2 Aylık Bebek Gelişimi

2 aylık bebek gelişimi - bebeğinizin ikinci ayı
2 Aylık Bebek Gelişimi
Doğumdan sonra iki ay geçti ve artık bebeğiniz iki aylık! Bebeğiniz 2 ayda, hayatın sadece yemek yemek, ağlamak ve uyumaktan daha fazlası olduğunu keşfetti. 2 aylık bebek neler yapabilir?, 2 aylık bebek ne kadar görebilir ve duyabilir?, 2 aylık bebek ne kadar uyur?, 2 aylık bebek kaç kilo olmalı?,... gibi iki aylık bebek gelişimi ile ilgili konuları merak ediyorsunuzdur, değil mi? İşte, 2 aylık bebek gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular....

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğinizin 2.ayda sahip olduğu beceriler yani 2 aylık bebeklerin yapabilecekleri şunlardır; 
. Yüzüstü yatarken gövde ve başını yukarı kaldırabilir.
. Baş kontrolü gelişmeye başlamıştır ve kucağa alındığında başını tam olarak dik tutmasa da, başını dik tutmaya çalışır.
. 2 aylık bebek gelişiminin önemli bir noktası ellerin keşfidir. Ellerinin ve parmaklarının farkına vararak, onları izlemeye ve incelemeye başlar.
. Eline verilen cismi tutmaya başlar. Oyuncakları tutabilir.
. Bilinçli şekilde gülmeye başlar. Bu, bebeğinizin ilk aydaki refleks gülümsemesinden tamamen farklıdır. Genellikle gülümsemenize gülümseme ile karşılık verecektir. 2 aylık bebek ile konuştuğunuz zaman gülümseme, agulama ya da küçük heceler ile cevap alabilirsiniz.
. Anne-baba ve çevresinde bulunan kişilerin yüzlerini ve seslerini ayırt edip tanımaya başlar. Özellikle anne sesini net bir şekilde tanır.
. "Agu" benzeri sesler çıkarmaya başlar.
. Olumlu ve olumsuz tepkileri öğrenir. Bebeğiniz bilinçli şekilde gülmeye-gülümsemeye başladığı gibi, hoşuna gitmeyen veya kızdıran davranışlara ağlayarak ya da sinirlenerek tepki verebilir.
. Oyun oynamaya başlar. 2 aylık bebek oyun oynamaktan çok hoşlanır. El hareketleri, mimikler ya da sesleri bebeğiniz oyun olarak algılar.
. Kucağa alınmaktan hoşlanır. Ağladığı zaman kucağınıza aldığınızda kendini güvende hisseder ve susabilir.

2 Aylık Bebek - Görme

2 aylık bebek görür mü? 2 aylık bebek ne kadar görür? İşte, 2 aylık bebeklerde görme yetisi;
. Bebeğiniz, yaklaşık 30 ila 50 cm uzaklıktaki nesneleri görebilir ve bunlara odaklanabilir. Bu, hala oldukça yakınlaşmanız gerektiği anlamına gelir.
Gözlerini sağa sola doğru hareket ettirebilir ve nesnelere daha iyi odaklanabilir. Dolayısıyla 2 aylık bebek görme alanındaki hareket eden nesneleri gözleriyle takip edebilir.
. İki aylık bebek renkleri birbirinden ayırmaya başlar. Bir aylıkken siyah-beyaz ve kontrast renklere bakmayı seven bebek iki aylık olduğunda artık pastel ve canlı renklere daha fazla ilgi gösterir. Renkler konusunda epey gelişme gösteren 2 aylık bebek bu dönemde renkli, parlak resimler ve nesnelere ilgisi daha çok artmıştır.
. Bebeğiniz insanların yüzlerine çok dikkat eder. 2 aylık bebek tanıdık insan yüzlerine (özellikle de anne ve babanın) bakmayı çok sever.
Genelde ilk aylarda rastlanan göz kayması ikinci ayda azalmakla beraber devam edebilir. Bu durum 2 aylık bebek için normaldir.

2 Aylık Bebek - İşitme 

Bebekleriniz 2 aylık iken daha iyi duyacaklar. İşitme yetisi daha iyi geliştiği için çıkardığı sesler fazlalaşır ve kendi kendine çıkardığı bu sesler hoşuna gittiği için de sürekli bu sesleri tekrar eder
. Anne ve babasının seslerini ayırt edebilir, artık anne ve babasının sesi bebek için herhangi bir ses değildir
. Sese yönelme hareketi daha belirgindir ve konuşmaları aktif olarak dinleyecektir. Ona bakılarak konuşulduğunda konuşan kişiyi izler ve özellikle annesinin sesini dinlemekten hoşlanır. Düzenli olarak bebeğinizle konuşmak, sesinize alışmaları için harika bir yoldur
. Müziğe ve tekrar eden melodik seslere tepki vermeye başlar. Müzik dinlerken kol ve bacaklarını ritmik bir şekilde hareket ettirebilir.

2 Aylık Bebeğin Tat, Koku ve Dokunma Duyusu

. İki aylık bebeğin çok gelişmiş bir tat ve koku duyusu vardır. Annesinin kokusu ile başka birinin kokusunu ayırt edebilir. Kendi annesinin anne sütünün kokusunu tanır
. İki aylık pek çok bebek kucaklanmaktan, karnının gıdıklanmasından ve öpülmekten hoşlanır
. 2 aylık bebeğinize günde en az 15 dakika masaj yapın. Kendisine masaj yapılan bebekler daha iyi kilo almakta ve daha iyi büyüme göstermektedirler. Fazla dokunulmayan bebeklerde ise büyüme geriliği görülebilmektedir.

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz iki aylık olduğunda, doktorunuz bebeğinizin ağırlığını, boyunu ve baş çevresini ölçecek ve büyümesini standart büyüme çizelgesinde izleyecektir (kızlar ve erkekler için farklı grafikler vardır). 2 aylık olan bebeklerin son 1 ayda; ağırlığı ortalama 900 gram, boyu ortalama 3,5 cm ve baş çevresi de ortalama 1,25 cm artacaktır. 

2 Aylık Bebek Gelişim Tablosu
Kız
Erkek
2 Aylık Bebek Kilosu
3,7-6,3 kg
Ortalama: 5,00 kg
3,9-7,0 kg
Ortalama: 5,40 kg
2 Aylık Bebek Boyu
52,6-61,9 cm
Ortalama: 57,7 cm
53,0-63,1 cm
Ortalama: 58,1 cm
2 Aylık Bebek Baş Çevresi
36,0-40,5 cm
Ortalama: 38,3 cm
36,9-41,3 cm
Ortalama: 39,1 cm

Bebeğiniz erken doğarsa yani prematüre bebek ise, büyümesi ve gelişiminin zamanında doğan bir bebekle karşılaştırılmaması gerektiğini unutmayın. Erken doğan bebeğinizin gelişimini, gerçek doğum tarihine göre değil, düzeltilmiş yaşına göre değerlendirmelisiniz.
Kız bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna "Kız Bebeklerde Boy Kilo Tablosu" yazımızdan ve erkek bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna "Erkek Bebeklerde Boy Kilo Tablosu" yazımızdan bakabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Beslenmesi ve Emzirme Sıklığı

İki aylık bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tek gıda anne sütüdür. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri önerilir. Anne sütünde bebek için gerekli su olduğu için bebeğinize ekstra su vermenize gerek yoktur.
2 aylık bebeklerde emzirme sıklığı; 2.ayda, anne sütü verilen bebekler genellikle her 2 ila 3 saatte bir (günde 8 ila 12 kez) ve mama verilen bebekler genellikle her 3 ila 4 saatte bir (günde 6 ila 8 kez) beslenir.
Yeterince beslenen ve doyan bir bebek; memeden ya da biberondan uzaklaşacak, sakinleşip uykuya dalacak ve bezini günde en az 5 kez ıslatmış olacaktır. Bebeğin yeterince beslenmediğinin işaretleri ise; bebeğin kilo alımının durması veya azalması, bir günde 5'ten az bezini ıslatması ve gece boyunca uyanmaması sayılabilir. 
Eğer anne sütünüz azsa, anne sütünü artırmak için "Anne Sütünü Artırmanın 5 Yolu" yazısını, anne sütünü artıran besinleri öğrenmek için "Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler" yazısını okuyabilirsiniz.


2 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Anne baba tarafından bebek uykusu ile ilgili merak edilen konulardan bazıları; "İki aylık bebek kaç saat uyur?" ve "Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?" konularıdır. İki aylık bebekler günde toplam 14-16 saat uyurlar. İki aylık bebekler geceleri 7-8 saat uykuda kalırken, gündüzleri ise yaklaşık olarak 7 saat uyurlar. Gündüzleri 7 saatlik uyku ihtiyaçlarını 3 sefere bölecek şekilde karşılarlar. İki aylık bebek uyku düzeninde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da; ani bebek ölümü sendromu riski göz önünde tutularak bebekler sırt üstü yatırılmalıdır.


2 Aylık Bebek - İletişim ve Sosyal Gelişim

İki aylık bebek gelişimi döneminde bebekler ihtiyaçlarını en çok ağlamaya başvurarak belirtirler. İki aylık bebekler artık anne babasını tanır ve ilk kez bilinçli olarak gülmeye başlar. Onunla konuşursanız size gülümseyerek ya da ses çıkararak tepki verirler. Yani bebeğinizle ilk etkileşimi sağlamış olursunuz. Bu ayda yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri bebeğinizle konuşmaktır.
İki aylık bebek gelişimi sürecinde bebekler kucağa alınmaktan da büyük keyif alırlar.


2 Aylık Bebek Oyuncakları

Bu dönemde bebekler renkli ve sesli oyuncaklara ilgi gösterdiğinden, görsel ve işitsel duyulara yönelik oyuncaklar bu dönemdeki bebekler için daha uygundur. İki aylık bebek oyuncakları;
. Beşiğe sabitlenen ve ses çıkaran yatak dönencesi, yatağına asılan müzikli oyuncaklar
. Çıngıraklar: Çıngıraklar bebek gelişiminde çok önemli bir yere sahip. Kavramayı, tepki vermeyi, el denetimini ve el-göz uyumunu sağlamayı geliştirir
. Müzik kutuları veya müzikli oyuncaklar
. Plastik yumuşak bebekler
. Parlak resim ve fotoğraflar: 2 aylık bebeklerin görme yeteneği arttığı için zıt renklerden oluşan şekillerle beraber canlı ve parlak renklere de daha fazla ilgi göstermeye başlarlar.

0-6 ay arası bebeklere oyuncak seçerken; "0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi" yazımıza bakabilirsiniz.


2 Aylık Bebek Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

İki aylık olan bebeklerin gelişimi için yapılabilecekler ve öneriler;
. İki aylık bebeğinizle  bol bol konuşun. Uzun cümleler yerine basit-kısa cümleler kurarak konuşun. Ona sık sık ismini söyleyin
Bebeğinizin gelişimi için ona şarkılar ve ninniler söyleyin. Hoşuna gidecek türde sakinleştirici müzikler dinletin. Annesinin şarkı ve ninni söylemesi bebeği sakinleştirecek ve gelişimine yardımcı olacaktır
. Ona bol bol kitap okuyun
. Eğer 2 aylık bebek ağlıyor ve annesinin onu kucağına almasını istiyorsa bu isteği cevapsız kalmamalıdır. 2 aylık bebekler kucağa alınmaktan hoşlanırlar. Ağladığı zaman bebeğinizi kucağınıza aldığınızda kendisini güvende hisseder
. Bebekleri 2.ay itibariyle yüzükoyun yatırmak boyun ve kol kaslarını çalıştırması ve fiziksel gelişimleri için önemlidir. Ancak yüzü koyun yatırmak riskli olduğundan, bebek yüzü koyun pozisyonda asla yalnız bırakılmamalıdır.

Gelişim Problemi - Doktora Ne Zaman Danışılmalı?

İki aylık bebek için gelişimsel sorun belirtileri ve doktora danışılması gerekli bazı durumlar vardır. 2 aylık bebeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösterirse doktorunuza danışmalısınız.
. Bebeğiniz başını kaldıramıyorsa
. Gözleriyle hareket eden bir nesneyi takip edemiyorsa
. Aşırı uykulu ise veya yüksek seslere cevap vermiyorsa
. Uzun süren alışılmadık ağlaması varsa
. 38 derecenin üzerinde ateşi varsa
. Aşırı kusuyorsa
. İyi yemiyorsa veya kilo almıyorsa
. Göz veya kulak akıntısı varsa.

İki Aylık Bebeklerde Bazı Sağlık Sorunları

İki aylık bebeklerde görülebilecek bazı sağlık sorunları şunlardır;
1. Kolik
Kolik, yaşamın ilk 4 ayında olan sağlıklı bir bebekte ağlama nöbetleri olarak tanımlanabilir. Kolik nöbetleri genellikle akşam saatlerinde başlar ve bebek saatlerce rahatlatılamaz. Genellikle gaz sorunu hafifletildiğinde kolik nöbetlerinin şiddeti de azalır. Bebeklerde gaz sancısı ve kolik nöbetlerini azaltmada size yardımcı olacak öneriler için "Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?" yazımıza bakabilirsiniz.
2. Reflü 
Reflü, mide içeriğinin tekrar yemek borusuna kaçması olayıdır. İki aylık bebeklik döneminde reflüye bağlı olarak kusma, hırıltılı soluma, öksürük, büyüme geriliği-kilo alamama görülebilmektedir. Reflü, bebeğiniz kilo aldığı sürece genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Ancak, reflü artarsa ve bebeğin kilo alımını etkilerse tıbbi yardım almak gereklidir.
3. İshal-Kabızlık
Bebeğin kakasının normalden daha sulu olması ishal, bebeğin kakasının normalden daha katı olması kabızlık olarak tanımlanır. Kabızlık, mamayla beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenenlere göre daha sık görülür. Bebeğin kakasının kıvamı ve bebek kaka rengi, bebeğin sağlığı ile ilgili önemli ipuçları vermektedir.
4. Gözyaşı Kanallarının Tıkanması
İki aylık bebeklik döneminde tıkalı bir gözyaşı kanalının neden olduğu sulu gözler görülebilmektedir.
5. Konak
Bebeklerin kafa derisinde meydana gelen, genellikle yağlı sarı renkte olan pul pul görünümlü deri tabakasına konak denir. Daha çok 1-3 aylık bebeklerde görülür. Sanılanın aksine hijyenik problemlerden değil, anneden geçen hormonların etkisiyle oluşmaktadır.


2 Aylık Bebek Gelişimi - Kontrol Listesi

Rutin kontroller ve aşılama için bebek 2.ay kontrolüne götürülür. Bu kontrolde;
. Çocuk doktorunuz bebeğin genel fizik muayenesi ile bebeğin ağırlığı, boyu ve baş çevresini ölçerek genel gelişimini (başını dik tutması, görme ve işitme becerileri,...) değerlendirir, aşılarını kontrol eder ve aynı zamanda bebeğin şikayetlerini ve beslenmesini kontrol eder.
. Doktorunuz D vitamini'nin kullanımını kontrol eder
. İkinci ay aşıları yapılır. İki Aylık Bebek Aşıları; BCG (verem aşısı), DaBT-İPA-Hib (beşli karma) aşısı, KPA(pnömokok-zatürre) aşısı ve Rota aşısı. Bazı çocuk doktorları rota aşısının ilk dozuna 3.ayda başlarlar. Aşılar ile ilgili daha detaylı bilgi için "Bebek ve Çocuklar İçin Aşı Takvimi 2019" yazımıza bakabilirsiniz
. Bebek yatarken yatağın baş kısmına eğim verilmesi (reflüyü önlemek için) ve yastık kullanılmaması (boğulma riskine karşı) önerilir
. Bebeğinizin el tırnaklarını haftada bir kez, ayak tırnaklarını ayda iki kez kesilmesi önerilir
. Birkaç güvenilir bebek bakıcısının listesi oluşturulur
Bebeğinizin ikinci ay fotoğrafını çekin! 

Ay Ay Bebek Gelişimi Yazılarımız...

Benzer Yazılar

Son Yazılar 503435123370175663

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item