinin kokusu ile başka birinin kokusunu ayırt edebilir
. Kendi annesinin anne sütünün kokusunu tanır
. Bir aylık bebekler tatlı tatları tercih eder. Lezzet tomurcukları henüz acı ve ekşiyi ayırt edecek kadar olgun değildir.

Bir Aylık Bebek Ağırlığı ve Boyu

Bebeğiniz bir aylık olduğunda, doktorunuz bebeğinizin ağırlığını, boyunu ve baş çevresini ölçecek ve büyümesini standart büyüme çizelgesinde izleyecektir (kızlar ve erkekler için farklı grafikler vardır). 

1 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Kız
Erkek
1 Aylık Bebek Kilosu
3,0-5,3 kg
Ortalama: 4,15 kg
3,04-5,6 kg
Ortalama: 4,35 kg
1 Aylık Bebek Boyu
49,9-58,3 cm
Ortalama: 54 cm
49,8-59,0 cm
Ortalama: 54,8 cm
1 Aylık Bebek Baş Çevresi
34,8-39,5 cm
Ortalama: 37,1 cm
35,3-40,5 cm
Ortalama: 37,9 cm

Kız bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna, "Kız bebeklerde Boy Kilo Tablosu" yazımızdan ve erkek bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna "Erkek Bebeklerde Boy Kilo Tablosu" yazımızdan bakabilirsiniz.
Bebeğiniz erken doğarsa yani Prematüre Bebek ise, büyümesi ve gelişiminin zamanında doğan bir bebekle karşılaştırılmaması gerektiğini unutmayın. Erken doğan bebeğinizin gelişimini, gerçek doğum tarihine göre değil, düzeltilmiş yaşına göre değerlendirmelisiniz.
 

1 Aylık Bebek Beslenmesi ve Emzirme Sıklığı

Bir aylık bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için en ideal besin anne sütünüzdür- başka bir şey değil. Anne sütünüz, bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlamak için vitaminler, mineraller, yağlar ve diğer besin maddelerinin mükemmel karışımını içerir. Anne sütünde bebek için gerekli su olduğu için bebeğinize ekstra su vermenize gerek yoktur.
1 aylık bebeklerde emzirme sıklığı; 1 ayda, emzirilen bebekler genellikle her iki ila üç saatte bir (günde 8 ila 12 kez) ve formülle beslenen bebekler genellikle her üç ila dört saatte bir (günde 6 ila 8 kez) beslenir.
Yeterince beslenen bir bebek tatmin olmuş görünecek, sakinleşip uykuya dalacak ve bezini günde en az 5 kez ıslatmış olacaktır. Bebeğin yetersiz beslendiğinin işaretleri olarak ise; bebeğin kilo alımının durması veya azalması, gün içerisinde 5'ten az bezini ıslatması ve gece boyunca uyanmaması sayılabilir.
Anne sütünü artırmak için "Anne Sütünü Artırmanın 5 Yolu" yazısını, anne sütünü artıran besinleri öğrenmek için "Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler" yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

1 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Anne baba tarafından bebek uykusu ile ilgili merak edilen hususlardan bazıları; "Bir aylık bebek ne kadar uyur?" ve "Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?" sorularıdır. Bir aylık bebekler genellikle günde toplam 15 ila 17 saat uyurlar. Uyku genellikle gündüz ve gece eşit orandadır. Gün boyunca nasıl bölündüğü bebeğe bağlıdır, ancak yaklaşık 3 gündüz uykusu oldukça tipiktir ve geceleri de 8 saatlik uyku süresi vardır. 1 aylık bebeğiniz muhtemelen bir defada iki ila üç saat uyuyacaktır.   

1 Aylık Bebek - İletişim

Bir aylık bebeklerin neredeyse tek bir iletişim kurma şekli vardır, o da ağlamadır. Eğer bebeğin herhangi bir şeye ihtiyacı varsa bunu ağlayarak anlatmaya çalışır. Ağlamak bebeğin "acıktım", "bezim ıslandı" veya "yorgunum" demesinin yoludur. Çok fazla ağlayan bazı bebeklerde kolik veya tıbbi bir sorun olabilir.
1 aylık bebeğin ağlama dışında iletişim kurma ve tepkisini göstermek için kullanacağı bazı mimikler de vardır. Örneğin, annesi ile göz teması kurup yüzünü dikkatle inceleyebilir. Etrafında onu rahatsız eden bir ses varsa yüzünü başka yöne çevirip rahatsız olduğunu gösterebilir.

1 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenmelidir?

İşte bu ay deneyebileceğiniz bazı hususlar;
. Yavaş ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmak bebeğin hoşuna gider. Bebeğiniz henüz konuşmuyor olsa da, onunla çok konuşun ve bolca göz teması kurun. Sesinizi duymak bebeği sakinleştirir ve varlığınız ve sevginiz için güvence verir. 
. Annesinin şarkı ve ninni söylemesi bebeği sakinleştirecek ve gelişimine yardımcı olacaktır
. Eğer 1 aylık bebek ağlıyor ve annesinin onu kucağına almasını istiyorsa bu isteği cevapsız kalmamalıdır. 1 aylık olan bebek kucağa alınmaktan ve kendisine dokunulmaktan hoşlanır. Bu, bebeğe güven verir. Güven duygusuyla büyümesi için bebeğinizi kucağınıza almaktan ve bebeğinize dokunmaktan çekinmeyin
. 1 aylık bebekler; siyah, beyaz ve kırmızı gibi kontrast renklere sahip görüntülere ve oyuncaklara bakmayı tercih ederler
. Kaslarını güçlendirmek için bebeğinizin ellerine, bacaklarına ve karnına hafifçe masaj yapın.

1 Aylık Bebek Oyuncakları

. Bir aylık bebeklere alınabilecek oyuncaklar; beşiğe sabitlenen ve ses çıkaran yatak dönencesi, renkli ve müzikli yatak kenarı oyuncakları, çıngıraklar ve müzikli kutular olabilir. İlk haftalarda ve ilk ayda bebekler çoğunlukla sağ tarafına baktıklarından, oyuncaklar bebeğin sağ tarafına asılmalıdır. 
. 1 aylık olan bebekler; siyah, beyaz ve kırmızı gibi kontrast renklere sahip oyuncaklara bakmayı tercih ederler. Henüz bu ay renkli oyuncaklara pek gerek yoktur
. 0-6 ay arası bebeklere oyuncak seçerken dikkat edilecek hususlar için; "0-6 Ay Bebekler İçin Oyuncak Seçimi" yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Gelişim Problemi - Doktorunuza Danışılması Gerekli Durumlar Nelerdir?

1 aylık bebekte gelişimsel sorun belirtileri ve doktorunuza danışılması gerekli bazı durumlar vardır. Bebeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösterirse, bebeğinizin doktoruna danışmalısınız;
. Gözlerini bir nesneye odaklayamıyorsa
. Gözleriyle hareket eden bir nesneyi takip edemiyorsa
. Kol veya bacaklarını hareket ettiremiyor ya da "sertlik" varsa
. Kol ve bacaklarında aşırı gevşeklik varsa
. Ağlamadığında veya heyacanlanmadığında bile titreyen çenesi varsa
. Yüksek seslere cevap vermiyorsa
. İyi beslenmiyorsa
. Her beslenmeden sonra çok fazla kusuyorsa. 

Bir Aylık Bebeklerde Bazı Sağlık Sorunları

Bir aylık bebeklerde görülebilecek bazı sağlık sorunları şunlardır;
. Kolik: Kolik basit gaz sancılarından farklıdır. Kolik, yaşamın ilk 4 ayında olan sağlıklı bir bebekte haftada en az 3 gün ve her günde en az 3 saat ağlama nöbetleri olması olarak tanımlanır. Yani, her gazlı bebek kolik tanımına uymuyor. Kolik nöbetleri genelde akşam saatlerinde başlar ve bebek saatlerce rahatlatılamaz. Genellikle gaz sorunu hafifletildiğinde kolik nöbetlerinin şiddeti de azalır. Bebeklerde gaz sancısı ve kolik nöbetlerini azaltmada size yardımcı olacak öneriler için "Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?" yazımızı okuyabilirsiniz.  
. Reflü: Reflü, mide içeriğinin tekrar yemek borusuna kaçması olayıdır. Bir aylık bebeklik döneminde reflü ve reflüye bağlı olarak ta kusma, hırıltılı soluma, öksürük, büyüme geriliği-kilo alamama görülebilmektedir.

1 Aylık Bebek Gelişimi - Kontrol Listesi

. Bebek 1.ay kontrolüne götürülür. Bu ziyarette, çocuk doktorunuz bebeğin genel fizik muayenesi ile bebeğin ağırlığı, boyu ve baş çevresini ölçerek genel gelişimini inceler ve aynı zamanda bebeğin şikayetlerini, beslenmesini ve uyku durumunu değerlendirir. 
. Doktorunuz D vitamini'nin kullanımı hakkında önerilerde bulunur
. Bebek yatarken yastık kullanılmaması (boğulma riskine karşı) önerilir
. Bebek yatarken yatağın baş kısmına eğim verilmesi (reflüyü önlemek için) önerilir
. Bir Aylık Bebekte Aşılar: 1 aylık bebekte Hepatit B aşısının 2.dozu yapılır (Bebek doğduğu gün Hepatit B aşısının ilk dozu yapılır. Hepatit B aşısının 2.dozu bebek 1 aylık olunca yapılır)
. Bebeğinizin 1 aylık fotoğrafının çekimi. 

Ay Ay Bebek Gelişimi Yazılarımız...

Benzer Yazılar

Son Yazılar 8736842423196150932

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item