4 Aylık Bebek Gelişimi

4 aylık bebek gelişimi
Gün geçtikçe yeni beceriler edinen bebeğiniz artık 4 aylık oldu! 4 aylık bebek daha bilinçli hareketler edecek ve artık bir oyun bebeği olduğunu gözlemleyeceksiniz. 4 aylık bebek neler yapar?, 4 aylık bebek kaç kilo olmalı?, 4 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?... gibi dört aylık bebek gelişimi ile ilgili konuları merak ediyorsunuzdur. İşte, 4 aylık bebek gelişimi...   


4 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi - 4 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğinizin 3.ayda sahip olduğu beceriler ve 4 aylık bebeklerin yapabilecekleri şunlardır;  
. Yüzüstü yatarken başını 90 derece kaldırabilir. Baş, omuz ve sırt kasları güçlenen 4 aylık bebek oturtulduğunda ise başını dik tutabilir. 
. 4 aylık bebek davranışlarının temel taşlarından birisi de; bebeğin sağa sola dönmeye başlamasıdır. Genellikle karnının üzerinden sırtüstü pozisyona döner. Sırt üstünden karın üstüne dönüşü ise biraz daha zaman alabilir. 4 aylık bebekler dönmeyi öğrendiği için onları yüksek bir yerde yalnız bırakmamalıdır.
. Bel bölgesinden yastıklarla destek verildiğinde destekli oturmaya başlayabilir.
. Elinde tutabildiği nesneleri ağzına sokmaya çalışır ve bu nesneleri ağzına götürerek tanımaya çalışır. 
. 4 aylık bebekler istediği bir nesneyi uzanarak alabilir ve nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir. 
. Koltuk altından tutulup ayakları sert bir zemine bastırıldığında bir süre bacakları üzerine ağırlık vererek ayakta durabilir.
. Hareket halindeki nesne ve insanları uzun süre takip edip izleyebilir.
. Etrafındaki sesler hala ilgi çekicidir. Sesin geldiği yöne dönebilir.
. Yüksek sesle gülebilir. Tanıdığı kişileri gördüğünde sevinçle çığlıklar atabilir.
. 4 aylık bebeklik dönemi bebeğinizin sık sık kahkahalar attığı dönemdir. Bu ayda bebekler mutlu olduğunda daha çok güler veya kahkahalar atar, huzursuz olduğunda ise ağlar ya da mızmızlanır.
. Anne ve babayı gayet iyi tanır, tanıdık insanları yabancılardan ayırır.
. 4 aylık olan bebek aynada kendini tanıyabilir.
. "Agu" benzeri sesler çıkarır. 
. Eşyaları kavrayabilen ve ağzına götürebilen bebeğin diş kaşıntıları da olmaya başlar ve ilk dişini çıkartabilir.

4 Aylık Bebek Görme Yetisi

4 aylık bebek ne kadar görür? Renkleri görür mü? İşte, 4 aylık bebeklerin görme yetisi;
. Görme yetisi bu ay tamamlanır. Normal bir yetişkin gibi görebilir.  
. Bu dönemde bebeğiniz önündeki en küçük nesneyi bile fark eder ve izler. 
. 4 aylık bebeğiniz artık her şeyi renkleriyle görür. Nesnelerin renklerini gördüğü için renkli oyuncaklar ve eşyalar daha çok ilgisini çeker. 
Dikkat!... 4 aylık bebeğinizin gözünde kayma ya da şaşılık gibi bir durum fark ederseniz, göz doktoruna başvurmanız gerekir. 

4 Aylık Bebek İşitme Yetisi 

. 4 aylık bebeklerin işitme yetisi, bu ay tam olarak gelişmiştir. 
Müzik, çıngırak ve bağırma gibi ani sesleri duyduğunda, sesin nereden geldiğini anlamak için o yöne doğru bakabilir.

4 Aylık Bebek Gelişimi (Ağırlığı ve Boyu)

Bebeğiniz dört aylık olduğunda, doktorunuz bebeğinizin ağırlığını, boyunu ve baş çevresini ölçecek ve büyümesini standart büyüme çizelgesinde izleyecektir (kızlar ve erkekler için farklı grafikler vardır.) 

4 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Kız

Erkek

4 Aylık Bebek Kilosu

5,1-8,0 kg
Ortalama: 6,4 kg

5,2-8,8 kg
Ortalama: 7,0 kg

4 Aylık Bebek Boyu

58,1-67,4 cm
Ortalama: 63,7 cm

58,9-68,8 cm
Ortalama: 63,9 cm


4 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı?
4 aylık kız bebeklerde kilo alt sınırı 5100 gram, ortalama 6400 gram üst sınırı 8000 gram'dır. 
4 aylık erkek bebeklerde kilo alt sınırı 5200 gram, ortalama 7000 gram üst sınırı 8800 gram'dır. 

4 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalı?

4 aylık kız bebeklerde boy alt sınırı 58,1 cm, ortalama 63,7 cm, üst sınırı 67,4 cm'dir. 
4 aylık erkek bebeklerde boy alt sınırı 58,9 cm, ortalama 63,9 cm, üst sınırı 68,8 cm'dir. 
Kız bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna "Kız Bebeklerde Boy Kilo Tablosu"  yazımızdan, erkek bebeklerin ay ay ağırlık ve boyuna "Erkek Bebeklerde Boy Kilo Tablosu yazımızdan bakabilirsiniz.

4 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Dört aylık bebeğiniz için gerekli olan tek gıda anne sütüdür. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile (anne sütü yeterli değilse mama desteği ile) beslenmeleri önerilir. 
4.ayda bebeğin beslenme sıklığı da düşmeye başlar ve günde ortalama 4-6 kere beslenmesi yeterli olur.  4.ayda da bebeklerin gece beslenmesine devam edilmelidir. 
Dikkat!..  4 aylık bebeklik döneminde diş çıkarma belirtisi ve dış dünyaya dikkatin (hem görme, hem de işitme gelişmiş olduğundan) artması gibi nedenlerle bebekler memeyi reddetme davranışı gösterebilirler. Bu durumda, bebeğinizi sabırla  emzirmeye devam etmelisiniz. 
4 Aylık Bebeklere Su ve Ek Gıda Verilebilir mi?
Hayır! Çünkü 6 aydan önce bebeklere su verilmemelidir. Anne sütünde bebek için yeterli su olduğu için 4 aylık bebeğinize ekstra su vermenize gerek yoktur.
4.ay ek gıdaya geçiş için çok erkendir. Bunun sebebi bebeğin sindirim sisteminin anne sütü veya mama dışındaki besinleri işlemek için tam olarak gelişmemiş olmasıdır. 6.aya kadar bebeğin anne sütünden başka bir besine de ihtiyacı yoktur. Bu nedenlerle 6.aydan önce ek gıdaya geçilmemelidir. 
Eğer anne sütünü artıran besinleri öğrenmek istiyorsanız, "Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekleryazımızı, anne sütünü artırmak için ise "Anne Sütünü Artırmanın 5 Yoluyazımızı okuyabilirsiniz.

4 Aylık Bebek Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Dört aylık bebekler günde toplam 14-15 saat uyurlar. 4 aylık olan bebeklerin gündüz uykuları kısalmaya ve gece uykuları uzamaya başlar. Geceleri ortalama 10-11 saat uyuyan bebek, gündüzleri ortalama 3-4 saat uyur. 4 aylık bebeklik döneminin güzel haberi; bebeğin 4.ayında geceleri 1 veya 2 kez uyanması, gece boyunca deliksiz uyuma süresinin (gece boyunca 7-10 saat uyuyabilir) artmasıdır.
İlk dört ay bebek uyku düzeni olmaması normaldir. Ancak, dördüncü aydan itibaren bebeğinize yavaş yavaş kendi kendisine uyumasını öğretmeye başlamalısınız. Dördüncü aydan itibaren bebeğiniz geceleri uyumakta zorluk çekiyor ve sık sık uyanıyorsa bir uyku rutini oluşturmaya başlamalısınız. Uyku rutini oluşturma (sırasıyla); banyo yaptırmak, beslenmesini sağlamak, masal okumak (veya ninni söylemek veya müzik dinletmek) ve uykuya yatırmak gibi sıralı eylemler şeklinde olabilir. Bu rutini her akşam aynı saatte tekrarlamak, bebeğin uyku zamanının geldiğini anlamasını ve kendiliğinden uyumayı öğrenmesini sağlar.
Bebek Uykusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için "Bebek Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?" yazımıza bakabilirsiniz.   

4 Aylık Bebek İletişimi ve Sosyal Gelişimi

Başını seslere çevirir.
Sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışır.
4 aylık bebekler sıcakkanlıdır, kolay iletişim kurulur. Bu ayda daha az ağlar, daha çok güler, sesli bir şekilde gülmeye başlar.
Bu ayda bebek; etrafında insanlar olmasından keyif alır, yalnız kaldığında huzursuz olmaya ve ağlamaya başlar. Sevdiği birinin yanına gelmesi ise bebeği sakinleştirip susturur. 
Ağlama hâlâ bebeğin en önemli iletişim kurma ve ihtiyaçlarını belirtme aracıdır. Bebek bu ayda acıktığında, uykusu geldiğinde ve sıkıldığında ağlayacaktır. Ağlayan bebekle ilgilenmek, sıkıntısını gidermek bebeğin güven duygusunun olumlu yönde gelişmesini sağlar. 
Anne ve babayı gayet iyi tanır, tanıdık insanları yabancılardan ayırır. Yabancı korkusu ise 4 aylık bebeklik döneminde ortaya çıkmaya başlayabilir.
4 aylık bebek aynada kendisini tanıyabilir. Aynada kendisine bakması çok hoşuna gidecektir. 
Dikkatinizi çekmek için ağlayabilir veya elindekini vurarak ses çıkartabilir.
Espri duyguları da bu aydan itibaren gelişmeye başlar. İlginç mimikler, abartılı hareketler ve oyuncaklar 4 aylık bebeğe kahkaha attırabilir. 

4 Aylık Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?

4 aylık bebekler nesnelere dokunmak, tutmak, ağzına alıp tadına bakmaktan hoşlanırlar. 4aylık bebekler için seçilebilecek oyuncaklar şunlar olabilir;
Çıngıraklar: Çıngıraklar kavramayı, tepki vermeyi, el denetimini ve el-göz uyumunu sağlamayı geliştirir. Çıngıraklı, kavrandığında ses çıkaran oyuncaklar bebeğinizin oldukça hoşuna gidecektir. 
Müzik kutuları
Plastik yumuşak bebekler, bez bebekler (küçük parçaları olmayan)
Yumuşak-sıkılabilen toplar 8ellerinin ve gözlerinin gelişmesini desteklemek için)
Yetişkinler tarafından oynatılabilecek minik parmak kuklaları, el kuklaları
Sesli kitaplar veya kumaş kitaplar: Kumaş kitaplar, dokunma deneyimini kazandırır ve kitap sevgisini besler. 
Kırılmaz ayna: Kendisini tanımasını sağlar.
Oyun halısı.
Bebeğinizin çıkan dişlerini rahatlatmak için diş halkaları, diş kaşıyıcıları. 
Dikkat!... Dört aylık bebekler için seçilen oyuncakların kopabilecek veya oyuncaktan ayrılabilecek küçük parçalar içermemesine özen gösterin. 
0-6 ay arası bebeklerde oyuncak seçimi için; "0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi" yazımıza bakabilirsiniz.


4 Aylık Bebek Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Dört aylık olan bebeklerin gelişimi için yapılabilecekleri şu şekilde sıralayabiliriz;  
. Dört aylık bebeğinizle  bol bol konuşun. Ona ismini söyleyin. Oyuncakları ve etrafındaki nesne ve canlılarla ilgili konuşun. Her ay olduğu gibi bu ayda bebekle konuşmak zeka gelişimi için çok önemlidir.  
. Bebeğinize şarkılar ve ninniler söyleyin. Hoşuna gidecek türde sakinleştirici müzikler dinletin. Annesinin şarkı ve ninni söylemesi  bebeğin gelişimine yardımcı olacaktır.
. Ona bol bol kitap okuyun.
. Bebeğinize daha fazla gülmeli ve güldürmeye çalışmalısınız. 
. Duyularının gelişimine destek olması için ses çıkaran farklı renklerdeki oyuncakları almalısın.
. 4 aylık bebek yavaş yavaş yastıklarla desteklenerek oturtmaya başlanabilir. Bu hem sırt kaslarının güçlenmesini hem de denge duyusunun gelişmesini sağlar.
. 4 aylık bebek gelişimine yardımcı olmanın bir yolu da egzersiz yaptırmaktır. Örneğin; kollarını göğsünde çaprazlaştırın, açın, kapayın veya ayak bileklerinden tutarak aşağı yukarı hareketler yapın.

Doktora Ne Zaman Danışılmalı?

Dört aylık bebekte bazı hastalık belirtileri görülebilir. 4 aylık bebeğiniz aşağıdaki hastalık belirtilerinden herhangi birini gösterirse doktorunuza danışmalısınız.
. 38 derecenin üzerinde ateşi varsa,
. Aşırı kusuyorsa,
. Göz veya kulak akıntısı varsa.

4 Aylık Bebeklerde Bazı Sağlık Sorunları

Dört aylık bebeklerde görülebilecek bazı sağlık sorunları şunlardır;
1. Diş Çıkarma:  Bebekler diş çıkarmaya genellikle 6 ay civarında başlar. Ancak 4 aylık olan bebeklerde de bazen diş çıkarma başlayabilir. 4 aylık bebekte diş çıkarma başlamamış olsa bile diş çıkarma sıkıntıları başlayabilir.
4 aylık bebekte diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe göre değişiklik gösterir. Bazı bebekler çok huzursuz bir dönem geçirirken bazı bebekler ise bu süreci kolayca atlatabilir. 
4 aylık bebek diş çıkarma belirtileri şunlardır; ağızda sulanma ve salya miktarında artış, yüzde pullanma ve döküntü (ağızda sulanma ve salyadan kaynaklanır), diş etlerinin kaşınması ve kaşınan diş etlerini rahatlatmak için objeleri ısırmaya çalışmak, elini sık sık ağıza götürmek, düşük ateş, hafif ishal, ağrıyan çeneye veya yanağa dokunmak, emmeyi veya biberonu reddetmek, diş etlerinin şişmesine bağlı ağrı, huzursuzluk, ağlama krizleri,...vb sayılabilir.
Diş çıkarmanın ilk belirtisi bebeğin ağzının sulanması sayılır. Ağızda sulanma diş çıkmadan uzun zaman önce meydana gelen belirtidir. Ağız sulanması haftalar boyunca devam edebilir. Diş çıkarma nedeniyle huzursuz olan ağrısı olan bebeğe dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar vermek bebeği rahatlatacaktır. 
2. Kabızlık veya İshal: Bebeğin kakasının normalden daha katı olması kabızlık, daha sulu olması ishal olarak tanımlanır. Anne sütüyle beslenen bebekler sık ve fazla emdiklerinde sulu bir kaka yapabilirler ve bu ishal olarak yorumlanmamalıdır. Kabızlık, mamayla beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenenlere göre daha çok görülür. Bebek kakasının kıvamı ve bebek kaka rengi, bebeğin sağlığı ile ilgili önemli ipuçları verir. 
3. Baş Parmak Emme: 4 aylık bebeklerde baş parmak emmesi görülebilir, bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, çoğu bebek uykuya daha kolay dalmak için baş parmağını emer. 4 aylık bebeğin parmak emmesi sanılanın aksine büyük bir sıkıntı oluşturmaz. 

4 Aylık Bebek Doktor Kontrolü ve Kontrol Listesi

Dört aylık bebek kontrolünde yapılacaklar ve dikkat edilecekler listesi şunlardır; 
. Çocuk doktoru kontrolü: Çocuk doktorunuz bebeğin fizik muayenesi ile bebeğin ağırlığı, boyu ve baş çevresini ölçerek gelişimini değerlendirir, şikayetlerini dinler ve aşılarını kontrol eder. Bebeğinizin işitme, görme, el becerisi ve sosyal etkileşimleri kontrol edilir. 
. D vitamini damlasını kullanmaya devam edin. 
. Dördüncü ay aşıları yapılır. Dört aylık bebek aşıları şunlardır; DaBT-İPA-Hib (beşli karma) ve KPA(pnömokok-zatürre) aşısının 2.dozu. Rota aşısı 2.ayda yapıldı ise bu ayda rota aşısının 2.dozu yapılır. Eğer, rota aşısı 3.ayda yapıldı ise rota aşısının 2.dozu bu ay veya bebek 5 aylık olunca yapılabilir. Aşılar ile ilgili ayrıntılı bilgi için "Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi 2020" yazımıza bakabilirsiniz.
. Bebeğinizi uyuturken yastık (boğulma riskine karşı) kullanmayın.
. Bebeğinizin el tırnaklarını haftada bir kez, ayak tırnaklarını ayda iki kez kesin. 
. Bebeğinizin dördüncü ay fotoğrafını çekin!

Ay Ay Bebek Gelişimi Yazılarımız...

Benzer Yazılar

Güncel 239086188200315952

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item