Babinski Refleksi Nedir?

Babinski refleksi , ayak tabanını topuktan yukarı, ayak topu boyunca okşamanın ayak parmaklarının genişlemesini sağladığı bir çocuk refleksi...


Babinski refleksi, ayak tabanını topuktan yukarı, ayak topu boyunca okşamanın ayak parmaklarının genişlemesini sağladığı bir çocuk refleksidir. Babinski refleksi, büyük ayak parmağı ayağın üst kısmına doğru bükülürken kalan ayak parmakları dışarı çıktığı zaman ortaya çıkar. Bu reaksiyon bebekler arasında normaldir, ancak 2 yaşından sonra ortaya çıkarsa beyin veya omurilik hasarının bir işareti olarak kabul edilir.


Babinski refleksi, ayak topuktan yukarı doğru vurulduğunda, ayak başparmağının aşırı genişlemesi ve diğer ayak parmaklarının dışarıya doğru yayılması ile karakterizedir. Babinski refleksi, çocuğun sinir sistemi geliştikçe ortadan kaybolan çocukluk reflekslerinden biridir. Bebeklerde Babinski refleksi normal kabul edilir. Sinir sistemi geliştikçe, vücut plantar refleks adı verilen normal bir refleks hareketiyle yanıt vermelidir.


Nasıl Test Edilir


Araştırmalarıyla tanınan dusge'de yayınlanan bir sağlık makalesine göre, Babinski refleksini testinin en basit yönteminde doktorunuz, ayağınızın altına topuğunuzdan baş parmağınıza kadar vurmak için çekiç gibi bir nesne kullanacaktır. 

Doktorunuz nesneyi ayağınızın altına kabaca dokundurabilir, bu nedenle biraz rahatsızlık veya bir gıdıklanma hissedebilirsiniz. Babinski testini düzgün bir şekilde gerçekleştirmek pratik gerektirir ve hatasız yapılmazsa yanıltıcı sonuçlar verebilir.


Babinski belirtisi pozitif olan yetişkinlerde, anormal reflekse neyin sebep olduğunu anlamak için nörolojik durumlar veya felç gibi olaylar için daha fazla test yapılması gerekebilir. Beyin yaralanmaları, tümörler veya diğer benzer durumlar söz konusu olduğunda, bir uzman tarafından daha ileri tetkik yapmanız gerekebilir. Ayrıca anormal refleksin nedenini bulmak için ameliyat gerekebilir. Bu, herhangi bir komplikasyonu önlemeye yardımcı olabilir ve sağlıklı kalmanızı sağlayabilir.

 


Babinski’nin Ortaya Çıkışı


Polonyalı asıllı bir Fransız nörolog olan Joseph Babinski (1857–1932), ilk olarak 1896'da en iyi bilinen nörolojik isim ve klinik nörolojideki en önemli işaretlerden biri olan Babinski işaretini tanımladı. Babinski, Babinski'nin araştırmasını önemli ölçüde etkileyen Jean-Martin Charcot'un favori öğrencisiydi. Charcot'un Salpêtrière hastanesindeki dersinin ünlü resminde (Pierre Aristide André Brouillet'in [1857–1914] "Une leçon clinique à la Salpêtrière”) histeri tedavisi gören bir hastayı desteklemeye yardımcı olarak yer aldı. Babinski daha sonra kariyerinin çoğunu bilinçli veya bilinçsiz olarak hasta tarafından taklit edilemeyen nesnel klinik işaretler arayarak geçirecekti.


Benzer Yazılar

Tanıtım 472549821356995420

Yorum Gönder

emo-but-icon

SON YORUMLAR

item