3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi

Doğumdan sonra üç ayı geride bıraktık. Bebeğiniz artık üç aylık! 3 aylık olan bebeğiniz sizinle güçlü bir bağ kurmuş olacaktır. 3 aylık bebek neler yapar?, 3 aylık bebek ne kadar görür ve duyar?,
 3 aylık bebek kaç kilo olmalı?,... gibi üç aylık bebek gelişimi ile ilgili konuları merak ediyorsunuzdur. İşte, 3 aylık bebek gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular....   


3 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi -3 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğinizin 3.ayda sahip olduğu beceriler, 3 aylık bebeklerin yapabilecekleri şunlardır; 
. Yüzüstü yatarken gövde ve başını yukarı kaldırabilir.
. Bebeğiniz artık başını rahatça kontrol edebilir, başını dik tutabilir. Yüzükoyun yattığında kollarını kullanarak gövdesini ve başını kaldırmaya çalışır.
. Üçüncü ayda kendi elleri bebeğin ilgisini çekmeye başlar, hareket ettirdiği ellerini izlemekten keyif alır. Ellerini seyreder ve parmaklarıyla oynamaya başlar. 
. 3 aylık bebek elini ağzına getirir, nesneleri tanımak için ağzını kullanmaya başlar. 3 aylık bebeğin elini ve nesneleri ağzına götürmesinin nedeni; her şeyi ağzı ile tanımaya çalışmasından dolayıdır.
. Bir nesneye uzanabilir ve o nesneyi kavrayabilir. 
. Ellerini açar ve kapatır. Elini tuttuğunuzda daha sıkı kavramaya başlar.
. Yüksek sesle gülmeye başlar. Bu dönemde bebek, anne ve baba dışındaki kişilere de gülebilir. 
. Anne ve babayı gayet iyi tanır, tanıdık insanları yabancılardan ayırır. Yabancı korkusu ise henüz yoktur. 
. "Agu" benzeri sesler çıkarır. 
. Kucağa alınmayı hâlâ çok sever ve bu onu sakinleştirir. 

3 Aylık Bebek Görmesi

3 aylık bebek ne kadar görür? İşte, 3 aylık bebeklerin görme yetisi;
. Bebeğiniz, yaklaşık 40 ila 50 cm uzaklıktaki nesneleri görebilir ve bunlara odaklanabilir. 
. Bebeğiniz hâlâ parlak renkli oyuncaklara bakmayı tercih eder. 
. Görüş alanındaki veya hareketli olan nesneleri takip eder. Nesneleri başını çevirerek her yönde izleyebilir hale gelir.
. 3 aylık bebeğiniz sizinle göz teması kurar ve yüzünüzü tanır. Bebeğiniz tanıdık insan yüzlerine, özellikle annenin ve babanın yüzüne bakmayı çok sever.
Dikkat!... 3 aylık bebeğinizin gözünde kayma ya da şaşılık gibi bir durum fark ederseniz, göz doktoruna başvurmanız gerekir. 


3 Aylık Bebek İşitmesi ve Tat Duyusu

Bebeğiniz başını sesin geldiği yöne çevirebilir. Ona bakılarak konuşulduğunda konuşan kişiyi izler.
Sesinizi duyduğunda gülümser.  
. Bazı sesleri taklit etmeye başlar.
. 3 aylık bebekler özellikle annesinin sesini dinlemekten keyif alır. Bebeğinizle düzenli olarak konuşmak, onların gelişimi için harika bir yoldur.
Anne sütü ile mama arasındaki tat farkını anlayabilir. Ayrıca yeni bir mama kullanıldığında bunun farklı bir besin olduğunu anlayabilir.


3 Aylık Bebek Gelişimi (Ağırlığı ve Boyu)

Bebeğiniz üç aylık olduğunda, doktorunuz bebeğinizin ağırlığını, boyunu ve baş çevresini ölçecek ve büyümesini standart büyüme çizelgesinde izleyecektir (kızlar ve erkekler için farklı grafikler vardır). 

3 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Kız

Erkek

3 Aylık Bebek Kilosu

4,4-7,2 kg
Ortalama: 5,8 kg

4,7-8,1 kg
Ortalama: 6,3 kg

3 Aylık Bebek Boyu

55,3-64,5 cm
Ortalama: 59,9 cm

56,2-66,4 cm
Ortalama: 61,3 cm

3 Aylık Bebek Ağırlığı

3 aylık kız bebeklerde kilo alt sınırı 4400 gram, ortalama 5800 gram üst sınırı 7200 gram dır. 

3 aylık erkek bebeklerde kilo alt sınırı 4700 gram, ortalama 6300 gram üst sınırı 8100 gram dır. 

3 Aylık Bebek Boyu

3 aylık kız bebeklerde boy alt sınırı 55,3 cm, ortalama 59,9 cm, üst sınırı 64,5 cm dir. 

3 aylık erkek bebeklerde boy alt sınırı 56,2 cm, ortalama 61,3 cm, üst sınırı 66,4 cm dir. 

Bebeğiniz erken doğarsa yani prematüre bebek ise, büyümesi ve gelişiminin zamanında doğan bir bebekle karşılaştırılmaması gerektiğini unutmayın. Erken doğan bebeğinizin gelişimini, gerçek doğum tarihine göre değil, düzeltilmiş yaşına göre değerlendirmelisiniz.

Kız bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna "Kız Bebeklerde Boy Kilo Tablosu" yazımızdan, Erkek bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna "Erkek Bebeklerde Boy Kilo Tablosu" yazımızdan bakabilirsiniz.


3 Aylık Bebek Beslenmesi ve Emzirme Sıklığı

Üç aylık bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tek gıda anne sütüdür. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile (anne sütü yeterli değilse mama desteği ile) beslenmeleri önerilir. 
3 aylık bebekler genellikle günde altı ila sekiz kes beslenir. Üçüncü ayda, emzirilen bebekler genellikle her 3 saatte bir (günde 8 kez) beslenir. Formül mama verilen bebekler genellikle her 3 veya 4 saatte bir (günde 6 ila 8 kez) beslenir. 
Eğer anne sütünüz azsa, anne sütünü artırmak için "Anne Sütünü Artırmanın 5 Yolu" yazısını, anne sütünü artıran besinleri öğrenmek için "Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler" yazımızı okuyabilirsiniz.

3 Aylık Bebeklere Su Verilebilir mi?

Hayır! Çünkü 6 aydan önce bebeklere su verilmemelidir. Anne sütünde bebek için yeterli su olduğu için 3 aylık bebeğinize ekstra su vermenize gerek yoktur.


3 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Bu ay bebeğinizin uykusu bir düzene girmiş gibidir. Belirli saatlerde uyanır ve beslenir, sonrasında uykuya geçer. Üç aylık bebekler günde toplam 14-15 saat uyurlar. Gündüz yaklaşık 6 saat ve gece yaklaşık 9 saat uyurlar.
Bebek Uykusu ile ilgili daha geniş bilgi için "Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?" yazımıza bakabilirsiniz.  


3 Aylık Bebek İletişimi

Başını seslere çevirir.
Sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışabilir.
Sosyal bir gülümseme geliştirmeye başlar.
Anne ve babayı gayet iyi tanır, tanıdık insanları yabancılardan ayırır. Yabancı korkusu ise henüz yoktur.
Kolik ilişkili ağlama azalmaya başlar.
3 aylık bebeğin dış dünya ile ilişkisi geliştiği için daha az ağlar, daha çok güler.
3 aylık bebek çevresinde insanlar olmasını ister ve yalnız kaldığında ağlayabilir. Diğer insanlarla oynamaktan hoşlanır.


3 Aylık Bebek Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

3 aylık bebekler renkli ve sesli oyuncaklara ilgi gösterdiğinden, görsel ve işitsel duyulara yönelik oyuncaklar bu aydaki bebekler için uygundur. 3 aylık bebekler için seçilebilecek oyuncaklar;
Yatağına asılan dönenceler-müzikli oyuncaklar
. Müzik kutuları
Çıngıraklar: Çıngıraklar kavramayı, tepki vermeyi, el denetimini ve el-göz uyumunu sağlamayı geliştirir.
Plastik yumuşak bebekler
Peluş hayvanlar
Yumuşak-sıkılabilen toplar
Renkli resimler
Bez kitaplar
Kırılmaz aynalar,...vb olabilir.
Dikkat!... Üç aylık bebek her şeyi ağzına götürdüğü için sakın oyun halısı üzerinde küçük parçalar bırakmayın.
0-6 ay arası bebeklerde oyuncak seçimi için; "0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi" yazımıza bakabilirsiniz.


3 Aylık Bebek Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Üç aylık olan bebeklerin gelişimi için birlikte yapabileceğiniz bazı faaliyetler şunlardır; 
. Üç aylık bebeğinizle  bol bol konuşun. Ona sık sık ismini söyleyin. Her ay olduğu gibi bu ayda bebekle konuşmak zeka gelişimi için önemli aktivitelerden biridir. 
. Bebeğinize şarkılar ve ninniler söyleyin. Hoşuna gidecek türde sakinleştirici müzikler dinletin. Annesinin şarkı ve ninni söylemesi bebeği sakinleştirecek ve gelişimine yardımcı olacaktır.
. Ona bol bol kitap okuyun.
. Kucağa alınmayı hala çok sever ve bu onu sakinleştirir. Ağladığı zaman bebeğinizi kucağınıza aldığınızda kendisini güvende hisseder.
. 3 aylık bebeğinizin kol, boyun, omuz kaslarını güçlendirmek için bebeğinizi her gün kısa süreli yüzükoyun yatırın. Ancak yüzü koyun yatırmak riskli olduğundan, bebek yüzü koyun pozisyonda yattığında yanından asla ayrılmayın.
. Farklı renklere, değişik seslere sahip oyuncaklar 3 aylık bebeğinizin ilgisini çekmeye başlar. El-göz koordinasyonu için bebeğinize tutması ve sallaması kolay oyuncaklar (çıngırak,...vb gibi) verin.  

Gelişim Problemi - Doktora Ne Zaman Danışılmalı?

Üç aylık bebekte bazı gelişimsel sorun ve hastalık belirtileri görülebilir. 3 aylık bebeğiniz aşağıdaki gelişimsel sorun ve hastalık belirtilerinden herhangi birini gösterirse doktorunuza danışmalısınız.
. Bebeğiniz başını kaldıramıyorsa,
. Gözleriyle hareket eden bir nesneyi takip edemiyorsa,
. Bebek yüksek seslere cevap vermiyorsa,
. Bebek üç ay boyunca insanlara gülümsemezse,
. Bebek oyuncakları/nesneleri kavrayamaz veya tutamazsa,
. 38 derecenin üzerinde ateşi varsa,
. Aşırı kusuyorsa,
. Göz veya kulak akıntısı varsa.

Üç Aylık Bebeklerde Bazı Sağlık Sorunları

Üç aylık bebeklerde görülebilecek bazı sağlık sorunları şunlardır;
1. Reflü: Reflü, mide içeriğinin tekrar yemek borusuna kaçması olayıdır. Üç aylık bebeklik döneminde reflüye bağlı olarak kusma, hırıltılı soluma, öksürük ve büyüme geriliği-kilo alamama görülebilir. Reflü, bebeğiniz kilo aldığı sürece genellikle endişe edilecek bir durum değildir. 
2. Kolik: Kolik, yaşamın ilk 4 ayında olan sağlıklı bir bebekte ağlama nöbetleri olarak tanımlanabilir. Kolik nöbetleri genellikle akşam saatlerinde başlar ve bebek saatlerce rahatlatılamaz. Bebeklerde gaz sancısı ve kolik nöbetlerini azaltmada size yardımcı olacak öneriler için "Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?" yazımıza bakabilirsiniz.
3. İshal-Kabızlık: Bebeğin kakasının normalden daha sulu olması ishal, bebeğin kakasının normalden daha katı olması kabızlık olarak tanımlanır. Kabızlık, mamayla beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenenlere göre daha sık görülür. Bebeğin kakasının kıvamı ve bebek kaka rengi, bebeğin sağlığı ile ilgili önemli ipuçları vermektedir. 

3 Aylık Bebek Gelişimi - Kontrol Listesi

Üç aylık bebek kontrolünde dikkat edilecekler ve yapılacaklar listesi şunlardır; 
. Çocuk doktoru kontrolü: Çocuk doktorunuz bebeğin genel fizik muayenesi ile bebeğin ağırlığı, boyu ve baş çevresini ölçerek gelişimini değerlendirir, aşılarını kontrol eder. Bebeğin şikayetlerini dinler. 
. Bebeğinize D vitamini damlasını kullanmaya devam edin. 
. Sağlık Bakanlığı Ulusal Çocukluk Dönemi Aşılama Takvimi içinde 3.ayda yapılacak bir aşı yoktur. Ancak, ailenin isteği ile istenirse özel Rota Aşısı yapılabilir. Aşılar ile ilgili daha detaylı bilgi için "Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi 2020" yazımıza bakabilirsiniz.
. Bebek yatarken yatağın baş kısmına eğim verin (reflüyü önlemek için) ve yastık (boğulma riskine karşı) kullanmayın.
. Bebeğinizin el tırnaklarını haftada bir kez, ayak tırnaklarını ayda iki kez kesin. 
. Bebeğinizin üçüncü ay fotoğrafını çekin!

Ay Ay Bebek Gelişimi Yazılarımız...

Benzer Yazılar

Son Yazılar 9028246725071958406

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item