Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi 2020

Bebek ve çocuklarımızı enfeksiyon hastalıklarından ancak aşı ile koruyabiliriz. Bu yüzden çocuğumuzun " Ay Ay Çocuk Aşı Takvimi &qu...

Çocuk Aşı Takvimi 2020
Bebek ve çocuklarımızı enfeksiyon hastalıklarından ancak aşı ile koruyabiliriz. Bu yüzden çocuğumuzun "Ay Ay Çocuk Aşı Takvimi"'ni  takip edip aşı yaptırmamız, en yüksek düzeyde koruma sağlanması açısından çok önemlidir. 

Sağlık Bakanlığı 1 Temmuz 2020 tarihinde uygulamasına başlamak üzere aşı takviminde değişiklikler yaptı. Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi 2020'deki bu değişiklikler özetle şunlar oldu;
* İlköğretim 1. ve 8.sınıf okul çağı aşılamaları, Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacak,
* İlköğretim 1.sınıfta okullarda uygulanan KKK ve DaBT-İPA aşıları, 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 48.ayına (4 yaşına) girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimliğinde uygulanacak,
* İlköğretim 8.sınıfta okullarda uygulanan Td aşısı 1 Temmuz 2007 tarihinde doğanlardan başlamak üzere  13 yaşına girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimliğinde uygulanacak
* 1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğmuş ve halen ilköğretime başlamamış çocukların KKK ikinci dozu ve DaBT-İPA aşısı yine okullarda uygulanacak. 


Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi  2020

Türkiyede yapılan ilk aşı 1930'da çiçek hastalığına karşı yapılan çiçek aşısı olmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından son yıllarda güncel aşılama programına eklenen aşılar ise; 2011 yılında 13 bileşenli konjuge pnömokok aşısı,  2012'de Hepatit A aşısı ve 2013'de suçiçeği aşısı olmuştur. En son suçiçeği aşısının aşı takvimine eklenmesi ile Türkiyede aşısı yapılan hastalık etkeni sayısı 13'e yükselmiştir. Türkiyede 2020 yılı itibarı ile uygulanmakta olan Bebek ve Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi aşağıdaki şekildeki gibidir.  Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi 2020 içindeki bu aşılar aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.  


Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi 2020 

Bebeğimizin doğumundan itibaren büyüdükçe hangi ay ve yaşında hangi aşıları yaptıracağımızı Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi 2020 ile aşağıdaki şekilde çok daha kolay olarak takip edebiliriz. İşte, 2020 yılı Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi içindeki aşıların ay ay bebek ve çocuk aşı tablosu;

Doğumda
Hepatit B
1.ay sonu
Hepatit B
2.ay sonu
BCG (Verem), DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), KPA
4.ay sonu
DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), KPA
6.ay sonu
DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), KPA, Hepatit B
12.ay sonu
KKK (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak), Suçiçeği, KPA
18.ay sonu
DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı), OPA, Hepatit A
24.ay sonu
Hepatit A
48.ay (4 yaş)
KKK (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak), DaBT-İPA
13 yaş
Td


Bebek Aşıları ve Özellikleri

Bebek aşı takvimi içinde bulunan bebek aşıları ve özelliklerine özet bir şekilde bakalım.
1. Hepatit B aşısı:  Bebek aşıları içinde ilk bebek aşısı Hepatit B aşısıdır.  Hepatit B aşısı, ölü virüs aşısıdır. Hepatit B aşısı, Hepatit B enfeksiyonundan korunmanın en etkin yoludur. Doğum ağırlığı 2000 gramdan düşük olan bebeklerin aşıları geciktirilir, aşı uygulaması vücut ağırlığı 2000 g veya bebek 1 aylık olunca yapılır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.  
2. BCG aşısı: Tüberküloz yani verem mikrobuna karşı bağışıklık sağlayan aşıdır. Hastalık yapma gücü azaltılmış canlı bakteri aşısıdır. Doğumdan sonraki 2.ayda cilt içine enjeksiyon ile uygulanır. BCG aşısı doğumdan itibaren yapılabilir, ancak bağışıklamanın daha güçlü gelişmesi için bebek 2 ayı doldurduğunda uygulanmalıdır. Aşı yapıldıktan yaklaşık 8 hafta sonra yapılan yerde iz bırakarak iyileşen cilt reaksiyonu olur. BCG aşısı, 3.aydan sonra yapılacaksa ppd ile cilt testi yapıldıktan sonra sonucuna göre uygulanır.      
3. DaBT-İPA-Hib aşısı:  Bebek aşıları içerisinde bulunan bir aşıda beşli karana aşı olarak bilinen; difteri, boğmaca, tetanoz, hemofilus influenza B ve çocuk felci olmak üzere beş hastalığa karşı etkili, karma, ölü bakteri ve ölü virüs aşısıdır. Yaşa göre bacak ya da koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. 
4. DaBT-İPA aşısı: Difteri, boğmaca, tetanoz ve çocuk felci olmak üzere dört hastalığa karşı etkili, karma, ölü bakteri ve ölü polio virüs aşısıdır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. DaBT-İPA aşısı, 4 yaşında yapılan bir çocuk aşısıdır. 
5. OPA aşısı:  Polio (çocuk felci) enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. Canlı (OPA) ve inaktif (IPA) olmak üzere iki tip polio aşısı vardır. OPA aşısı, hastalık yapma gücü azaltılmış canlı virüs aşısıdır. Ağızdan uygulanır. Evde immün yetmezlikli bir hasta varsa çocuğa OPA yerine IPA yapılır. 
6. Hemofilus influenza(Hib) aşısı: Özellikle süt çocukluğu döneminde en sık menenjite neden olan hemofilus influenza bakterisine karşı olan aşıdır. Halk arasında menenjit aşısı olarak da bilinir.
7. Td aşısı: Tetanoz ve difteri hastalığına karşı etkili, karma, ölü bakteri aşısıdır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.
8. KPA aşısı (Konjuge Pnömokok aşısı): Ölü bakteri aşısıdır. Pnömokok bakterisinin neden olduğu zatürre, orta kulak iltihabı ve menenjit  hastalığına karşı bağışıklık sağlar. Yaşa göre bacak veya koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. 
9. KKK aşısı: Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak olmak üzere üç hastalığa etkili karma bir aşıdır.  Hastalık yapma gücü azaltılmış canlı virüs aşısıdır. 1 yaşında ve 4 yaşında olmak üzere toplam 2 kez uygulanır. Bu üç hastalıktan herhangi birinin geçirilmiş olması, üçlü kombine aşının uygulanmasına engel değildir. Koldan cilt altına enjeksiyonla uygulanır.
10. Hepatit A aşısı: Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi içine 2012 yılında dahil edilen bir aşıdır. Ölü virüs aşısıdır. Hepatit A virüsünün neden olduğu sarılık hastalığına karşı yapılır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.
11. Suçiçeği  aşısı: Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi içine 2013 yılında dahil edilen bir aşıdır.  Bir yaşında uygulanan ölü virüs aşısıdır. Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır. Aşılama sonrası 6 hafta salisilat (Aspirin) kullanılmaması önerilir. 

Sağlık Bakanlığı'nın bebek aşı takvimi içinde olmayan ailenin isteği üzerine yapılan özel aşılar ise;
1. Rotavirüs aşısı: Bebek aşıları arasında bulunan Rota aşısı, Sağlık Bakanlığının rutin aşı programında olmayan ailenin isteği üzerine yapılan özel bir aşıdır.  Özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde ateş, kusma ve ishal şeklinde barsak enfeksiyonu yapan rota virüsüne karşı koruma sağlar.  2 ve 3 doz şeklinde yapılabilen 2 formu (Rotarix aşısı 2 doz, Rotateq aşısı 3 doz) vardır. Ağızdan damla şeklinde uygulanır.  İlk dozun 6 haftalıktan sonra ve 12 haftalıktan geç olmamak kaydıyla yapılması gerekir.
2. Grip aşısı: Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi içinde olmayan aşılardan bir tanesi de grip aşısıdır.  Grip aşısı 6 aydan küçük bebeklere yapılmaz. 6 aylıktan 3 yaşına kadar olanlara grip aşısı yarım doz (0.25 ml) olarak uygulanır. Grip aşısı olmak için en uygun zaman Eylül, Ekim ve Kasım aylarıdır. 

Bebek aşıları dışında prematüre bebekleri RSV enfeksiyonundan korumak için ise, RSV antikoru içeren Synagis ilacı kullanılıyor. 

Sevgili anneler ve babalar, bebeklerimizi enfeksiyon hastalıklarından korumak için çocukluk dönemi aşı takvimi içinde bulunan çocuk aşıları ile minik çocuklarımızı aşılatalım, aşılı olalım. 
Sevgi ve Sağlıkla Kalın...  

Benzer Yazılar

Son Yazılar 3967459945131095957

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item